Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Program księgowy czy księgowość online? Co wybrać do prowadzenia księgowości w firmie?

program do fv

Program do księgowości jest podstawowym elementem wyposażenia każdej firmy. Pomaga on w prowadzeniu ewidencji przychodów i rozchodów, zapewnia stały dostęp do danych finansowych firmy i wylicza kwoty, które trzeba zapłacić do urzędu skarbowego. Pojawia się jednak pytanie, na które rozwiązanie się zdecydować – program księgowy online czy instalowany na komputerze?

Księgowość w firmie – program online, czy na komputer?

Firmy, które stosują pełną księgowość nie mają zbyt dużego pola manewru. Dla zatrudnionych pracowników, którzy rozliczają przychody i wydatki przedsiębiorstwa, rozbudowany system księgowy jest niezbędnym narzędziem do pracy. Dostęp do niego jest w stanie zapewnić zaawansowana stacjonarna aplikacja księgowa. Dla wielu mniejszych działalności gospodarczych, które rozliczają się w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów, atrakcyjniejszym rozwiązaniem może być wybór księgowości online. Ma ona tę przewagę, że umożliwia łatwe i szybkie korzystanie z programu księgowego przez przeglądarkę internetową w dowolnym momencie. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest rozpatrywane w formie oszczędności, ponieważ korzystanie z usług księgowych biura rachunkowego jest znacznie droższe, dlatego też specjalistyczne oprogramowania są tak konstruowane, aby przedsiębiorca mógł samodzielnie rozliczać swoją firmę korzystając z wygodnego systemu.

Program księgowy – gwarancja prawidłowego rozliczania

Każda osoba, która jest pełnoletnia i posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a przy tym także ma odpowiednie ubezpieczenie OC, może usługowo prowadzić ewidencje podatkowe i księgi rachunkowe. Dodatkowo może udzielać porad księgowych i sporządzać deklaracje podatkowe. Przedsiębiorca, który chce samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy nie musi spełniać wyżej wymienionych wymagań. Oczywiście, z wiadomych względów, obszar finansowo-księgowy przedsiębiorstwa nie może znajdować się pod opieką pracowników i osób niekompetentnych i niedających gwarancji co do prawidłowości rozliczeń. Gwarancji takiej nie daje także prowadzenie w formie papierowej Księgi Przychodów i Rozchodów, ponieważ wpisywane ręcznie operacje generują ryzyko kosztownego błędu. Dlatego też warto zdecydować się na współpracę z programem księgowym, który umożliwia zminimalizowanie wystąpienia ryzyka związanego z pomyłkami księgowania.

Co jest bardziej funkcjonalne – programy do księgowości offline, czy online?

Pod względem funkcjonalności, zarówno programy internetowe, jak i te offline są do siebie bardzo zbliżone. Dla obydwu typów programu podstawą jest automatyczne tworzenie Księgi Przychodów i Rozchodów, które generowane są na podstawie ewidencjonowanych operacji gospodarczych. W praktyce można każdemu programowi księgowemu przypisać, jakieś pozytywne cechy i udogodnienia, niezależnie od tego, czy jest on w postaci aplikacji, czy działa offline. Większość programów takich jak https://www.pcbiznes.pl/program-ksiegowy/ daje użytkownikom dostęp do:

  • comiesięcznego drukowania i generowania KPiR,
  • narzędzia ułatwiającego wypełnianie deklaracji podatkowych,
  • zapamiętywania informacji o produktach i usługach,
  • zapisanych dokumentów firmy,
  • prostego systemu fakturowania,
  • modułu generującego ewidencje sprzedaży i zakupów,
  • modułu tworzącego dokumenty wyliczenia kwot podatku dochodowego.

To, z jakich udogodnień będzie mógł korzystać użytkownik zależy w głównej mierze od konstrukcji programu księgowego, a nie to, czy jest on aplikacją offline, czy online. Z drugiej strony należy jednak podkreślić fakt, że programy stacjonarne mogą być droższe, ale za to mogą również zapewniać więcej opcji.

Dlaczego warto korzystać z programów?

Przede wszystkim programy księgowe do ewidencjonowania środków trwałych i nie tylko, są dostępne praktycznie dla każdego, a sięgają po nie głównie przedsiębiorcy. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy też średniej wielkości firma. Takie rozwiązania doceniają nie tylko właściciele, którzy chcą samodzielnie prowadzić księgowanie w swoich firmach, ale także biura rachunkowe, którym integracja z systemami online pozwala zoptymalizować pracę i podnieść jej efektywność. Programy księgowe są jednocześnie proste w obsłudze, ale także bardzo rozbudowane, przez co oferują szereg funkcji, jak na przykład generowanie faktur VAT, czy nawet załatwianie spraw związanych z kadrami i płacami. Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo gromadzonych danych. Dzięki takim narzędziom jak programy księgowe można zapewnić wysokim poziom ochrony danych swoich pracowników, klientów i partnerów biznesowych. Pełna księgowość zawarta jest w jednym oprogramowaniu, dzięki któremu przedsiębiorca o niczym nie zapomnieć. Ponadto dostanie on stosowne przypomnienie o zalegającej płatności, czy zbliżającym się terminie zapłaty zaliczki na podatek dochodowy i do ZUS.