Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – krok po kroku

spółka z o o

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należą do najbardziej popularnych i chętnie wybieranych typów spółek. Jest to rodzaj działalności, zaliczana do grupy spółek kapitałowych. Istotą jej funkcjonowania jest więc kapitał zakładowy. Spółka z o.o. może być utworzona zarówno przez jednego, jak i więcej wspólników. Najczęstszym powodem jej zakładania jest cel gospodarczy, istnieją jednak również spółki o charakterze charytatywnym. Jak krok po kroku wygląda proces powstawania spółki? W jakich sytuacja warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może odbyć się na dwa sposoby. Jednym z nich jest sposób klasyczny, tradycyjny, który jednak wiąże się z dużą ilością formalności. Jest również inna droga – zakładanie spółek zoo online. Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie umowy spółki. Umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego. Jeśli przedsiębiorca decyduje się na tradycyjną formę zakładania spółki, konieczne będzie notarialne potwierdzenie podpisów wspólników. Kolejnym etapem będzie wpis spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Konieczne będzie również ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Po uiszczeniu stosownej opłaty następuje oficjalne zawiązanie spółki. Po dokonaniu rejestracji spółki w KRS konieczne będzie otwarcie rachunku bankowego spółki. Wszystkie formalności w przypadku tradycyjnych metod stanowią długotrwały proces. Niekiedy do założenia spółki potrzeba kilku miesięcy, co może realnie wpłynąć na finanse. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stwarza konieczność własnoręcznego przygotowania dokumentów, co może generować stres, ale także błędy.

Zakładanie spółek zoo online – jak to zrobić?

Postęp technologiczny oraz digitalizacja dały szansę przedsiębiorcom na oszczędność czasu i nerwów. Możliwe jest bowiem zakładanie spółki z o.o. drogą elektroniczną. Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zająć zaledwie dobę! Dużym atutem tego rodzaju praktyk jest brak konieczności rejestrowania spółki w formie aktu notarialnego, co wpływa na ostateczne koszty założenia działalności. Oszczędności umożliwia również niższa opłata za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz ogłoszenie w MSiG. Umowę spółki sporządza się przy pomocy gotowych wzorów, dostępnych na serwisie. Aby spółka z ograniczoną odpowiedzialnością miała prawo powstać konieczne będzie posiadanie podpisu elektronicznego bądź Profilu Zaufanego. Jest to jednak rozwiązanie powszechnie stosowane i bezpieczne.

Dlaczego warto założyć spółkę z o.o. ?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością niesie za sobą szereg korzyści. Istotną kwestią jest w przypadku występowania problemów finansowych, generujących długi spółki, odpowiedzialność nie dotyczy wspólników spółki. Podpisując umowę spółki wspólnicy mają pewność, że nie muszą ponosić ryzyka, w razie ewentualnych problemów. Posiadanie spółki często wpływa na większe zaufanie przedsiębiorców. Współpracują oni chętniej z oficjalnie zarejestrowanymi działalnościami. Co ważne, posiadanie spółki może przynieść wymierne korzyści finansowe. W zasięgu ręki są bowiem dotacje unijne oraz granty. Stosunkowo niewielkim kosztem, bowiem minimalna wysokość kapitału zakładowego – zaledwie 5000 zł, może przynieść wiele zysku.

Możliwość zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet stanowi duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Rozwiązanie pozwala w łatwy, intuicyjny sposób uporać się z procesem założenia spółki, przy minimum formowalności. Co więcej, założenie spółki z o.o. daje szansę na oszczędności, co przekonuje coraz więcej przedsiębiorców w kraju.