Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Reklama Wideo

Pomysł na biznes w 2021 roku

pomysły na biznes

Dobry pomysł na biznes to jedna z najważniejszych kwestii, jakie przyczynią się do naszego sukcesu. Od wyboru formy działalności, zależy powodzenie interesu. Każdy rok przynosi ze sobą nowe trendy i zainteresowania potencjalnych klientów. Jaka firma może przynieść oczekiwane dochody w 2021 roku? Zobaczmy kilka propozycji.

Pomysłów na własną firmę jest bardzo wiele. Od biznesu stacjonarnego, który możemy wykonywać w domu, do takiego który wymaga podróżowania po kraju lub świecie.

Zauważmy, że pomysły dostępne na wielu stronach to zwykła lista zawodów, nierzadko wymagających doświadczenia – jedynie podsuwająca pewną ideę. Pomysł na biznes i jego realizacja może się wiązać ze zdobyciem licencji lub doświadczenia w danej branży, dlatego przykładowe „Tworzenie stron internetowych” to nie jest pomysł dla każdego.

W poniższym artykule zobaczymy jak znaleźć pomysł na biznes, przyjrzymy się czego w Polsce brakuje i na czym można zarobić. Z poniższego wpisu skorzystają także młode osoby. Pomysły można realizować zarówno na wsi jak i w mieście.

  • Ciekawe pomysły na biznes z zagranicy
  • Pomysł na biznes na wsi
  • Pomysł na biznes w domu
  • Pomysły na biznes dla młodych
  • Usługi których nie ma w Polsce

Pomysł na biznes dla młodych

Poniżej prezentujemy pomysły na biznes znalezione w sieci. Wiele z nich wymaga przejścia szeregu szkoleń, które mogą być czasochłonne lub zbyt drogie.

  • Salon kosmetyczny – Otwarcie salonu kosmetycznego może być dobrym pomysłem na biznes. Przyszły przedsiębiorca musi podliczyć koszty. W tym calu ważne jest przygotowanie biznesplanu. Poniższy materiał filmowy pomoże zrozumieć jakie kroki należy podjąć przed otwarciem takiej działalności.

  • Wizażysta – Wizażysta zawodowo zajmuje się nakładaniem kosmetyków na twarz. Najczęściej taka usługa jest potrzebna podczas ważnych wydarzeń, takich jak wesela, przyjęcia, czy sesje zdjęciowe.

Zobacz także: Pomysł na biznes – salon kosmetyczny – infografika

  • Biuro rachunkowe – W wypadku tego pomysłu potrzebujemy doświadczenia oraz przechodzić cykliczne szkolenia. Dodatkowo musimy zadbać o stworzenie dobrej jakościowo strony internetowej, którą będziemy promować lokalnie i w Internecie. Warto zaznaczyć, że branża ta wymaga znajomości aktualnych przepisów, które zmieniają się w ostatnich miesiącach bardzo często. Dochodzą nowe wytyczne, z którymi księgowy musi być na bieżąco, na przykład wprowadzony od 2020 roku mikrorachunek podatkowy.
  • Złota rączka – Także tutaj potrzebujemy doświadczenia i zamiłowania do majsterkowania. Jeżeli chcemy świadczyć usługi musimy wiedzieć za co się zabrać. Nasze usługi możemy reklamować za pomocą porali ogłoszeniowych, lub lokalnie na przykład za pomocą ulotek. Dodatkowo możemy skorzystać z rozwiązania jakie daje usług Google Moja Firma, dzięki której nasze usługi zaprezentujemy lokalnie. Umożliwia ona dodanie firmy do map, dzięki czemu klienci w okolicy z łatwością odnajdą firmę świadczącą usługi.
  • Usługi kominiarskie – Praktykę w tym zawodzie możemy zdobyć, pracując z wykwalifikowaną już osobą. Usługi takie możemy połączyć z okresowymi przeglądami wentylacji. W związku z tym, nasze usługi obejmować mogą naprawy, przegląd stanu technicznego czy czyszczenie komina. Zawód ten można wykonywać także po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji.
  • Firma sprzątająca – Firma sprzątająca to dobry pomysł na biznes jeżeli posiadamy odpowiednią ilość zleceń. W takim wypadku musimy sprecyzować swoją ofertę i przedstawić ją osobiście firmom, lub za pomocą strony internetowej, która musi być dobrze widoczna w Internecie. Usługi te możesz wykonywać zarówno u osób prywatnych, jak i w przedsiębiorstwach. Z pomocą przychodzi także usługa Google Moja Firma pomagająca zaprezentować swoje usługi w określonej lokalizacji.

