Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Pieniądze

Kwota brutto i netto w umowie o pracę i na umowę zlecenie

obliczanie brutto i netto

Przeglądając oferty pracy natykamy się coraz częściej na oferty zawierające wynagrodzone podane w kwocie brutto. Niestety, jak się okazuje nie wszyscy do końca wiedza jak wyliczyć z danej kwoty, ile to jest brutto, a ile netto. Poniżej przyjrzyjmy się wyliczeniom stawek netto i brutto w umowie o prace i umowie zleceniu.

Ile to jest netto

Wartość wynagrodzenia netto za godzinę jest kwotą, która otrzymujemy po potrąceniu wszystkich składek, takich jak na przykład składki ZUS, na ubezpieczenie zdrowotne, składka emerytalna lub podatek dochodowy od osób fizycznych. Rzadko które oferty pracy maja wskazaną wartość wynagrodzenia w kwocie netto. Wartość netto, to kwota którą otrzymamy na rękę. Jej wartość jest inna ze względu na charakter zatrudnienia – czy jest to umowa o pracę czy umowa zlecenie.

Ile to jest brutto

Kwota wynagrodzenia brutto za godzinę pracy, jest najczęściej wykorzystywaną formą przedstawienia zysku jaki uzyska pracownik. Większość osób podchodzi do tego rozwiązania dosyć sceptycznie, a to ze względu na problem przy dokładnym wyliczeniu składek i wynagrodzenia otrzymanego do ręki. Warto skorzystać wtedy z kalkulatora brutto netto w celu uzyskania przybliżonej kwoty wypłaty jaka otrzymamy.

Kwota brutto jest zawsze większa od kwoty netto i zawiera podatki oraz składki ZUS. Jej wysokość jest uzależniona od rodzaju umowy jaka posiadamy. W wypadku umowy o pracę składki te są większe.

Jak obliczyć netto od brutto

Aby obliczyć wynagrodzenie netto na godzinę, należy skorzystać z dostępnych kalkulatorów, jednak nie dają one dokładnej kwoty jaką zarobimy w ramach umowy zlecenia lub umowy o pracę.
Do pozostałych kosztów mogą należeć koszty pracodawcy czy koszt uzyskania przychodu. W przypadku umowy o pracę te kwoty mogą być inne niż w wypadku pracy na umowie zleceniu.

3500 brutto ile to netto

Korzystając z kalkulatora brutto netto dostępnego na portalu praca.pl wyliczyliśmy kwotę jaką uzyska osoba zatrudniona na umowie o pracę lub na umowie zleceniu.
3500 brutto to na umowie o pracę 2 505 zł netto ( czyli na rękę ), a na umowie zleceniu 2 619 zł netto.

Brutto i netto na fakturze VAT

Warto zaznaczyć że wyrażenie brutto netto nie odnosi się tylko do kwoty wynagrodzenia w zależności od otrzymanej umowy. Takie kwoty mogą być uwzględnione także na fakturze VAT. Do kwoty netto należy wtedy doliczyć odpowiedni podatek, aby otrzymać pełną kwotę brutto.

Powiązane artykuły

1 maja – czy sklepy będą otwarte w majówkę?

teoriabiznesu.pl

Netto z wielką wyprzedażą na artykuły przemysłowe.

teoriabiznesu.pl