Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

W czym może pomóc Ci adwokat?

W czym może pomóc Ci adwokat

Szukając odpowiedniego adwokata od razu należy zdać sobie sprawę, że prawnicy często specjalizują się w wybranych obszarach i nie zawsze nawet najlepszy adwokat może być w stanie pomóc w naszym konkretnym przypadku. Przykładowo, kancelaria świetnie orientująca się w sprawach karnych i gospodarczych może wręcz nie chcieć zajmować się sprawami rodzinnymi (rozwody czy kwestie uregulowania opieki nad dziećmi).

Na czym właściwie polega praca adwokata?

Przeciętna osoba ma zazwyczaj tylko mgliste wyobrażenie o pracy adwokata, często oparte o obejrzane filmy i seriale, które w gruncie rzeczy niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.
W Polsce zawód adwokata mogą uprawiać tylko osoby, które posiadają wyższe wykształcenie prawnicze oraz odbyły tzw. aplikację adwokacką uwieńczoną egzaminem zdanym z pozytywnym wynikiem.
Prawnicy działają w obrębie kancelarii adwokackich, czyli firm świadczących usługi w zakresie doradztwa prawniczego. Prawnicy ponadto mogą reprezentować swoich klientów przed sądami w postępowaniach administracyjnych a także w negocjacjach biznesowych. Do ich obowiązków należy również sporządzanie wszystkich pism wymaganych na każdym etapie sprawy.

W jakich obszarach specjalizują się kancelarie adwokackie?

Zakres doradztwa adwokata obejmuje wiele różnych obszarów. Głównie są to:
– prawo karne,
– prawo cywilne,
– prawo rodzinne,
– prawo administracyjne.

Sprawy karne dotyczą oczywiście przestępstw, od prostych spraw o kradzież aż po sprawy karno-skarbowe, gdzie często w grę wchodzą duże sumy. Adwokat może w takich sprawach występować jako obrońca, lecz również może być pełnomocnikiem oskarżyciela (zarówno posiłkowego jak i prywatnego).
W sprawach cywilnych prawnik pomoże nam we wszystkich kwestiach związanych z procedurą spadkową, w sporze z pracodawcą etc.
Sądy administracyjne w Polsce mają za zadanie sprawować nadzór nad organami administracyjnymi. Rozstrzygane są tutaj wszystkie budzące wątpliwości kwestie związane z decyzjami urzędników.

Czy warto korzystać z usług prawnika?

Jak wspomniano wyżej, droga do uprawiania zawodu adwokata jest dość długa i na pewno niełatwa. Dobry adwokat musi świetnie orientować się w przepisach prawa w którym się specjalizuje, umieć zachować zimną krew w sądzie oraz błyskawicznie odwoływać się do swojego doświadczenia zdobytego w toku pracy prawnika.
Trudno oczekiwać tak szerokiej wiedzy od przeciętnej osoby. Nawet w dobie Internetu i powszechnego dostępu do wiedzy, przeciętnej osobie może być trudno choćby zrozumieć treść zawiłych przepisów.
Warto postawić na dobrego prawnika, gdyż wiedza i doświadczenie kompetentnego mecenasa są warte dużych pieniędzy.

Artykuł opracowano we współpracy z legalalliance.pl