Pomysł na biznes – biznes plan, franczyza
Franczyza Reklama

Franchising – wady i zalety

W jednym z najpopularniejszych portali internetowych poświęconych franczyzie możemy znaleźć pond 350 pomysłów na biznes. Nalezą do nich różnego rodzaju usługi, sprzedaż i produkcja. Pod czyimś szyldem możemy zajmować się praktycznie każdą dziedziną działalności gospodarczej od kosmetyki przez artykuły spożywcze po finanse i bankowość. Ale czym dokładnie jest franczyza i jakie są jej zalety oraz wady?

Franczyza – zalety i wady

Załóżmy, że prowadzę działalność gospodarczą pod nazwą teoria biznesu.pl. Moja firma zajmuje się doradztwem w zakresie usług bankowych. Posiadam 13 placówek w Polsce, ale daje możliwość zarobienia także innym poprzez działanie pod moim szyldem, na moich warunkach. Udzielam licencji i wszelkich pozwoleń na posługiwanie się moją marką w kontaktach z klientami. Jeżeli moja marka jest rozpoznawalna w Polsce i kojarzy się z rzetelnością to jako Franczyzobiorca masz bardzo duże szanse na powodzenie. Jednak taki układ wiąże się także z ryzykiem.

W jednym z najpopularniejszych portali internetowych poświęconych franczyzie możemy znaleźć pond 350 pomysłów na biznes

Działanie pod cudzą marką to wiele obowiązków i wydatków. Musimy trzymać się ściśle określonych warunków umowy co może się wiązać z niemożliwością wprowadzenia do sprzedaży np. swojego produktu. Rozpoczęcie współpracy oraz jej prowadzenie wiąże się także z opłatami związanymi z uzyskaniem licencji marketingiem.

Podsumowując, jest do dobre rozwiązanie dla osób nie mających doświadczenia, ponieważ otrzymują oni serie szkoleń, jednak koszt bycia zależnym od drugiej strony może do takiego układu zniechęcić.

Powiązane artykuły

Tworzymy i uruchamiamy stronę firmową – serwer

teoriabiznesu.pl

Mydełka zapachowe dobrym pomysłem na biznes – wywiad

teoriabiznesu.pl

Recepta na biznes na podstawie naszych wywiadów

teoriabiznesu.pl