Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Kurs pedagogiczny uprawniający do pracy w przedszkolu. Co daje? 

kurs pedagogiczny

Praca w przedszkolu jest niezwykle rozwojowa nie tylko dla dzieci, ale także dla ich wychowawców. Podstawą do pracy są studia pedagogiczne lub pokrewne, ale warto mieć także ukończony kurs pedagogiczny, który dostarcza wiedzy i kwalifikacji do pracy z najmłodszymi. Daje także uprawnienia odpowiadające programowi nauczania przedszkolnego opisanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Co warto wiedzieć na temat kursów i kto może do nich przystąpić? Wyjaśniamy.

Dlaczego warto zrobić kurs pedagogiczny przed rozpoczęciem pracy w przedszkolu?

Do rozpoczęcia pracy w przedszkolu jest wiedza merytoryczna zdobyta w trakcie studiów. Warto jednak uzupełnić swoje wykształcenie, rozpoczynając kurs pedagogiczny. Program zajęć skupia się na nabyciu umiejętności prowadzenia zajęć oraz współpracy z dziećmi.

Dlaczego jest to tak ważne? Przedszkole to pierwszy etap na drodze edukacyjnej dzieci. Dobrze wykwalifikowany specjalista ułatwia dzieciom socjalizację, wspiera rozwój intelektualny, przygotowuje do podjęcia nauki w szkole, rozwija kompetencje społeczne. Zarazem czuwa nad ich bezpieczeństwem. Nierzadko praca wiąże się z wyzwaniami, koniecznością reagowania na nieoczekiwane sytuacje. Przygotowanie do tego gwarantuje odpowiednio dobrany kurs pedagogiczny.

Na czym polega kurs pedagogiczny dla pracowników przedszkola?

Celem kursów pedagogicznych jest wyposażenie przyszłych pracowników przedszkola w praktyczne umiejętności i kompetencje niezbędne do prowadzenia zajęć z dziećmi. Kursanci zdobywają wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki, edukacji artystycznej, uczą się jak organizować czas oraz harmonogram zajęć.

Ogromną zaletą kursów jest możliwość uczestniczenia w zajęciach online. Dla osób aktywnych zawodowo taka forma pozwala łączyć edukację z pracą. Długość trwania kursu zależy od rodzaju kursu. Przykładowo: „Kurs Kwalifikacyjny opiekuna w przedszkolu” odbywa się w ciągu 180 godzin, natomiast „Kurs Kwalifikacyjny asystenta nauczyciela przedszkola” trwa 130 godzin. Po ukończeniu każdego z nich kursanci otrzymują certyfikat zgodny z przepisami Ministerstwa Edukacji Narodowej.

kurs pedagogiczny

Tematyka zajęć podczas kursów pedagogicznych

Na kursie pedagogicznym pojawia się tematyka związana z pedagogiką ogólną, psychologią, dydaktyką, elementy nauczania początkowego i edukacji wczesnoszkolnej. W programie znajdują się także zagadnienia dotyczące komunikacji interpersonalnej oraz podstawy prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Po ukończonym kursie pedagogicznym kursanci mogą wykonywać następujące zawody:

  • pedagog;
  • nauczyciel przedszkolny;
  • nauczyciel wspomagający;
  • asystent nauczyciela.

Kto może zrobić kurs pedagogiczny przygotowujący do pracy w przedszkolu?

Kursami pedagogicznymi powinny zainteresować się wszystkie osoby, które wiążą swoja przyszłość z pracą z przedszkolakami – nauczyciele, pedagodzy, asystenci. Certyfikat może okazać się przydatny w przypadku zakładania własnej placówki prywatnej. Jednak by przystąpić do kursu, należy posiadać dyplom ukończenia studiów I lub II stopnia kierunku pedagogika dowolnej specjalizacji, lub z psychologii. Wszystkie informacje na temat rekrutacji oraz opis kursów znajduje się na stronie Epedagog.edu.pl.