Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Prawo a biznes: Jakie korzyści niesie ze sobą łączenie studiów prawniczych z ekonomią?

Prawo a biznes

Biznes jest dziedziną, w której łączą się aspekty prawne i ekonomiczne. Wiedza na oba te tematy jest konieczna, aby instytucje, korporacje, czy firmy sprawnie funkcjonowały, dlatego w dużych przedsiębiorstwach potrzebny jest zarówno pion prawny, jak i ekonomiczny. Sprawdź, dlaczego wiedza zdobyta na studiach prawniczych tak dobrze współgra ze znajomością ekonomii w biznesie!

Jakie są korzyści z połączenia wiedzy prawniczej i ekonomicznej?

Każda duża instytucja, spółka, a także organy administracyjne ściśle wiążą dziedziny prawa i ekonomii. Kwestie finansowe, gospodarcze, a także związane z zawieranymi umowami i kontraktami przenikają się wzajemnie, co skutkuje potrzebą zatrudnienia specjalistów z tych dziedzin.

Jakie są korzyści z połączenia wiedzy prawniczej i ekonomicznej?

Prawo w biznesie – perspektywy kariery zawodowej

Osoby, które ukończyły studia prawnicze, mają wiele możliwości zawodowych, niekoniecznie związanych bezpośrednio z pracą w sądzie. Absolwenci prawa mogą bowiem znaleźć zatrudnienie w takich placówkach, jak:

  • urzędy administracji publicznej
  • przedsiębiorstwa
  • organizacje pozarządowe
  • organizacje międzynarodowe
  • instytucje Unii Europejskiej.

Przykłady te pokazują, że studia prawnicze otwierają drzwi do wielu możliwości zawodowych, w tym takich, gdzie konieczna jest znajomość prawa gospodarczego. Więcej możliwości, jakie stoją otworem przed studentami prawa, można sprawdzić np. na stronie ewspa.edu.pl.

logo

Monitorowanie losów absolwentów studiów prawniczych a dobrze płatna praca

Czy ukończenie studiów prawniczych wiąże się z dobrą perspektywą ekonomiczną na przyszłość?

Sprawdziliśmy to w Ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. Wybraną przez nas uczelnią była Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie. Okazuje się, że absolwenci kierunku prawniczego tej uczelni stosunkowo szybko po ukończeniu studiów rozpoczynają dobrze płatną pracę. Jest to wartościowa informacja dla osób, które rozważają studiowanie prawa. System ELA do monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów został stworzony na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Monitoring prowadzony przez system działa w oparciu o rzetelne dane (pochodzące z systemu POL-on i z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Po wyborze kierunku i nazwy uczelni można w nim uzyskać informacje o losach absolwentów, którzy ukończyli studia minimum 2 lata temu. Uwzględnia to czas na znalezienie pracy, dzięki czemu dane są bardziej przejrzyste.

Nowoczesne wyzwania prawa i administracji

Jest to kolejna odsłona tematu łączności studiów prawniczych z ekonomią, w którym kierunek ten wypada bardzo dobrze.

Prawo i ekonomia – podsumowanie

Aspekty prawne i ekonomiczne przenikają się w wielu firmach i organizacjach. Znajomość prawa gospodarczego pozwala na sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstw i instytucji publicznych. Dlatego połączenie wiedzy prawniczej i ekonomicznej może okazać się dobrym kierunkiem kształcenia, dającym wiele perspektyw na przyszłość.

Prawo i ekonomia

Prawo z ekonomią łączą się także poprzez perspektywy finansowe prawników. I w takim ujęciu tematy te się łączą, a absolwenci studiów prawniczych zwykle otrzymują dość szybko dobrze płatną pracę.