Zobacz także: Pomysł na biznes – firma sprzątająca

  • Naprawa komputerów –Tutaj również potrzebujemy doświadczenia. Usługi takie cieszą się dużą popularnością i w połączeniu z serwisem urządzeń mobilnych mogą być dobrym pomysłem na własną firmę. Podobnie jak w wypadku usług sprzątających, tutaj także można obsługiwać zarówno osoby prywatne jak i klientów biznesowych. Jeżeli chodzi o tych drugich, warto rozszerzyć swoją ofertę na przykład o:
    – sieci komputerowe
    – obsługę serwerów
    – wsparcie przy optymalizacji stron
    – obsługa stron i skrzynek mailowych pod kątem bezpieczeństwa

komputer do biura

  • Wyprowadzanie psów – Na wielu portalach z pomysłami na biznes znajdujemy takiego typu propozycje. Czy jest do dobry pomysł na biznes ? Jak go promować ? Jest to propozycja pochodząca z USA, dlatego w naszym kraju takie usługi można traktować jako dodatek. Swoja ofertę można na przykład zaprezentować na popularnych portalach ogłoszeniowych na przykład OLX.

wyprowadzanie psób spsobem na dorobienie

Wiele pomysłów na biznes można znaleźć także na stronie YouTube. Jeden z nich to np: 10 pomysłów na biznes:

Pomysł na biznes w domu

Wiele osób marzy o tym, aby swój biznes prowadzić w zaciszu domowym. Również dla takich osób znajdzie się kilka propozycji.  Poza kilkoma wymienionymi powyżej warto zwrócić uwagę także na:

  • Obsługa stron i sklepów internetowych – W tym wypadku musimy posiadać doświadczenie w obsłudze panelów administracyjnych. Dodatkowo usługi takie mogą wymagać znajomości podstawowego kodu HTML, css czy php. Obsługa strony klienta może wymagać sprawdzenia treści pod kątem ortografii i interpunkcji. Pomysł skierowany do osób z doświadczeniem w tej branży. Podstawowe zagadnienia związane z tworzeniem stron i kodem HTML można znaleźć w artykule: Kurs HTML dla początkujących.
  • Produkcja biżuterii – Produkcja biżuterii to zajęcie które wymaga zamiłowania, ale też doświadczenia w łączeniu półfabrykatów. ( Zobacz także: Pomysł na biznes – rękodzieło ). Nie jest to trudne, a praktykę można nabyć samemu. Warto założyć stronę internetową, lub profil na portalach społecznościowych, na których przedstawimy nasze prace innym. Idealnym serwisem internetowym jest Instagram na którym zaprezentujemy nasze dzieła, a nasze wyroby zareklamujemy na portalu typu allegro lub OLX
  • Zostań artystą – Jeśli jesteś utalentowany w dowolnej dziedzinie sztuki, nie warto tego marnować. Nawet jeśli traktujesz to tylko jako hobby, możesz spróbować umieścić swoje prace w internecie.Nie potrzeba do tego żadnego wykształcenia w tym kierunku, chociaż z pewnością przydatne będą warsztaty u uznanych artystów. Potrzebne jest miejsce,  którym będziesz mógł pracować oraz materiały zależne od rodzaju sztuki, którą tworzysz.Więcej o tym przeczytasz na stronie: 4 ciekawe pomysły na biznes

Zapraszamy do artykułu: Praca w domu przez internet, w którym prezentujemy praktyczne przykłady sprawdzonych rozwiązań, które możesz wykonywać w zaciszu domowym.

