Osoby kończące edukacje w szkole podstawowej, a jeszcze nie tak dawno w gimnazjum, stają przed bardzo trudnym wyborem dotyczącym dalszej edukacji. Wiele młodych osób musi zdecydować jaką szkołę wybrać – szkołę zawodową ( inaczej zawodówkę ), liceum czy technikum. Wybór formy dalszego kształcenia nie jest łatwy i odbije się na późniejszym poszukiwaniu pracy. Dlatego warto już teraz dokonać właściwego wyboru. Z poniższego artykułu dowiemy się co daje pójście do zawodówki, liceum czy technikum i jakie korzyści wyniesie uczeń z poszczególnych form kształcenia.
Podjęcie decyzji o dalszym kształceniu należą do każdego z osobna. Wybór szkoły zawodowej zamyka przed nami możliwość pójścia na studia zaraz po ukończeniu szkoły. Jeżeli naszym priorytetem jest jak najszybsze udanie się do pracy, to właśnie szkoła zawodowa może być odpowiednim wyborem.
Co po zawodówce, liceum lub technikum?
Liceum
Osoby kończące liceum mogą mieć problem ze znalezieniem pracy, która wymaga specjalistycznej wiedzy na dany temat. Nierzadko wiedza zdobyta w liceum musi zostać uzupełniona, na przykład poprzez udanie się na studia Warszawa. Znacznie łatwiej ofertę pracy łatwiej znaleźć osobie kończącej technikum.
Technikum
Uczeń wybierający dalszą edukację w technikum, będzie kształcić się rok dłużej, niż osoba, która wybrała edukację w liceum. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osoby, która zamierza podjąć prace zaraz po szkole oraz pójść na studia na przykład zaoczne.
Zawodówka
Osoba, która wybrała szkołę zawodową ( inaczej zawodówkę ), po ukończeniu szkoły może iść do pracy. Z pomocą w wypracowaniu umiejętności zawodowych przychodzą tzw. warsztaty, odbywające się nawet kilka dni w tygodniu w specjalistycznych salach lub zakładach. Niektóre firmy, w zamian za odbyte praktyki oferują wynagrodzenie. Kończąc szkołę, uczeń ma wyuczony zawód, jednak nadal pozostaje bez możliwości zdania matury i pójścia na studia. Jaki profil zawodowy mają uczniowie po zakończeniu szkoły zawodowej? Kierunków kształcenia jest bardzo dużo, a najpopularniejsze z nich sprowadzają się do zawodów fizycznych takich jak mechanik samochodowy, stolarz czy ślusarz.
Czas trwania nauki
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, jednym z kryteriów decydujących o wyborze formy dalszego kształcenia, może być czas trwania dalszej edukacji. Dla przykładu, do technikum uczęszczamy przez 4 lata, a zawodówka trwa 3 lata. Czas trwania nauki w poszczególnej szkole przyczynni się do szybszego podjęcia zatrudnienia, lub wcześniejszego pójścia na studia.