Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Co to są pliki tymczasowe TMP i jak je usunąć?

rozszerzenia plików

Co to są pliki tymczasowe TMP

Pliki tymczasowe zwykle mają nazwy plików kończące się rozszerzeniem TMP. Tworzy je wiele programów.

Czasami część nazwy pliku przed rozszerzeniem daje wskazówkę, skąd pochodzi plik. Na przykład, jeśli nazwa pliku to report.tmp , może to być dokument programu Office, a dokładnie Worda lub Excela o nazwie report . W innych przypadkach lokalizacja pliku tymczasowego może pomóc określić, który program utworzył ten plik. Na przykład jeśli plik tymczasowy znajduje się w folderze o nazwie „Temporary Files” w folderze głównym określonej aplikacji , plik tymczasowy najprawdopodobniej należy do tej aplikacji.

Dlaczego tworzone są pliki tymczasowe?

Programy tworzą pliki tymczasowe głównie w celu tworzenia kopii zapasowych . Wiele programów, takich jak te dołączone do pakietu Microsoft Office, zapisuje tymczasową wersję pliku co kilka minut, gdy oryginalny plik jest otwarty. Następnie, jeśli plik nie został zapisany, a program nieoczekiwanie ulega awarii lub komputer się wyłącza, pojawi się plik tymczasowy, który został ostatnio zapisany. Pliki tymczasowe są zwykle usuwane automatycznie po normalnym zamknięciu programu, ale jeśli program nieoczekiwanie kończy pracę, pliki tymczasowe nie są usuwane.

Przeglądarki internetowe , takie jak Internet Explorer, Opera czy Firefox, tworzą pliki tymczasowe do przechowywania danych użytkownika, w tym plików cookie , obrazów z odwiedzanych stron internetowych i historii przeglądania użytkownika.

Jak usunąć pliki tymczasowe TMP?

Jeśli planujesz ręcznie usunąć określone pliki tymczasowe, najpierw upewnij się, że pliki, które chcesz usunąć, są w rzeczywistości plikami tymczasowymi i że nie potrzebujesz ich z żadnego powodu. Po upewnieniu się, że nie są one potrzebne lub są duplikatami innych plików, po prostu przenieś pliki do Kosza (Windows) lub Kosza (Mac) i opróżnij kosz.

Jeśli chcesz usunąć wiele plików tymczasowych jednocześnie, dostępnych jest kilka programów, które zautomatyzują ten proces. Programy te mogą wyszukiwać na dysku twardym pliki tymczasowe i usuwać te, których nie potrzebujesz, oszczędzając miejsce na dysku twardym.

Zobacz także: Rozszerzenia nazwy pliku – do czego służy i jaki to typ pliku?

Powiązane artykuły

Co to jest rozszerzenie pliku?

teoriabiznesu.pl

Co to są pliki RAW i jak je otworzyć?

teoriabiznesu.pl

Plik tylko do odczytu – jak zmienić i czym jest?

teoriabiznesu.pl