Praca zdalna to forma pracy, która w obecnym czasie zyskuje na popularności, a to dzięki zmieniających się trendach w sposobie wykonywania swoich zadań związanych zarówno z zarządzaniem kadrą, czy obsługą stron internetowych klientów. Z takiej formy zarobku chętnie korzystają osoby wychowujące dzieci oraz takie, które często podróżują, czy nawet studenci chcący pogodzić naukę z pracą. Pomysły na prace zdalną mogą być doskonałą inspiracją na pomysł na biznes.

Czego w Polsce brakuje i na czym można zarobić?

Poniższe propozycje to usługi, które w Polsce są, ale każdy nowy przedsiębiorca, czy młody czy starszy może bez problemu wdrożyć w swoim mieście, a to dzięki szerokiemu gronu odbiorców.

  • Księgowość – Wspomniane wcześniej prowadzenie biura rachunkowego to doskonały pomysł na wykonywanie pracy w domu. Kontakt z klientem odbywa się telefoniczne, a wysyłanie faktur i innych dokumentów poprzez poprzez pocztę elektroniczną.
  • Sprzedaż produktów w formie elektronicznej – Jeżeli w naszej ofercie posiadamy produkty w formie elektronicznej, np. e-booki lub poradniki, możemy bez problemu transakcje wykonywać zdalnie na przykład podczas podróży. Wcześniej wymaga to od nas stworzenia odpowiedniego poradnika, dzięki któremu w późniejszym czasie będziemy mogli zarabiać pasywnie.

  • Grafika komputerowa – Jeżeli wykonujemy usługi graficzne – nie ważne czy dla przedsiębiorstw, czy dla osób prywatnych – możemy traktować taką pracę jako zdalną, dodatkowo z możliwością wykonywania jej w terenie. Wymaga ona zakupu odpowiednich programów, a także umiejętności ich obsługi.
  • Artykuły na zlecenie – Jeżeli piszemy artykuły na zlecenie, lub tworzymy treści dla sklepów internetowych możemy wykonywać to także zdalnie. Wiele agencji SEO poszukuje gotowych treści, które zamieszczają w tzw. zapleczach pozycjonerskich. Płatność odbywa się po zredagowaniu treści, a jej wysokość jest uzależniona od ilości znaków i jakości artykułu. Artykuły specjalistyczne potrafią zarobić nawet 700 zł.
  • Obsługa stron internetowych – Kolejny przykładem pracy zdalnej jest wcześniej wspomniana obsługa stron internetowych, w tym pozycjonowanie. Możemy takie usługi wykonywać tylko za pomocą komputera, bez konieczności przebywania w biurze. Warto jednak zaznajomić się z tą branżą, ponieważ źle wykonana usługa może zaszkodzić stronie zleceniodawcy. Poza zła optymalizacją strony, serwis internetowy może zostać usunięty z wyszukiwarki Google.
  • Wirtualny asystent – Wirtualny asystent, to asystent, który wykonuje wszystkie zadania zdalnie. Jego obowiązki to głównie przeprowadzanie badań online, przetwarzanie danych, zamawianie sprzętu, itp. Jak zacząć przygodę? Pierwszym krokiem może być skorzystanie z platformy Upwork, aby znaleźć klientów, z którymi możesz pracować długoterminowo.
  • Lektor – Jeśli masz wyrazisty głos lub umiesz przekazywać różnorodne ekspresje, możesz zacząć sprzedawać swoje usługi jako lektor lub aktor głosowy do komercyjnych filmów, czy kampanii reklamowych, a z czasem do produkcji telewizyjnych.
  • Kamerzysta -Kamerzysta filmuje wydarzenia takie jak wesela, przyjęcia czy imprezy firmowe. Następnie zajmuje się obróbką i dostarczeniem gotowego wideo do klienta. Możliwa jest też praca przy filmach promocyjnych, dokumentalnych itd. Aby rozpocząć potrzebne jest doświadczenie w nagrywaniu filmów i dostęp do odpowiedniego sprzętu (lustrzanki z mikrofonem, statywu i innych akcesoriów).
  • Projektowanie obiektów / tworzenie stron – Tworzenie stron internetowych i projektowanie obiektów to kolejny przykład pracy zdalnej. Wystarczy posiadać odpowiednie narzędzia pracy, jakim jest odpowiedni komputer oraz program komputerowy. Należy pamiętać o oprogramowaniu, aby nie pochodziło z nieznanych źródeł i było legalne.
  • Blogowanie – W celu uzyskania informacji, porad na różne dziedziny życia, ludzie czytają magazyny internetowe nazywane blogami. Jest to świetne hobby, które łatwo przerodzić w biznes. Każdego dnia jest publikowane ponad 4,4 miliona postów na blogach, a liczba ta ciągle rośnie, ponieważ rośnie liczba blogerów.

