Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Lean Manufacturing a zarządzanie produkcją – czym się charakteryzują?

Lean Manufacturing a zarządzanie produkcją

W obecnych czasach wysoka konkurencyjność firmy ma ogromne znaczenie. Właśnie z tego powodu przedsiębiorstwa produkcyjne stawiają sobie za cel redukowanie kosztów operacyjnych przy stałym podnoszeniu wydajności zakładu. To założenie biznesowe towarzyszy branży od wielu lat, dlatego stworzono kilka innowacyjnych koncepcji zarządzania firmą produkcyjną, a jedną z najpopularniejszych filozofii jest Lean Manufacturing, czyli tzw. szczupła produkcja. Jakie są założenia tej metody? W jaki sposób wpływa na zwiększenie konkurencyjności zakładów produkcyjnych? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z metodami optymalizacji procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie znajdziesz w poniższym artykule!

Metody optymalizacji procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie – Lean Manufacturing

Koncepcja Lean Manufacturing, zwana również „szczupłym wytwarzaniem”, skupia się na doskonaleniu zarządzania w celu poprawy jakości produktów i procesów oraz eliminacji marnotrawstwa. W tej filozofii dąży się do minimalizacji wysiłku ludzkiego, zajmowanego miejsca w zakładzie, liczby narzędzi, a także redukcji inwestycji i czasu potrzebnego na zaprojektowanie wyrobu, który może być produkowany dużo sprawniej. Istotą Lean Manufacturing jest eliminacja czynności zbędnych.

Realizując filozofię Lean Manufacturing, dąży się do ograniczenia zużycia wszelkich zasobów niezbędnych w procesie produkcyjnym. Efektem tego jest uzyskanie produktów, które lepiej odpowiadają na potrzeby klientów, przy jednoczesnej redukcji kosztów w porównaniu do produkcji masowej. Koncepcja Lean polega na optymalizacji działania systemu produkcyjnego poprzez eliminację wszelkiego rodzaju marnotrawstwa, co umożliwia produkcję dokładnie takiej ilości, jakiej potrzebują klienci. W podejściu Lean każdy niesprzedany produkt traktowany jest jako strata, co podkreśla wagę minimalizacji zapasów i produkcji na żądanie.

Jakie są cele Lean Manufacturing i w jaki sposób pomagają zwiększyć efektywność zakładu produkcyjnego?

W koncepcji Lean Manufacturing, jako jednej z metod optymalizacji procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie, najistotniejszymi celami są tzw. KJD. Co kryje się pod tym skrótem?

  • K (koszty) – to redukcja kosztów;
  • J (jakość) – to przede wszystkim poprawa jakości wytwarzanych produktów;
  • D (dostawa) – ostatni, ale równie ważny aspekt, czyli skrócenie czasu od momentu zamówienia do dostarczenia produktu lub usługi klientowi.

W kontekście filozofii Lean Manufacturing przedsiębiorcy skupiają się przede wszystkim na realizacji 3 Mu – Mura (nierytmiczność), Muri (przeciążenie w pracy) oraz Muda (marnotrawstwo). Oczywiście wymienione czynniki są ze sobą ściśle powiązane, a ich zaniedbanie może prowadzić do licznych problemów.

Najpoważniejszymi przeszkodami mogą być nierytmiczność dostaw od dostawców oraz zmienność w planach produkcji, a to z kolei prowadzi do nieefektywnego wykorzystania czasu oraz zasobów w konkretnym zakładzie produkcyjnym.

W Lean Manufacturing właściciele zakładów najwięcej czasu oraz uwagi poświęcają Muda – marnotrawstwu – co niestety bardzo często możemy zaobserwować w dużym zakładzie produkcyjnym czy magazynie.

Narzędzia Lean Manufacturing i koncepcja Lean Thinking

Po zgłębieniu podstawowych założeń filozofii Lean Manufacturing można szybko zauważyć, że to narzędzia są kluczowymi aspektami umożliwiającymi pracę nad wyeliminowaniem 3 Mu. Te narzędzia służą doskonaleniu organizacji (np. Just In Time, 5S, Kanban) oraz rozwiązywaniu problemów (np. Andon, burza mózgów, wykresy Pareto).

Ślepe podążanie za narzędziami z zakresu Lean Manufacturing nie sprawi jednak nagle, że cały zakład zacznie działać zgodnie z tą filozofią. W celu dokonania głębszych zmian powinno się wdrożyć Lean Thinking.

Według tej filozofii cel minimalizacji marnotrawstwa nie jest celem samym w sobie, a jedynie wyznaczeniem drogi, po której powinien poruszać się zakład produkcyjny. W praktyce stosowanie zbyt wielu narzędzi nic nie da, najważniejsze jest dążenie do doskonałości dzięki kreowaniu odpowiednich postaw wśród członków zespołu.