Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Wystawianie faktur online i zmiany w nowym – 2022 roku

kalkulator

W nowym, 2022 roku podatnicy odczują istotne zmiany jeśli chodzi o sposób fakturowania swojej sprzedaży. Będą mogli zdecydować czy pozostają przy dotychczasowym sposobie rozliczania, czy też wybierają metodę wystawiania faktur w wersji online, co umożliwi Krajowy System e-faktury już od stycznia bieżącego roku.

Faktury online – nowe rozwiązanie dla podatników

Od nowego roku podatnicy będą mieli możliwość wystawienia faktury w formie dokumentacji elektronicznej – jak czytamy na afaktury.pl. Taką możliwość wprowadziła Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, którą Sejm przyjął 1 października 2021.
Nowe faktury będą wystawione, a także przyjmowane przez podatników, z zastosowaniem systemu teleinformatycznego. System ten będzie również odpowiadał za wszelkie kwestie bezpieczeństwa, związane z obsługą danych w trakcie wystawiania faktur online. Ponadto będzie również przekierowywał podatnika lub inne osoby uprawnione do wystawienia faktury i informował o dacie oraz czasie jej wystawienia, a także ewentualnych błędach i odrzuceniu faktury lub też braku możliwości wystawienia faktury online.

Wystawianie faktur online – co będzie musiał zrobić podatnik, który od stycznia 2022 roku będzie chciał korzystać z nowej formy fakturowania?

Aby korzystać z nowego systemu wystawiania faktur w wersji zdalnej, podatnik będzie musiał zaktualizować obecny system oprogramowania księgowego i połączyć się z KSeF.

Nowe rozwiązania będą znacznym udogodnieniem zwłaszcza dla grupy mikroprzedsiębiorców, którzy otrzymają również od stycznia dostęp do nowych rozwiązań oferowanych przez Ministerstwo Finansów – powstanie m.in. aplikacja webowa – E-mikrofirma. Dzięki niej możliwe będzie przesłanie faktury w wersji online, a system sam przydzieli numer identyfikujący z oznaczeniem daty oraz czasu. Co więcej, w tym samym dniu w którym zostanie przyznany numer do faktury, jednocześnie zostanie ona uznana za wystawioną i otrzymaną przez nabywcę.

Nowe rozwiązanie, choć jest powszechne dla wszystkich podatników, jednak nie nakłada obowiązku fakturowania tylko w wersji online. Część osób która chce pozostać przy metodzie rozliczania się w formie tradycyjnej, czyli papierowej, będzie mogła nadal to robić.

Przygotowanie artykułu we współpracy z https://www.erpxt.pl/

Powiązane artykuły

Jak wybrać program do fakturowania online? Recenzja programu Melpe

teoriabiznesu.pl

Łatwiej, czyli szybciej

teoriabiznesu.pl

10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając program do fakturowania

teoriabiznesu.pl