Pomysł na biznes – Blogowanie

Zobacz, jak z praca zdalną radzą sobie takie firmy jak Wirtualna Polska i home.pl: Praca zdalna w Wirtualnej Polsce i home.pl

Powyższe pomysły to także ciekawe pomysły z zagranicy, ale mające zastosowanie także w naszym kraju.

Oferty pracy zdalnej

W Internecie znajdujemy wysyp ofert pracy zdalnej. Kuszą one zyskiem prowizyjnym i możliwością wykonywania jej w domu. Większość z nich polega jednak na oferowaniu usług i wysyłania spamu przypadkowym użytkownikom. Niema to nic wspólnego z normalnym trybem pracy. Uwaga na oferty, które zapewniają szybkie wzbogacenie się, lub wykorzystują nasze dane i dane naszych znajomych do promowania produktów zleceniodawców.

Pomysł na firmę, czy praca na etacie

Przychodzi czas, że stajesz przed poważnym dylematem w jaki sposób zarobić na życie. Do wyboru mamy dwa rozwiązania:

  • własna działalność gospodarcza
  • praca na etacie

Zalety własnej działalności gospodarczej

Poznajcie Arka. Arek jest osobą, która musi utrzymać swoją rodzinę i wychować trójkę dzieci. Postanowił otworzyć własną działalność gospodarczą. Jego pomysł na firmę to usługi instalacyjne. Niestety nie miał odpowiedniej wiedzy na temat prowadzenia własnego biznesu, dlatego zatrudnił księgowego. Zlecił także stworzenie firmowej strony internetowej oraz jej pozycjonowanie. Dodatkowo zaopatrzył się w niezbędny sprzęt, który przyda mu się w pracy. Na początku wykupił także płatne pakiety reklamowe w wyszukiwarce Google oraz w mniejszych serwisach ogłoszeniowych. Początkowe opłaty jakie musiał ponieść to 4 tys. złotych.

Minął pierwszy miesiąc. Przedsiębiorca niestety nie była w stanie uzbierać pieniędzy na pierwszy ZUS. W ciągu pierwszego miesiąca, zleceń miał tylko trzy. Przez ten czas strona internetowa nie zdążyła znaleźć się na pierwszych stronach wyszukiwań, dlatego poniósł on tylko koszty płatnej reklamy. Uzupełnienie środków na reklamę w wyszukiwarce oraz serwisach branżowych nie pozwoliły na stabilizację finansową. W kolejny miesiąc Arek wchodzi ze stratą, a swój pomysł na firmę uznaje za zły.

Opłaty gonią, a kolejny miesiąc także nie jest kolorowy dla Arka. Mijają trzy miesiące. W ciągu tego czasu sporo środków pochłonęły reklamy, agencja SEO, księgowy oraz ZUS. Dodatkowo po drodze zdarzyło się dwóch nierzetelnych klientów, którzy nie zapłacili za wykonaną pracę. Arek postanawia zamknąć działalność.

W tym wypadku zabrakło mu konsekwencji oraz dokładnego zaplanowania swojego biznesu. Przedsiębiorca nie zorientował się, jak działa agencja SEO, a płatne reklamy nie zostały dostosowane do trendów wyszukiwania.

