Artykuł sponsorowany
- Coraz więcej firm wdraża systemowe rozwiązania w kwestii udostępniania pracownikom darmowej wody pitnej. Co więcej, część z nich oferuje ją również innym osobom odwiedzającym firmę, takim jak kurierzy, klienci, kontrahenci, pacjenci czy petenci. Warto wiedzieć, że takie działanie ma związek nie tylko z budowaniem pozytywnego wizerunku firmy, choć bez wątpienia ma też na niego duży wpływ. Bezpłatna woda pitna dla pracowników wiąże się z szeregiem innych korzyści. Dlaczego warto zapewniać ją zatrudnionym i jak to zrobić? Wyjaśniamy!
Woda pitna dla pracowników a przepisy prawa
Choć nie każdy początkujący przedsiębiorca zdaje sobie z tego sprawę, zapewnienie pracownikom wody pitnej jest obowiązkiem każdego pracodawcy, bez względu na rodzaj wykonywanej działalności czy liczbę zatrudnianych pracowników. Wynika on z przepisów prawa, a dokładniej – z treści Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września z 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 1997 nr 129 poz. 844). Jak mówi artykuł 112 ww. rozporządzenia:
„Pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje […]. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników”. |
Jak zapewnić pracownikom dostęp do świeżej, filtrowanej wody?
Co istotne, przepisy prawa mówią nie tylko o obowiązku udostępnienia wszystkim pracownikom dostępu do wody pitnej, ale również określają, czym konkretnie jest woda „pitna”. Choć nie definiuje jej ww. rozporządzenie dotyczące BHP, to robią to inne akty prawne, w tym Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. poz. 2294). Szczegółowo określa wymagania bakteriologiczne, fizykochemiczne i organoleptyczne, które powinna spełniać woda, by była zdatna do spożycia.
By nie zaprzątać sobie nimi głowy, pracodawca może zdecydować się na udostępnianie pracownikom wody pitnej w butelkach. Wówczas za jej odpowiednią jakość odpowiada producent. Co jednak istotne, butelkowana woda dla firmy musi być zapewniona w ilościach nielimitowanych każdej osobie, a to może generować spore wydatki dla przedsiębiorcy. To też mało ekologiczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy pracowników jest wielu.
Ciekawą alternatywą dla butelek z wodą jest dystrybutor wody do firmy, który podłącza się do instalacji wodnej. Wówczas pobiera on wodę bezpośrednio z sieci, po czym poddaje filtracji mającej na celu uzdatnienie wody do picia. Doskonałym przykładem wysokiego poziomu uszlachetnienia wody kranowej są dyspensery BRITA (https://www.brita.pl/dyspensery), które odfiltrowują zanieczyszczenia mechaniczne i organiczne, chlor, metale ciężkie, 99,999% bakterii oraz 99,95% cyst. Pracownicy mogą korzystać z wysokiej jakości wody nalewając ją do własnych kubków czy butelek wielorazowego użytku w ilościach nielimitowanych, bez wytwarzania dodatkowych śmieci i nadmiernych wydatków ze strony firmy.
Dystrybutor wody do firmy – zalety wprowadzenia w firmie
Dystrybutor wody do firmy to nie tylko ekonomiczne spełnienie wymogów wynikających z przepisów prawa, ale również szereg innych korzyści:
- woda pitna dla pracowników podnosi ich wydajność i efektywność – odpowiedni poziom nawodnienia organizmu pozytywnie wpływa na pracę mózgu i koncentrację,
- woda pitna dla pracowników dodaje im energii – niewłaściwe nawodnienie sprawia, że ludzie stają się osłabieni i senni; obniża się ich samopoczucie fizyczne oraz psychiczne,
- dystrybutor wody do firmy to spora oszczędność miejsca – które trzeba byłoby przeznaczyć na magazynowanie zgrzewek wody butelkowanej,
- darmowa woda w firmie promuje zdrowe nawyki żywieniowe – ogranicza bowiem poziom spożycia niezdrowych napojów słodzonych,
- dystrybutor wody do firmy daje pracownikom dostęp do ich ulubionej wody – najlepsze modele mają bowiem opcję podawania wody w różnych wariantach: schłodzonej, gorącej (np. do parzenia herbaty), niegazowanej, gazowanej czy nawet lekko gazowanej.
Dyspenser w firmie to zatem prosty sposób, by zwiększyć komfort pracy wszystkich osób zatrudnionych, a przy tym spełnić wszystkie wymogi prawne dotyczące zapewniania im wody pitnej.