Instagram to jeden z portali społecznościowych, na którym kluczową rolę odgrywają zdjęcia. Użytkownicy w pierwszej kolejności reagują na to, co widzą, a dopiero później decydują się na zapoznanie z treścią postu. Im bardziej atrakcyjne zdjęcie, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie ono docenione przez odbiorców. Jeśli zależy nam na zdobywaniu zasięgów i promowaniu naszego konta to nasze zdjęcia muszą być na wysokim poziomie. Jakość sama może się obronić a ty będziesz zyskiwać coraz więcej zaangażowanych Followers na Instagramie oraz przychylnych komentarzy. Brzmi kusząco prawda? Tak więc zaczynajmy!
Jakie zdjęcia jest idealne na Instagrama?
Na zdjęcie idealne nie ma złotego środka. Wszystko bowiem zależy od tego co jest przedmiotem fotografii. Całkiem inną taktykę należy przyjąć podczas dodawania zdjęcia portretowego, a inną, gdy tematem zdjęcia jest przygotowane przez nas jedzenie lub coś czym się pasjonujemy. Jednocześnie istnieje kilka podstawowych zasad, których należy się trzymać, żeby nasze zdjęcie wpasowało się w algorytm Instagrama. Do tych najważniejszy należą:
- dobre oświetlenie,
- wyraźna fotografia,
- trójpodział zdjęcia,
- niecodzienna perspektywa,
- ciekawe efekty.
Dobre oświetlenie
Profesjonaliści są tu zgodni. Bezkonkurencyjne jest światło dzienne. Zdecydowanie korzystniej wypada na nim zarówno główny plan jak i tło. Odpowiednio dobrane światło wpływa na ogólną prezentację nadrzędnego obiektu – w tym na jego kształt i fakturę, jak i na współtowarzyszące mu elementy. W warunkach domowych znakomitym źródłem takiego światła będzie okno. Co ciekawe, w zależności od tego, z której strony wpada do niego światło, będzie dawało no różne efekty. Nieoczywisty efekt możemy również osiągnąć poprzez wykorzystanie znajdujących się w oknie dekoracji takich jak żaluzje czy firanki.
Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zrobić odpowiednich zdjęć w ciągu dnia, warto zadbać o dodatkowe oświetlenie, które pomoże nam osiągnąć zamierzony efekt – zwłaszcza w przypadku, gdy dodawanie zdjęć na Instagrama zaczynasz traktować poważnie. Odpowiednim akcesorium dla początkujących może okazać się tzw. lampa pierścieniowa z uchwytem na telefon. Z biegiem czasu i nabieraniem doświadczenia można zaopatrzyć się w bardziej profesjonalne lampy.
Wyraźna fotografia
Mimo iż według niektórych specjalistów wyraźne fotografie stają się pomału niemodne, ostrość to nadal jeden z czynników decydujących o tym, czy zdjęcie się podoba. Nadawanie ostrości konkretnym elementom fotografii uświadamia odbiorcy, co ze znajdujących się na nim obiektów jest najistotniejsze. Im bardziej zależy nam na wyeksponowaniu jakiegoś detalu, tym bardziej powinien być wyraźny. Mniej istotne fragmenty można celowo rozmazać nadającym mu tym samym dalsze miejsce w hierarchii. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że istnieją pewne sytuacja, gdzie nikła ostrość jest wręcz pożądana. Dzieje się tak np. gdy chcemy uzyskać wrażenie ruchu.
Trójpodział zdjęcia
Złoty podział fotografii ma na celu wydobycie mocnych punktów prezentowanego obrazu. W celu zastosowania tego środka, należy podzielić fotografie trzema liniami w pionie i trzema w poziomie. Uzyskamy tym samym dziewięć pól i cztery punkty przecięcia. To właśnie punkty krzyżujące się stanowią najmocniejsze atuty fotografii – najważniejszy z nich zaś znajduje się w lewym górnym rogu. Tam też powinny znajdować się te elementy fotografii, które są dla nas najistotniejsze. Technologia robienia fotografii z biegiem lat znacznie się rozwinęła. Na chwilę obecną aparat zamontowany w standardowym smartfonie daje duże możliwości w kompozycji zdjęcia. Dzięki zastosowaniu tzw. siatki możemy idealnie ułożyć elementy składowe naszego zdjęcia poprzez trójpodział zdjęcia właśnie.
Niecodzienna perspektywa
Niezależnie od tego, czy dodajesz zdjęcie portretowe, czy fotografujesz przedmiot, zadbaj o to, by perspektywa twojego zdjęcia nie była banalna. Instagram wszak kipi od zdjęć o przeróżnej tematyce, a większość z nich można przypisać do z góry utartego schematu. Pamiętaj, że chcąc przedstawić zdjęcie z niecodziennego punktu widzenia, niekiedy trzeba będzie poświęcić komfort jego wykonywania na rzecz efektu. Perspektywa zmieniać się będzie w zależności od pozycji aparatu, odległości od fotografowanego obiektu a także ogniskowej obiektywu. Ogólnie przyjęte zasady fotografii mówią o trzech rodzajach perspektywy: żabiej (od dołu), ptasiej (z góry) i naturalnej (obiektyw znajduje się na wprost fotografowanego obiektu). Jednocześnie uparte trzymanie się schematów nie da oryginalnych efektów, dlatego baw się perspektywą, eksperymentuj i ciesz się z uzyskanego efektu.
Ciekawe efekty
Aplikacji do edytowania zdjęć jest mnóstwo. Dzięki nim możemy dodawać do fotografii nie tylko ciekawe filtry kolorystyczne, ale też kreatywne efekty, jak GIF-y, naklejki czy ramki. Zastosowanie wspomnianych filtrów pomoże uzyskać przykuwający wzrok rezultat a także nada naszym zdjęciom indywidualnego charakteru. Ponadto odpowiednio dobrane filtry mogą zamaskować niedoskonałości i poprawić wygląd zdjęcia. Zaletą dodawania zdjęć na Instagramie jest to, że aplikacja posiada darmowe filtry, które możemy nałożyć na fotografie w momencie jej dodawania na nasz profil.
Chcąc utrzymywać nasz profil w spójnej kompozycji musimy pamiętać, by dodawane zdjęcia prezentowały się w podobnej gamie kolorystycznej – dzięki temu stworzysz z nich harmonijną kompozycję, a profil stanie się ujednolicony. Wpłynie to na odbiór przez potencjalnych odbiorców. Ład cieszy oko i przyciąga nowych obserwujących, bałagan wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że zdjęcia mają moc oddziaływania na osoby, które je oglądają, a przedstawione na nich emocje nie pozostają bez wpływu na ich odczucia i nastrój.