Niestety takich osób jest wiele. Źle przemyślany biznes, pomimo dobrego pomysłu, może się przyczynić do znacznej straty pieniędzy, które taka osoba musi odrobić na etacie.

Praca na etacie

Wspomniany wcześniej Arek postanowił poszukać pracy w popularnych serwisach ogłoszeniowych oferujących zatrudnienie. Udało mu się trafić w okres zwiększonego zapotrzebowania na osoby z jego fachem. Nie mija tydzień i nasz bohater znajduje zatrudnienie. Okazuje się, że pracodawca nie oferuje oferty o pracę. W związku z nieciekawą sytuacją finansową spowodowana nieumiejętnym podejściem do otwarcia działalności. Arek przystaje na warunki pracy oferowane przez prezesa firmy. Chociaż wyrabia pełną ilość godzin, postanawia poszukać pracy na pełen etat. Udaje się. Otrzymuje zatrudnienie, umowę o pracę i pełen pakiet dodatkowych świadczeń.

Poznajcie Aleksandrę. Pracuje ona w zakładzie fryzjerskim. Przez 10 lat udało się jej zdobyć praktykę i wyrobić odpowiednią renomę wśród klientów. Postanawia to wykorzystać. Pomimo pracy na etacie postanawia założyć własną dzielność gospodarczą. W godzinach rannych świadczy usługi na rzecz firmy w której jest zatrudniona na etat, a popołudniu poświęca czas na organizacje spraw związanych z otwarciem działalność. Jej pomysł na firmę i realizacja go, szła w parze z rozsądnym i ostrożnym podejściem do tematu.

Aleksandra zna się na prowadzeniu księgowości, a jednym z jej stałych klientów jest informatyk. Udaje jej się zaoszczędzić na usłudze założenia i prowadzenia strony firmowej oraz na księgowości. W wyniku pracy na etacie opłaty związane z działalnością są mniejsze. Strona staje coraz bardziej rozpoznawalna w Internecie co przekłada się na większą ilość klientów. Przychodzi czas, że nasza bohaterka całkowicie może pożegnać się z pracodawcą.

Franczyza pomysłem na sprawdzony biznes

Wśród setek pomysłów na firmę trudno stwierdzić który pomysł na biznes jest najlepszy. Wiele stron internetowych opisując pomysły na własny biznes, wspomina pobieżnie który z nich można wykorzystać na etapie rozmyślania o własnej firmie. Zastanowimy się, czy franczyza będzie odpowiednim dla nas rozwiązaniem, a jeśli nie, to w jaki sposób może nam podsunąć pomysł na biznes.

Co to jest franczyza

Franczyza to prowadzenie własnego biznesu pod cudzą marką. Osoba udzielająca franczyzy to franczyzodawca, natomiast osoba prowadząca działalność pod jej szyldem to franczyzobiorca. Może ona używać znaku towarowego firmy pod określonymi warunkami, które ustala franczyzodawca. Franczyzobiorca uzyskuje licencję dzięki której może wykorzystywać loga, znaki towarowe, oprogramowania czy inne systemy zgodnie z wytycznymi zawartymi w umowie.

Firmy udzielające franczyzy z reguły posiadają jednostki własne i jednostki partnerskie. Jeżeli chcemy nawiązać współpracę z jednostką franczyzową musimy posiadać określonej wielkości lokal oraz uregulować opłatę wstępną ( opłatę licencyjną ). Jej wysokość jest uzależniona od rodzaju franczyzy z którą chcemy nawiązać współpracę.

franczyza

Korzyści z franczyzy

Promocja naszej firmy

Franczyza to dobry pomysł na biznes tylko wtedy gdy obliczymy koszty inwestycji i zastanowimy się, czy stać nas na poświęcenia związane z jej prowadzeniem. Współpraca biznesowa z franczyzodawcą ma dużo plusów. Prowadzi nas on krok po kroku udzielając szczegółowych wytycznych i zasad na skuteczne prowadzenie działalności. Wskazówki te są poparte praktyką, szczególnie jeśli franczyzodawca posiada kilkadziesiąt sieci partnerskich działających wiele lat. Model biznesowy jaki zapewnia firma ma szansę sprawdzić się także w naszym wypadku. Może on zawierać skuteczne wskazówki jak znaleźć i utrzymać klienta oraz jakich błędów unikać, aby firma nie przynosiła strat. Dodatkowo, promocja naszego oddziału może być wspierana przez gotową już stronę internetową i gotowymi rozwiązaniami graficznym jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju artykuły i hasła reklamowe.

