Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Wystawianie faktur online i zmiany w nowym – 2022 roku

kalkulator

W nowym, 2022 roku podatnicy odczują istotne zmiany jeśli chodzi o sposób fakturowania swojej sprzedaży. Będą mogli zdecydować czy pozostają przy dotychczasowym sposobie rozliczania, czy też wybierają metodę wystawiania faktur w wersji online, co umożliwi Krajowy System e-faktury już od stycznia bieżącego roku.

Faktury online – nowe rozwiązanie dla podatników

Od nowego roku podatnicy będą mieli możliwość wystawienia faktury w formie dokumentacji elektronicznej – jak czytamy na afaktury.pl. Taką możliwość wprowadziła Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, którą Sejm przyjął 1 października 2021.
Nowe faktury będą wystawione, a także przyjmowane przez podatników, z zastosowaniem systemu teleinformatycznego. System ten będzie również odpowiadał za wszelkie kwestie bezpieczeństwa, związane z obsługą danych w trakcie wystawiania faktur online. Ponadto będzie również przekierowywał podatnika lub inne osoby uprawnione do wystawienia faktury i informował o dacie oraz czasie jej wystawienia, a także ewentualnych błędach i odrzuceniu faktury lub też braku możliwości wystawienia faktury online.

Wystawianie faktur online – co będzie musiał zrobić podatnik, który od stycznia 2022 roku będzie chciał korzystać z nowej formy fakturowania?

Aby korzystać z nowego systemu wystawiania faktur w wersji zdalnej, podatnik będzie musiał zaktualizować obecny system oprogramowania księgowego i połączyć się z KSeF.
Nowe rozwiązania będą znacznym udogodnieniem zwłaszcza dla grupy mikroprzedsiębiorców, którzy otrzymają również od stycznia dostęp do nowych rozwiązań oferowanych przez Ministerstwo Finansów – powstanie m.in. aplikacja webowa – E-mikrofirma. Dzięki niej możliwe będzie przesłanie faktury w wersji online, a system sam przydzieli numer identyfikujący z oznaczeniem daty oraz czasu. Co więcej, w tym samym dniu w którym zostanie przyznany numer do faktury, jednocześnie zostanie ona uznana za wystawioną i otrzymaną przez nabywcę.

Nowe rozwiązanie, choć jest powszechne dla wszystkich podatników, jednak nie nakłada obowiązku fakturowania tylko w wersji online. Część osób która chce pozostać przy metodzie rozliczania się w formie tradycyjnej, czyli papierowej, będzie mogła nadal to robić.

Powiązane artykuły

Jak wybrać program do fakturowania online? Recenzja programu Melpe

teoriabiznesu.pl

10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając program do fakturowania

teoriabiznesu.pl

Łatwiej, czyli szybciej

teoriabiznesu.pl