Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Prawne wsparcie firm i obszary, w obrębie których warto je realizować

Prawne wsparcie firm

Prowadzenie firmy nie jest procesem łatwym. Wręcz przeciwnie – w jego trakcie trzeba podejmować wiele trudnych i często niepopularnych decyzji. O ile w trakcie ich podejmowania nie da się całkowicie wykluczyć towarzyszącego im ryzyka, o tyle niektóre z nich można skonsultować z doświadczonym prawnikiem lub nawet radcą prawnym.

Prowadzenie działalności a wsparcie prawne

Trzeba przyznać, że w świadomości przedsiębiorców w ostatnich latach miały miejsce niezwykle istotne zmiany. Wynikają one z faktu, że coraz częściej doceniają oni wsparcie, jakiego w/w specjaliści mogą im udzielić w trakcie podejmowania konkretnych decyzji. Poza tym – o czym nie można zapominać – decyzje te są dziś znacznie bardziej wiążące niż kiedyś.

Jak zatem powinna być realizowana profesjonalna obsługa prawna firm? Wszystko zależy od oczekiwań firmy klienckiej. Pomoc ta może być wyrażona zarówno poprzez specjalistyczne, choć doraźne konsultacje prawne, jak i poprzez wielopłaszczyznowe wsparcie w zakresie podejmowanych codziennie decyzji. Czasem zdarza się też, że współpraca ta staje się jeszcze głębsza i obejmuje np. fizyczną obecność prawnika w trakcie podpisywania określonych umów. Ważne jest, aby kancelaria zapewniała możliwość elastycznej współpracy (również poprzez kontakt telefoniczny i mailowy), gdyż mało który przedsiębiorca będzie gotów na codzienną, fizyczną obecność w siedzibie kancelarii.

Zawiązanie współpracy z prawnikiem – krok po kroku

Przedsiębiorca chcący nawiązać współpracę z prawnikiem, nie powinien decydować się na nią pod wpływem impulsu lub chwilowej sytuacji w firmie. Ważne jest, by dowiedzieć się jak najwięcej o swoim przyszłym kontrahencie. Należy m.in. sprawdzić, czy posiada on doświadczenie w określonych kwestiach prawnych i czy współpracował już on (a jeśli tak, to z jakim skutkiem?) z przedsiębiorstwami. Warto też zwrócić uwagę na usługi prawne, jakie może on świadczyć swoim klientom. Posiadanie tytułu prawnika wcale nie oznacza, że wie się wszystko na temat prawa gospodarczego firm i spółek…

W jakich obszarach pomoc prawnika może być szczególnie istotna? Z pewnością w tych, które dotyczą wyboru określonej formy działalności gospodarczej. Prawnik może również pomóc w przestrzeni obejmującej kwestie podatkowe, także w negocjowaniu umów. Może on też wesprzeć przedsiębiorcę w redagowaniu różnego rodzaju regulaminów, w tym też zapisów dotyczących konkretnych grup pracowników. Co ważne – w wielu przypadkach prawnik może też reprezentować przedsiębiorcę przed sądami i organami państwowymi (zwłaszcza przed ZUS i US).

Po czym poznać profesjonalistę?

Profesjonalna obsługa prawna przedsiębiorców to coś więcej, niż tylko świadczenie określonego typu usług. Dobra kancelaria to podmiot, który poradzi sobie w każdej sytuacji i to niezależnie od rozmiaru danej firmy, czy też branży w której on działa. Na kancelarię warto zwrócić uwagę również ze względu na fakt, że zatrudniają one wielu różnych prawników, których wiedza i doświadczenie wzajemnie się uzupełniają.

Podsumowując, nowoczesny przedsiębiorca zasługuje sobie na najwyższą jakość pomocy prawnej.