Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Łatwiej, czyli szybciej

faktury

Czasami w obrocie handlowo-usługowym musimy posługiwać się różnymi dokumentami, które ułatwiają nam codzienną pracę. Jedną z opcji, którą warto mieć na uwadze, jest tzw. faktura uproszczona, dzięki której zaoszczędzimy nieco czasu oraz zbędnej papierologii. Kiedy i kto może z niej skorzystać? Wiadomości na ten temat najlepiej szukać w sieci.

1. Ułatwiajmy życie – sobie i innym

2. Szczegóły mają wielkie znaczenie

Ułatwiajmy życie – sobie i innym

Faktura uproszczona jest dokumentem księgowym, który może być wystawiony, o ile kwota na którą opiewa, nie przekracza czterystu pięćdziesięciu złotych albo stu euro brutto. Może go wystawić każdy podatnik VAT, zarówno czynny jak i bierny. Od podatnika zależy czy wystawi fakturę zwykłą, czy też uproszczoną. Jako dokument musi ona zawierać dane pozwalające na dokładną identyfikację zarówno sprzedającego jak i kupującego towar bądź usługę. Zamieszczamy więc na niej odpowiednie Numery Identyfikacji Podatkowej (NIP), dane kupującego i sprzedającego, daty kupna oraz sprzedaży, nazwę usługi lub towaru, kwoty ewentualnych rabatów oraz kwotę całej należności. Dzięki temu w przyszłości Urząd Skarbowy będzie mógł dokonać kontroli lub zwrotu należnych kwot podatku.

Szczegóły mają wielkie znaczenie

Wiele informacji o sposobie postępowania z fakturą uproszczoną znajdziemy np. tu: https://faktoria.pl/porada/faktura-uproszczona. Warto zdobywać nowe wiadomości, bo dzięki temu unikniemy niepotrzebnych błędów w obrocie gospodarczym, które mogą się wiązać z nieprzyjemnościami natury skarbowo-karnej. Takich przygód lepiej unikać, gdyż utracone zaufanie trudno potem odbudować, zarówno w życiu, jak i w biznesie. Wystawiając fakturę uproszczoną nie musimy tracić czasu na wpisywanie na nią niepotrzebnych informacji, a przecież czas to pieniądz. Oczywiście trzeba też szczegółowo zapoznać się z tym, w jakich okolicznościach możemy ów dokument wystawić, a w jakich jest to niemożliwe. Fakturę uproszczoną wystawiamy w takich samych terminach jak standardową fakturę VAT, a w przypadku potencjalnej pomyłki możemy wystawić fakturę korekcyjną. Dokument uproszczony, który właśnie wystawiliśmy może być także podstawą do odzyskania nam należnego podatku VAT. Od pierwszego stycznia 2020 roku rolę faktury uproszczonej na terenie Polski przejął zwykły sklepowy paragon, o ile został na nim wprowadzony NIP zarówno sprzedawcy, jak i osoby nabywającej towar lub usługę. Jest to bardzo przyjazna opcja, o której warto pamiętać oraz z której trzeba skorzystać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Powiązane artykuły

Wystawianie faktur online i zmiany w nowym – 2022 roku

teoriabiznesu.pl

LTB Sp. z o.o. z nowym oprogramowaniem do fakturowania online

teoriabiznesu.pl

Krajowy System e-Faktur wkrótce obowiązkowy dla firm

teoriabiznesu.pl