Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi Firma Reklama

Ubezpieczenia społeczne w ZUS

ubezpieczenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w swoim magazynie informacyjnym „ZUS dla Ciebie” pisze o rodzajach ubezpieczeń społecznych i o korzyściach na jakie może liczyć osoba opłacająca składki.

Ubezpieczenie chorobowe

Ubezpieczenie chorobowe jest to ubezpieczenie na wypadek zachorowania lub macierzyństwa. Z takiej formy ubezpieczenia korzysta się najczęściej. Opłacana składka pozwala otrzymać zasiłek chorobowy, opiekuńczy i macierzyński.

Ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie, a ubezpieczenie chorobowe zapewnia świadczenie na czas niezdolności do pracy.

Zasiłek chorobowy

Jest to świadczenie wypłacane za czas choroby. Musi być ono potwierdzone zwolnieniem lekarskim.

Zasiłek opiekuńczy

Jest to świadczenie wypłacane za czas opieki nad dzieckiem, a także chorym dorosłym członkiem rodziny.

Zasiłek macierzyński

Jest to świadczenie wypłacane po urodzeniu dziecka.

Ubezpieczenie wypadkowe

Składa na ubezpieczenie wypadkowe pozwala na otrzymanie świadczenia w razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Osoba, której niezdolność jest spowodowana wypadkiem w miejscu pracy, lub chorobą zawodową może skorzystać z ubezpieczenia wypadkowego w formie zasiłku chorobowego lub renty.

Ubezpieczenie rentowe

Ubezpieczenie rentowe jest to zabezpieczenie na wypadek długotrwałej utraty zdolności do pracy. Może ono być wypłacone na podstawie orzeczenia lekarza z ZUSu lub komisji lekarskiej ZUS. Z ubezpieczenia rentowego można skorzystać także w formie renty rodzinnej, zasiłku pogrzebowego i rehabilitacji.

Ubezpieczenie emerytalne

Jest to ubezpieczenie, które pozwala na otrzymanie emerytury w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W niektórych sytuacjach emerytura jest wypłacana przed tym okresem.  Jej wysokość zależy od przepracowanych lat i wysokości składek jakie są opłacane podczas aktywności zawodowej.

 

 

Powiązane artykuły

ZUS ostrzega przed oszustami – Uważaj na podejrzane maile

teoriabiznesu.pl

Co i do kiedy muszę zapłacić prowadząc firmę? Terminarz przedsiębiorcy

teoriabiznesu.pl

Czym jest Polski Bon Turystyczny i jak zrealizujemy go za pośrednictwem Banku Millennium?

teoriabiznesu.pl