Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Powierzchnie magazynowe – wynająć czy budować?

Powierzchnie magazynowe

Potrzebując nowych powierzchni magazynowych, przedsiębiorca ma do wyboru dwie opcje. Pierwsza z nich to budowa, która jest procesem długotrwałym, ale w efekcie przynosi firmie pewne korzyści, np. w postaci zwiększenia majątku. Druga możliwość to wynajem magazynów, który również może okazać się dla przedsiębiorcy opłacalny. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, dlaczego i kiedy zdecydować się na wybór każdego z wariantów!

Kiedy warto wynająć magazyn?

Wynajem magazynu to jedno z dwóch rozwiązań wybieranych najczęściej przez przedsiębiorców. Stanowi alternatywę dla budowy hal magazynowych i jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy:

  • magazyn towarów jest w danej lokalizacji niezbędny do prowadzenia firmy w krótkiej perspektywie czasowej;
  • jako rozwiązanie tymczasowe, zanim nie zostaną wybudowane własne hale magazynowe;
  • przy dużym ryzyku, że przedsięwzięcie może okazać się nietrwałe – wówczas inwestycja we własne magazyny do czasu wykrystalizowania sytuacji nie jest opłacalna.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie?

Żeby korzystnie wynająć magazyn jak, należy przede wszystkim określić własne priorytety oraz wybrać cenionego na rynku najemcę, takiego jak np. 7rsa, o którym więcej dowiesz się klikając w link: https://www.7rsa.pl.

A priorytety? Będzie to na pewno lokalizacja gwarantująca połączenie z szybkimi trasami: drogami ekspresowymi czy autostradami. Jeśli istotna dla przedsiębiorcy jest na przykład bliskość portu morskiego, bardziej atrakcyjne pod względem najmu będą magazyny w Gdańsku czy innym mieście portowym, niż położone w głębi lądu, nawet tańsze czy przy bardzo ważnych węzłach komunikacyjnych.

Oczywiście położenie to nie jedyny parametr, który należy wziąć pod uwagę. Ważne mogą się okazać także:

  • możliwość najmu powierzchni biurowych do obsługi magazynu;
  • rozstaw konstrukcyjnych słupów wsporczych hali;
  • maksymalna  wysokość składowania towarów;
  • dopuszczalna nośność posadzki;
  • rodzaj doków;
  • powierzchnia magazynu do wyłącznej dyspozycji najemcy, a także rodzaj i powierzchnia obszarów wspólnych dla wszystkich najemców w danym obiekcie.

Do ważnych czynników związanych z najmem należy również umowa oraz cena. Znani na rynku najemcy gwarantują warunki umowy zgodne z prawem, korzystne dla obydwu stron, a także atrakcyjne pod względem cenowym. Zawsze można też skorzystać z opcji negocjacji warunków umowy, żeby jeszcze bardziej dopasować je do własnych potrzeb.

Budowa – alternatywne rozwiązanie długofalowe

Kiedy specyfika branży lub wieloletnie kontrakty gwarantują wykorzystanie hal magazynowych w długiej perspektywie czasowej, bardziej korzystna niż najem może okazać się ich budowa.

Oceniając opłacalność inwestycji warto wziąć pod uwagę nie tylko jej szacowane koszty, ale także czas budowy, włączając w to również czas niezbędny na uzyskanie wszystkich koniecznych pozwoleń i innych dokumentów urzędowych.

Decydując się na  budowę magazynu, dobrze jest zapoznać się z ofertą wykonawców, którzy nie tylko posiadają doświadczenie niezbędne w podobnych realizacjach, ale także zapewniają kompleksową obsługę inwestycji. Firmy profesjonalnie zajmujące się budową hal magazynowych oferują pomoc przy zakupie gruntu, wykonanie projektu zgodnie z potrzebami inwestora, uzyskanie wszelkich dokumentów i pozwoleń, wykonawstwo wraz z nadzorami oraz oddanie obiektu do użytkowania.