Stworzenie przydatnej aplikacji lub strony internetowej to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Na rynku można spotkać coraz więcej firm IT i freelancerów oferujących swoje wsparcie przy budowie produktów cyfrowych. Powierzenie swojego projektu i budżetu niewłaściwej osobie lub zespołowi może mieć przykre skutki. Jak znaleźć odpowiedniego wykonawcę? Czy lepiej polegać na software housie, czy na niezależnym wykonawcy?
Usługi programistyczne – freelancer kontra software house
Jest zasadnicza różnica między budowaniem aplikacji z software housem a współpracą z freelancerem. W pierwszym przypadku nad realizacją naszych potrzeb skupia się wielu specjalistów, w drugim zaś całą pracę wykonuje jedna osoba. W obu sytuacjach projekt może zakończyć się sukcesem, jeżeli usługi programistyczne świadczyć będzie doświadczony i rzetelny wykonawca. Czy istnieją konkretne powody, dla których jedna opcja jest lepsza od drugiej?
Różnorodny tech stack
Mianem tech stacku określa się kolekcję technologii wykorzystywanych przez dany zespół. Innych frameworków używa się, aby budować aplikacje mobilne i webowe oraz strony internetowe. Świadczenie usług programistycznych wiąże się nie tylko ze stworzeniem produktu cyfrowego, ale także z wyborem odpowiedniego języka programowania i narzędzi.
Chociaż programiści uczą się więcej niż tylko jednego języka, ich znajomość technologii jest zależna od tempa, w jakim mogą je poznawać i od projektów, w których mieli okazję wziąć udział. W software housie pracuje wielu developerów specjalizujących się w różnych technologiach. Firmy programistyczne mogą dobrać rozwiązania, kierując się dobrem klienta, podczas gdy freelancer musi ograniczyć się do tego co zna, ponieważ nie ma wsparcia innych ekspertów.
Dostęp do szerszego grona specjalistów
Możliwość nawiązania współpracy z większym zespołem wiąże się nie tylko z dostępem do większego zestawu technologii i narzędzi, ale też z różnorodnością doświadczenia. Jeden developer tworzył więcej marketplace’ów, drugi budował głównie serwisy bookingowe, jeszcze inny specjalizuje się w automatyzacji procesów biznesowych. Eksperci z software house’u mogą obsługiwać firmy bardziej kompleksowo niż freelancer, ponieważ nie zajmują się na przykład, tylko projektowaniem stron internetowych. Oferują szeroki zakres usług programistycznych i często potrafią odpowiadać nawet na nieuświadomione potrzeby biznesowe klienta.
Wypracowane lepsze standardy pracy i wsparcie projektu
Zakres usług programistycznych związanych z tworzeniem i wdrażaniem oprogramowania jest naprawdę spory, a do realizacji każdej z nich warto zastosować określone standardy. W toku tworzenia oprogramowania przechodzi się przez pewne fazy, takie jak warsztaty z klientem czy testowanie.
Outsourcing programistyczny zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ klient nie ma całkowitej kontroli nad projektem. Freelancer pracuje tak, jak mu najwygodniej – czasami przechodzi przez wszystkie fazy, a czasami nie. Software house z doświadczeniem zawsze działa zgodnie z ustalonymi wcześniej procedurami, które gwarantują dostarczenie klientowi produktu cyfrowego najwyższej jakości. Dodatkowo członkowie zespołu mogą poprosić innych pracowników software house’u o opinię lub wsparcie w dowolnym momencie.
„Decydując się na stworzenie aplikacji, trzeba mieć świadomość, że jest to inwestycja na wiele lat. Stworzenie produktu to dopiero początek. Znacznie ważniejsza jest jego obsługa, ulepszanie i rozwijanie. Freelancer może w każdym momencie zmienić ścieżkę swojej kariery i wówczas firma zamawiająca straci profesjonalne wsparcie. Biorąc to – i inne kryteria – pod uwagę, software house zdaje się być znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem”
Jakub Cichocki, dyrektor zarządzający, Software House Cogitech
Wiarygodne referencje i portfolio
Zarówno freelancer, jak i software house mogą przedstawić portfolio i referencje od klientów na potwierdzenie jakości swoich usług programistycznych. Jako przykłady udanych realizacji mogą posłużyć linki do stron klientów. Wykonawca może umieścić je na swojej witrynie wraz z opisem projektu i opinią zadowolonego usługobiorcy. Warto pamiętać, że software house prawdopodobnie będzie mógł się pochwalić większą liczbą wykonanych aplikacji mobilnych i webowych, stron internetowych i narzędzi biznesowych. Wynika to nie tylko z liczniejszego zespołu, ale też bardziej różnorodnego tech stacku i doświadczenia.
Usługi programistyczne to coś więcej niż dostarczenie samego kodu – to kompleksowe wsparcie dla biznesu. Zanim wybierzesz wykonawcę, upewnij się, że jest wart zaufania i ma odpowiednie doświadczenie.