Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Teraz i przedtem, czyli jak zmieniło się CV na przestrzeni lat?

Jeśli wróciłeś na rynek pracy po latach przerwy i przygotowujesz się do nowego procesu rekrutacyjnego, przygotuj się na wiele niespodzianek. Coraz bardziej zaawansowana technologia, rosnąca konkurencja, zmieniające się regulacje prawne i nowe trendy w zatrudnieniu – na przykład praca zdalna – to podstawowe czynniki zmian. Dotyczą one również profesjonalnego CV, jego wyglądu i treści. Dowiedz się, jakie standardy panują obecnie w tej kwestii.

Ochrona przed dyskryminacją

Obecne przepisy prawa polskiego i unijnego zabraniają dyskryminacji osób ze względu na ich płeć wiek, stan cywilny, narodowość, religię czy wygląd i postulują równe traktowanie wszystkich członków społeczeństwa. Wprawdzie Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej już od dawna obejmuje tego rodzaju zapisy, to jednak nauczyliśmy się egzekwować nasze prawa antydyskryminacyjne stosunkowo niedawno.

Zasada równego traktowania znajduje swoje odzwierciedlenie w informacjach, jakie nie muszą, a wręcz nie powinny znaleźć się w Twoim CV. Dotyczą one przede wszystkim:

  • narodowości,
  • rasy,
  • religii,
  • wieku,
  • stanu cywilnego,
  • płci,
  • faktu posiadania lub nieposiadania dzieci.

Dodanie tego rodzaju danych stanowi ryzyko, że rekruter odrzuci Twoją aplikację na przykład dlatego, że woli zatrudnić mężczyznę (a Ty jesteś kobietą), wydasz się mu za stary, nie spodoba się mu fakt, że wciąż jesteś jeszcze kawalerem lub panną, że masz dzieci, które być może wpłyną na Twoją punktualność i obecność w pracy albo dlatego, że ma osobiste uprzedzenia związane z Twoją narodowością lub rasą. Podawaj te dane tylko wtedy, jeśli mogą pozytywnie wpłynąć na Twoją kandydaturę.

Pamiętaj również że nie musisz dodawać do CV zdjęcia, chyba że uznasz, że zadziała na Twoją korzyść. W Polsce nie ma już obowiązku doklejania fotografii, a w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania jest to wręcz zabronione ze względu na rygorystyczne prawa antydyskryminacyjne.

WAŻNE:

W nowoczesnym CV nie musisz podawać miejsca zamieszkania. Wystarczy sam e-mail i telefon. Zaleca się natomiast wkleić link do LinkedIn, o ile posiadasz na nim swoje konto.

Profil zawodowy jako własna marka kandydata

Porównując swój stary życiorys do wzorów, jakie możesz znaleźć w Internecie, szybko zauważysz, że obecne CV są często wzbogacone w dodatkową sekcję znajdującą się tuż po danych osobowych kandydata. Jest to tzw. profil zawodowy, który powinien zawierać dwa lub trzy zdania podsumowujące Twoje najważniejsze przewagi konkurencyjne i cechy.

Skąd wziął się pomysł na dodanie profilu zawodowego do CV? Zwiększona dynamika rynku pracy sprawiła, że rekruterzy zaczęli otrzymywać coraz więcej podań na oferty zatrudnienia. To z kolei skróciło czas, jaki są w stanie poświęcić czytaniu dokumentów. Krótki paragraf skupiający w sobie najbardziej istotne fakty o kandydacie znacznie ułatwia im wybór.

RADA EKSPERTA:

W Polsce profil zawodowy w CV nie jest jeszcze absolutnym standardem. Dodając go do swojego życiorysu, zwiększysz swoją przewagę nad konkurentami i pokażesz pracodawcy, że wiesz, jak dobrze się zaprezentować.

Ważną funkcją, jaką pełni profil zawodowy, jest wykreowanie własnej marki i wizytówki kandydata. Rynek pracy stał się znacznie bardziej konkurencyjny niż dawniej, a to sprawia, że aby zostać zauważonym, trzeba umieć się „sprzedać”. Pamiętaj o tym, redagując swoje nowe CV.

Długość CV

Czy wiesz, że rekruterzy poświęcają przeciętnie tylko siedem sekund na zapoznanie się z każdym CV? Przy ogromnej liczbie otrzymywanych aplikacji trudno pozwolić sobie na więcej. Biorąc pod uwagę, jak szybko Twój życiorys zostanie przeskanowany, nie możesz sobie pozwolić na przesłanie kilkustronicowego dokładnego zestawienia wszystkich informacji zawodowych. Zbyt długie CV zniechęci pracodawcę do czytania.