Wyłączność terytorialna

W niektórych ofertach franczyzy, franczyzodawca zapewnia wyłączność terytorialną dla oddziału firmy. Może to być dużą korzyścią, jeśli marka jest rozpoznawalna w innych miejscach w Polsce. Warto jednak przemyśleć czy jest to doby pomysł na biznes skoro tego typu franczyza nie jest jeszcze prowadzona w Twoim mieście. Warto samemu śledzić trendy panujące w mieście w którym zamierzamy otworzyć franczyzę, ponieważ nie zawsze to co jest na topie w Warszawie będzie na topie w Poznaniu.

mapa terytorium

Szkolenia pracowników i dostawcy

Franczyzodawca dba także o zapewnienie odpowiedniego szkolenia pracownikom i nam samym. W tym celu wraz z dostarczeniem sprzętu przeprowadza szkolenie na którym dowiadujemy się, jak działa dane urządzenie, a jeśli jest to franczyza usługowa, jak w skuteczny sposób obsłużyć klienta korzystającego z naszych usług. Dodatkowo możemy skorzystać ze wsparcia mającego na celu przekazać nam kontakty do jednostek zaopatrujących nasze placówki w odpowiednie materiały pomocne przy prowadzeniu placówki.

Czy franczyza to dobry pomysł na biznes?

Wiele osób uważa, że znalazło dobry pomysł na biznes, ale przed otwarciem firmy zastanawia się czy prowadzenie działalności gospodarczej jest w ogóle dla nich. Właściciel, który chce prowadzić franczyzę musi mieć pasję do zarządzania i ambicję do rozwijania swojej działalności. Dodatkowo warto zastanowić się, czy pomysł jaki chcesz zrealizować jest odpowiedni w Twoim mieście i czy będzie cieszył się zainteresowaniem. Są przecież franczyzy o których nikt nie słyszał, a działanie pod ich szyldem i wiązanie się umowami może być bardziej szkodliwe niż rozwinięcie działalności pod własną marką. Doskonałą okazją na zapoznanie się z ofertą franczyzodawcy, są targi, lub inne tego typu wydarzenia.

Relacja z Targów Franczyza Expo:

Franczyza w USA

Ciekawostką jest raport opublikowany przez (International Franchise Association), który wskazuje na ogrom franczyzy. Od 2005 roku do 2017 roku w samych Stanach Zjednoczonych było 253 sklepów franczyzowych. Zapewniły one pracę aż 11 milionom osób co stanowiło 8 procent krajowej siły roboczej w sektorze prywatnym.

Zapraszamy do skorzystania z katalogu franczyz zamieszczonego na naszej stronie.

Jeżeli obawiasz się otwierać własną działalność i zaczynać od zera, warto pomyśleć na franczyzą. Gotowe pomysły i wsparcie franczyzodawcy może pomóc w otwarciu własnego biznesu. Dla przykładu jeżeli chcemy spróbować swoich sił w handlu, mamy do wyboru firmy z kategorii:

  • moda
  • artykuły spożywcze
  • artykuły dla dzieci
  • apteki
  • stacje paliw

Oraz usługi:

  • gastronomia
  • bankowość
  • ubezpieczenia
  • obiekty sportowe
  • nieruchomości

Kody PKD pomogą w znalezieniu pomysłu

Czym są kody PKD?

PKD inaczej Polska Klasyfikacja Działalności, to kod działalności jaką chcemy prowadzić. Każdy przedsiębiorca zaczynający swój biznes zobowiązany jest do wpisu w ewidencję numeru PKD. W przypadku rejestracji w CEIDG podaje się jeden kod główny, który wskazuje na przeważającą działalność i kody działalności dodatkowej. W związku z tym, nie ma zdefiniowanej ilości skrótów jakie powinniśmy użyć podczas wypełniania wniosku. Wyszukiwarka listy kodów znajduje się na stronie biznes.gov.pl. Jak zatem wykorzystać kody PKD jako pomysł na własny biznes ?

