Korzystanie z chmury potrafi zaskoczyć – zwłaszcza firmy, które nie miały wcześniej doświadczeń w tej dziedzinie i znajdują się na etapie świeżo po migracji. Trudności pojawiają się szczególnie, gdy to zaskoczenie – w negatywnym sensie – dotyczy kosztów chmury. Na szczęście na poszczególnych etapach wdrożeń możliwa jest optymalizacja kosztów. Wyjaśniamy, na czym dokładnie ona przebiega.
1. Na czym polega optymalizacja kosztów chmury?
2. Modele rozliczeniowe
3. Sposoby optymalizacji kosztów chmury
Warto podkreślić, że optymalizacja kosztów chmury to proces ciągły, który wymaga strategicznego podejścia i zrozumienia zarówno technicznych, jak i biznesowych aspektów. Wiele informacji na ten temat znajdziesz na https://www.altkomsoftware.com/pl/blog/optymalizacja-kosztow-chmury-azure/ – poniżej zaś przybliżamy kilka ważnych elementów tego działania.
Na czym polega optymalizacja kosztów chmury?
Firmy, które zmigrowały do chmury, w pierwszym kroku tego procesu powinny przeprowadzić obliczenia mające na celu prognozowanie kosztów. Trzeba natomiast pamiętać, że koszty korzystania z chmury nie ograniczają się jedynie do opłat za przechowywanie danych. Doliczyć trzeba również wydatki operacyjne, koszty infrastruktury, wsparcie techniczne oraz nakłady pracy zespołu.
Zarządzanie wydatkami związanymi z chmurą może być wyzwaniem, a brak kontroli nad wszystkimi obszarami lub zarządzaniem zasobami może sprawić, że koszty będą wyższe niż oczekiwano. Na szczęście później przeprowadzić można tak zwaną optymalizację kosztów chmury. Polega ona na przeanalizowaniu wydatków, a następnie ustaleniu obszarów możliwych do redukcji, gdyż niewykorzystywanych przez zespół.
Modele rozliczeniowe
Usługi chmurowe są naliczane na podstawie alokacji lub zużycia. W pierwszym przypadku dostawcy zapewniają przestrzeń w chmurze i pobierają opłaty niezależnie od tego, czy jest ona faktycznie wykorzystywana. Taki model opiera się na kontraktach terminowych, gdzie usługi są nabywane na określony, dłuższy okres czasu. Natomiast w drugim modelu usługi są rozliczane na podstawie jednostek zużycia i jest obecnie najpopularniejszym podejściem wśród dostawców chmurowych. Główną zaletą modelu „płać, ile zużyjesz” (PAYG) jest unikanie marnotrawstwa chmury obliczeniowej.
Sposoby optymalizacji kosztów chmury
Istnieją różne metody ograniczenia wydatków – ich wdrożenie zawsze planuje się z uwzględnieniem specyfiki firmy i współpracy z dostawcą usług. Najczęściej kontrolę kosztów odzyskuje się, wyłączając lub zmniejszając skalę niewykorzystanych zasobów chmury. Dodatkowo można skorzystać z dynamicznej alokacji zasobów lub przejść z tradycyjnych na elastyczne bazy danych.
Możliwości działania z zasobami chmury jest wiele, dlatego warto starannie rozważyć je pod kątem optymalizacji kosztów.