Obecnie standardem są życiorysy składające się z jednej, maksymalnie dwóch stron A4. Zadaniem kandydata jest taki wybór informacji, aby móc zmieścić się w tym typowym rozmiarze dokumentu.

Nie staraj się jednak na siłę ścisnąć swojego życiorysu na jednej stronie, zmniejszając wielkość tekstu, marginesy i odstępy między liniami. Jeśli to zrobisz, Twoje CV będzie nieczytelne i wizualnie nieatrakcyjne.

Układ CV

Opisując doświadczenie zawodowe i wykształcenie w CV, Polacy tradycyjnie podawali fakty w kolejności od najstarszego do najnowszego. Tego rodzaju układ nazywał się chronologicznym i w dzisiejszych czasach jest już bardzo rzadko stosowany.

Dużo bardziej popularny stał się format chronologiczny-odwrócony, w którym na pierwszym miejscu stawia się najnowsze fakty (obecna lub ostatnio wykonywana praca i najwyższy osiągnięty poziom wykształcenia). Taka kolejność ułatwia rekruterowi skupienie uwagi na tym, co najważniejsze, nie tracąc czasu na fakty sprzed kilku lub nawet kilkunastu lat.

Zaciekawi Cię również, że Polacy coraz częściej decydują się na zastosowanie zupełnie nowego układu CV zwanego „funkcjonalnym”. Zamiast chronologii wydarzeń opiera się on na ich ważności dla danej kandydatury. Pozwala skoncentrować uwagę na umiejętnościach, które czynią Cię dobrym kandydatem niezależnie od tego, kiedy je nabyłeś.

RADA EKSPERTA:

Układ funkcjonalny jest polecany zwłaszcza tym kandydatom, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy (pozwala nieco „ukryć” brak doświadczenia) oraz tym, którzy z różnych powodów – choroba, bezrobocie czy wychowywanie dzieci – mieli dłuższą przerwę w karierze zawodowej.

Wymierne osiągnięcia

Opisując swoje doświadczenie zawodowe kilkanaście lat temu, wystarczyło podać, w jakiej firmie się pracowało, na jakim stanowisku i przez jaki okres. Obecnie takie „suche” fakty są już niewystarczające. Kandydaci prześcigają się, aby zachęcić pracodawców do swojej kandydatury, podając listy najważniejszych funkcji i zadań oraz osiągnięć zawodowych.

Jak skutecznie wymienić swoje osiągnięcia, aby przykuć uwagę rekrutera? Staraj posługiwać się konkretami i opisać swoje osiągnięcia w jak najbardziej wymierny sposób. Napisz, ilu nowych klientów udało Ci się przyciągnąć do firmy, o ile procent zwiększyłeś sprzedaż, w jaki sposób przyczyniłeś się do usprawnienia procesu produkcyjnego czy w jakim stopniu zmniejszyła się dzięki Tobie wypadkowość przy pracy.

Język

Porównując życiorysy zawodowe sprzed dwudziestu czy choćby dziesięciu lat z obecnymi CV, dość łatwo zauważyć, że używają dość różnych zwrotów i wyrażeń. „Pracowity”, „ambitny”, „wykwalifikowany”, „punktualny” robiły może wrażenie w przeszłości, kiedy standardy i wymogi zawodowe wolnego rynku dopiero się kształtowały, ale obecnie brzmią jak wyświechtane, puste frazesy.

Jakie są zatem słowa i zwroty obecnie popularne w CV? Mają one związek z cechami najbardziej poszukiwanymi przez pracodawców. W czasach pracy zdalnej będą to na przykład „dobrze zorganizowany”, „komunikatywny”, „zdyscyplinowany” czy „zaradny”.

Kreatywność formatowania

To, jak wyglądało Twoje CV, nie miało w przeszłości większego znaczenia. Pisane na maszynie lub na prostym edytorze tekstu życiorysy nie miały takich możliwości technicznych jak obecnie.

Najnowsze trendy sugerują jednak, że format i wygląd CV są niemal tak samo ważne, jak jego treść. Pomogą przykuć uwagę rekrutera i stać się dowodem na cechy i umiejętności, które powinieneś mieć (lub twierdzisz, że masz) na danym stanowisku. Czcionka, kolory lub oryginalny format CV dopasowany do oferty i firmy to silne narzędzie, z którego koniecznie powinieneś nauczyć się korzystać.

Powiązane artykuły

Co musi znaleźć się w CV?

teoriabiznesu.pl

Jakiej pracy najczęściej szukamy? – raport portalu Praca.pl

teoriabiznesu.pl

Darmowy szablon CV – wzór do edycji i klauzula CV

teoriabiznesu.pl