Pomysł na biznes / Franczyza / Pomysł na firmę
Firma

Pomysł na firmę czy praca na etacie

model biznesowy

Przychodzi czas, że stajesz przed poważnym dylematem w jaki sposób zarobić na życie. Do wyboru masz kilka rozwiązań. W tym artykule skupimy się na zdobywaniu pieniędzy dzięki:
własnej działalności gospodarczej – pomysł na firmę
pracy na etacie w Polsce

Pomysł na firmę – Własna działalność gospodarcza.

Poznajcie Arka. Arek jest osobą, która musi utrzymać swoją rodzinę i wychować trójkę dzieci. Postanowił otworzyć własną działalność gospodarczą. Jego pomysł na firmę to usługi instalacyjne. Niestety nie miał odpowiedniej wiedzy na temat prowadzenia własnego biznesu, dlatego zatrudnił księgowego. Zlecił także stworzenie firmowej strony internetowej oraz jej pozycjonowanie. Dodatkowo zaopatrzył się w niezbędny sprzęt, który przyda mu się w pracy. Na początku wykupił także płatne pakiety reklamowe w wyszukiwarce Google oraz w mniejszych serwisach ogłoszeniowych. Początkowe opłaty jakie musiał ponieść to 4 tys. złotych.

Minął pierwszy miesiąc. Przedsiębiorca niestety nie była w stanie uzbierać pieniędzy na pierwszy ZUS. W ciągu pierwszego miesiąca zleceń miał tylko trzy. Przez ten czas strona internetowa nie zdążyła znaleźć się na pierwszych stronach wyszukiwań dlatego poniósł on tylko koszty płatnej reklamy. Uzupełnienie środków na reklamę w wyszukiwarce oraz serwisach branżowych nie pozwoliły na stabilizację finansową. W kolejny miesiąc Arek wchodzi ze stratą, a swój pomysł na firmę uznaje za zły.
Opłaty gonią, a kolejny miesiąc także nie jest kolorowy dla Arka. Mijają trzy miesiące. W ciągu tego czasu sporo środków pochłonęły reklamy, agencja SEO, księgowy oraz ZUS. Dodatkowo po drodze zdarzyło się dwóch nierzetelnych klientów, którzy nie zapłacili za wykonaną pracę. Arek postanawia zamknąć działalność.

W tym wypadku zabrakło mu konsekwencji oraz dokładnego zaplanowania swojego biznesu. Przedsiębiorca nie zorientował się, jak działa agencja SEO, a płatne reklamy nie zostały dostosowane do trendów wyszukiwania.
Niestety takich osób jest wiele. Źle przemyślany biznes może się przyczynić do znacznej straty pieniędzy, które taka osoba musi odrobić na etacie.

Praca na etacie

Wspomniany wcześniej Arek postanowił poszukać pracy w popularnych serwisach ogłoszeniowych oferujących zatrudnienie. Udało mu się trafić w okres zwiększonego zapotrzebowania na osoby z jego fachem. Nie mija tydzień i nasz bohater znajduje zatrudnienie. Okazuje się, że pracodawca nie oferuje oferty o pracę. W związku z nieciekawą sytuacją finansową spowodowana nieumiejętnym podejściem do otwarcia działalności. Arek przystaje na warunki pracy oferowane przez prezesa firmy. Chociaż wyrabia pełną ilość godzin, postanawia poszukać pracy na pełen etat. Udaje się. Otrzymuje zatrudnienie, umowę o pracę i pełen pakiet dodatkowych świadczeń.

Poznajcie Aleksandrę. Pracuje ona w zakładzie fryzjerskim. Przez 10 lat udało się jej zdobyć praktykę i wyrobić odpowiednią renomę wśród klientów. Postanawia to wykorzystać. Pomimo pracy na etacie postanawia założyć własną dzielność gospodarczą. W godzinach rannych świadczy usługi na rzecz firmy w której jest zatrudniona na etat, a popołudniu poświęca czas na organizacje spraw związanych z otwarciem działalność. Jej pomysł na firmę i realizacja go, szła w parze z rozsądnym i ostrożnym podejściem do tematu.

Aleksandra zna się na prowadzeniu księgowości, a jednym z jej stałych klientów jest informatyk. Udaje jej się zaoszczędzić na usłudze założenia i prowadzenia strony firmowej oraz na księgowości. W wyniku pracy na etacie opłaty związane z działalnością są mniejsze. Strona staje coraz bardziej rozpoznawalna w Internecie co przekłada się na większą ilość klientów. Przychodzi czas, że nasza bohaterka całkowicie może pożegnać się z pracodawcą.

Powiązane artykuły

Pomysł na własny biznes dzięki kodom PKD

teoriabiznesu.pl

Praca zdalna jako pomysł na biznes

teoriabiznesu.pl

Model biznesowy a schemat Business Model Canvas

teoriabiznesu.pl