Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Udana mediacja sądowa – warto oszczędzać nerwy, pieniądze oraz czas

udana mediacja sądowa

Każdy, kto kiedyś musiał dochodzić swoich praw przed sądem, wie jak długo może trwać takie postępowanie. Ciekawą opcją w polskim prawie, którą z pewnością warto wziąć pod uwagę, by znacząco skrócić czas takiego postępowania, jest mediacja sądowa. Mediator sądowy (a precyzyjniej mediator stały) może nam pomóc zarówno w sprawach karnych jak i cywilnych. Dzięki jego pomocy strony mogą np. uniknąć postępowania albo sprawić, że będzie przebiegać ono o wiele sprawniej. Jeśli więc chcielibyśmy skorzystać z takiej opcji, to warto sprawdzić, czy w naszym mieście działa mediator sądowy. W tym celu warto skorzystać z Internetu, gdzie dowiemy się więcej na temat cennika danego ośrodka mediacyjnego, czy też tego jak przebiega sama mediacja.

Profesjonalny mediator sądowy – w zakresie prowadzenia mediacji jest wiele możliwości,  z których warto skorzystać

Mediacja sądowa pomoże nam załatwić wiele spraw, bez konieczności znaczącego wydłużania postępowania przed właściwym sądem. Każdorazowo prezes sądu okręgowego w danym mieście wskazuje mediatorów, którzy mogą nam pomóc w polubownym załatwieniu różnych spraw. Mediator może więc być bardzo przydatny w sprawach cywilnych, rodzinnych czy też gospodarczych, a także w innych sytuacjach. Wynagrodzenie mediatora jest ustalane przez odpowiednie przepisy, a to co zostanie powiedziane w obecności mediatora jest w pełni poufne. W sądzie nie będzie także można użyć informacji, które zostaną ujawnione podczas mediacji. W wypracowaniu porozumienia ważna jest bezstronność oraz skłonność do ustępstw, a co za tym idzie – do dogadania się. Dobrze przeprowadzona mediacja może pomóc w niejednym postępowaniu sądowym. Warto więc korzystać ze stałych mediatorów, by dochodzić swoich praw w uczciwy oraz cywilizowany sposób.

Dzięki przeprowadzeniu postępowania mediacyjnego można tylko zyskać – strony konfliktu często mogą dogadać się same

W przypadku procesu sądowego jego koszty oraz czas trwania mogą czasem przyprawić nas o ból głowy. Sięgnięcie po mediację jest więc ze wszech miar uzasadnione. Mediator pomaga uczestnikom mediacji osiągnąć porozumienie – o ile zaistnieje w nich taka wola. Mediator jest oczywiście osobą bezstronną, na której dyskrecję można liczyć. Listę stałych mediatorów znajdziemy za pośrednictwem Internetu. Warto więc zastanowić się, czy w trakcie procesu sądowego np. w postępowaniu cywilnym, można ograniczyć wydatnie ilość czynności prawnych, która może nas czekać. Potrzeba wsparcia stron postępowań w rozwikłaniu zagadnień potencjalnych korzyści, strat czy też wspólnych interesów sprawia, że często warto ponieść stosunkowo niewielkie koszty mediacji.