Kody PKD podsuną pomysł na firmę

W sieci istnieją strony podsuwające pomysł na własny biznes w formie listy, bez szczegółowych opisów, i wymagań wobec przedsiębiorcy . W związku z tym, treści nie różnią się za wiele od listy przedstawionej w katalogu kodów PKD. Dlatego warto także skorzystać z wyszukiwarki, którą znajdujemy na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd.
Dodatkowo na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl/klasyfikacja-pkd znajdziemy klasyfikację kodów PKD podzielonych na sekcje. Jak zatem skorzystanie z obszernej listy pomoże nam zaleźć pomysł na własny biznes?

Klasyfikacja kodów PKD

  • Sekcja A – ROLNICTWO, LEŚNICTWO, A TAKŻE ŁOWIECTWO I RYBACTWO
  • Sekcja B – GÓRNICTWO I WYDOBYWANIE
  • Sekcja C – PRZETWÓRSTWO PRZEMYSŁOWE
  • Sekcja D – WYTWARZANIE A TAKŻE ZAOPATRYWANIE W ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ, GAZ, PARĘ WODNĄ, GORĄCĄ WODĘ I POWIETRZE DO UKŁADÓW KLIMATYZACYJNYCH
  • Sekcja E – DOSTAWA WODY ORAZ GOSPODAROWANIE ŚCIEKAMI I ODPADAMI ORAZ DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z REKULTYWACJĄ
  • Sekcja F – BUDOWNICTWO
  • Sekcja G – HANDEL HURTOWY I DETALICZNY; NAPRAWA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH, WŁĄCZAJĄC MOTOCYKLE
  • Sekcja H – TRANSPORT A TAKŻE GOSPODARKA MAGAZYNOWA
  • Sekcja I – DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z ZAKWATEROWANIEM I USŁUGAMI GASTRONOMICZNYMI
  • Sekcja J – INFORMACJA I KOMUNIKACJA
  • Sekcja K – DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA A TAKŻE UBEZPIECZENIOWA
  • Sekcja L – DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z OBSŁUGĄ RYNKU NIERUCHOMOŚCI
  • Sekcja M – DZIAŁALNOŚĆ PROFESJONALNA, NAUKOWA I TECHNICZNA
  • Sekcja N – DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE USŁUG ADMINISTROWANIA I DZIAŁALNOŚĆ WSPIERAJĄCA
  • Sekcja O – ADMINISTRACJA PUBLICZNA I OBRONA NARODOWA; OBOWIĄZKOWE ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNE
  • Sekcja P – EDUKACJA
  • Sekcja Q – OPIEKA ZDROWOTNA A TAKŻE POMOC SPOŁECZNA
  • Sekcja R – DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z KULTURĄ, ROZRYWKĄ I REKREACJĄ
  • Sekcja S – POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA
  • Sekcja T – GOSPODARSTWA DOMOWE ZATRUDNIAJĄCE PRACOWNIKÓW; GOSPODARSTWA DOMOWE PRODUKUJĄCE WYROBY I ŚWIADCZĄCE USŁUGI NA WŁASNE POTRZEBY
  • Sekcja U – ORGANIZACJE A TAKŻE ZESPOŁY EKSTERYTORIALNE

Klasyfikacja kodów PKD możemy znaleźć w formie papierowej, w każdym wydziale działalności gospodarczej, czyli miejscu w którym możemy założyć działalność gospodarczą.

Zobacz także: Pomysł na biznes, w obliczu koronawirusa.

Powiązane artykuły

Franchising Awards, czyli szansa na wypromowanie franczyzy

teoriabiznesu.pl

4 ciekawe pomysły na własny biznes

teoriabiznesu.pl

Firma sprzątająca pomysłem na firmę – infografika

teoriabiznesu.pl