Platformy sklepowe Open Source cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców ze względu na darmowy dostęp oraz możliwość dowolnej modyfikacji. Stworzenie funkcjonalnego sklepu na takim oprogramowaniu wymaga jednak poniesienia dodatkowych kosztów i umiejętności technicznych. Czy da się otworzyć w pełni darmowy sklep internetowy? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Darmowy sklep internetowy to nic innego jak sklep działający na oprogramowaniu Open Source. Taka platforma pozwala użytkownikom na swobodny dostęp do kodu strony. Możesz zatem pobrać oprogramowanie za darmo i zainstalować na wykupionym wcześniej serwerze.
W ten sposób otrzymujesz jednak tylko „szkielet” sklepu internetowego, który musisz skonfigurować samodzielnie lub z pomocą programisty. Do sprawnego zarządzania witryną będą Ci potrzebne dodatkowe wtyczki, moduły oraz odpowiednio zaprojektowane funkcje.
Aby stworzyć w pełni funkcjonalny sklep, powinieneś również zająć się grafiką oraz integracjami (np. z hurtowniami, szybkimi płatnościami, firmami kurierskimi czy narzędziami e-commerce). Dodatkowo musisz zadbać we własnym zakresie o aktualizacje i zmiany.
Jakie koszty trzeba uwzględnić przy darmowym oprogramowaniu dla sklepu?
Przy oprogramowaniu Open Source za darmo dostajesz jedynie dostęp do kodu strony. O wszelkie inne elementy, które są niezbędne do stworzenia w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego, musisz zadbać we własnym zakresie. Zazwyczaj wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Decydując się na darmowe oprogramowanie, zapłacisz za:
- serwer,
- domenę,
- certyfikat SSL,
- indywidualny projekt graficzny lub szablon sklepu,
- regulamin sklepu internetowego.
Dodatkowo, jeśli sam nie masz odpowiedniej wiedzy programistycznej, musisz uwzględnić koszty:
- instalacji i konfiguracji sklepu,
- tworzenia potrzebnych funkcji,
- integracji z bramkami płatniczymi, kurierami, hurtowniami, narzędziami e-commerce i wieloma innymi,
- aktualizacji oprogramowania,
- wsparcia technicznego.
Całkowicie darmowy sklep internetowy nie jest zatem możliwy. Nawet jeśli masz potrzebne umiejętności graficzne i programistyczne, musisz samodzielnie wykupić serwer czy domenę. Prowadzenie sklepu oraz dostosowywanie go do bieżących trendów i wymagań prawnych również wymaga dodatkowych nakładów pieniężnych.
Wady i zalety darmowego oprogramowania dla sklepu internetowego
Wybór platformy dla Twojego sklepu internetowego to jedna z pierwszych decyzji, które musisz podjąć przy zakładaniu biznesu. Decydując się na darmowe oprogramowanie dla sklepu internetowego (https://blog.sky-shop.pl/darmowy-sklep-internetowy-jak-to-wyglada-w-praktyce/) , weź pod uwagę wady i zalety tego rozwiązania.
Zalety darmowego oprogramowania:
- darmowy dostęp do oprogramowania,
- otwarty kod źródłowy pozwalający na swobodne modyfikacje,
- pełna kontrola nad działaniem sklepu i jego rozwojem.
Wady darmowego oprogramowania:
- dodatkowe koszty związane np. z hostingiem, projektem graficznym czy wdrożeniem sklepu,
- czasochłonna konfiguracja ustawień oraz długi czas uruchomienia,
- konieczność posiadania wiedzy technicznej lub zatrudnienia programisty,
- samodzielne wdrażanie aktualizacji i wdrażanie nowych funkcji,
- brak wsparcia technicznego
- konieczność usuwania awarii na własną rękę.
Alternatywy dla darmowego oprogramowania sklepu internetowego
Alternatywę dla Open Source stanowi oprogramowanie typu SaaS. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujesz dostęp do niemal gotowego sklepu internetowego po wykupienie abonamentu. Skonfigurowanie i uruchomienie sklepu na platformie SaaS jest bardzo proste i szybkie – bez problemu zrobisz to samodzielnie. Nie musisz zatem zatrudniać programisty ani zewnętrznej firmy.
W przypadku modelu abonamentowego nie musisz także martwić się o aktualizacje, rozwój oprogramowania, usuwanie usterek czy wsparcie techniczne. Wszystko to dostarcza usługodawca. W praktyce uruchomienie sklepu na platformie SaaS często okazuje się tańsze niż korzystanie z „darmowego” oprogramowania, ponieważ redukuje dodatkowe koszty. Oprócz tego nie wymaga dużego budżetu na start.
W Sky-Shop możesz wybrać dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości pakiet abonamentowy. W cenie otrzymujesz m.in. hosting, szablon sklepu z intuicyjnym kreatorem wyglądu czy aplikację mobilną do zarządzania sklepem. Dodatkowo masz do dyspozycji gotowe do uruchomienia integracje z setkami hurtowni, systemami płatności, firmami kurierskimi czy narzędziami e-commerce.
Czy darmowy sklep internetowy się opłaca?
Założenie w pełni darmowego sklepu internetowego nie jest możliwe. Nawet korzystając z oprogramowania Open Source, musisz liczyć się z wieloma kosztami związanymi z uruchomieniem sklepu i jego rozwojem.
Darmowe oprogramowanie sprawdzi się w Twoim przypadku, jeśli potrzebujesz niestandardowych rozwiązań i pełnej możliwości modyfikacji sklepu oraz jesteś przygotowany na znaczne koszty związane z wdrożeniem i utrzymaniem sklepu.
Jeżeli jednak szukasz tańszej opcji, lepszym rozwiązaniem będzie platforma w modelu SaaS taka jak Sky-Shop. Dzięki niej samodzielnie uruchomisz w pełni działający sklep w ciągu kilku dni. Wszelkimi kwestiami technicznymi zajmie się usługodawca, a Ty będziesz mógł się skupić na rozwijaniu swojego biznesu.