Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Szybko, łatwo i niedrogo – jak samodzielnie stworzyć stronę WWW dopasowaną do każdego urządzenia?

strony www

Wbrew powszechnemu przekonaniu, stworzenie własnej strony internetowej nie wymaga dziś ani specjalistycznej wiedzy, ani poświęcenia dużej ilości czasu. Nie musisz na ten cel przeznaczać też znacznych środków finansowych. Wystarczy, że skorzystasz z gotowego narzędzia do tworzenia witryn, jakim jest kreator stron WWW. Wybierając dobry kreator WWW będziesz w stanie, nie posiadając doświadczenia i wiedzy z zakresu programowania, stworzyć ciekawą, unikalną i, co ważne, responsywną witrynę. Na dodatek zrobisz to szybko i nie wkładając w zadanie wiele wysiłku oraz nie obciążając swojego budżetu. Sprawdź, co warto wiedzieć o kreatorze WWW, żeby wybrać najlepszy.

Czym jest kreator stron WWW?

Stworzenie zindywidualizowanej witryny internetowej wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz poświęcenia sporej ilości czasu. Dzięki takiemu narzędziu jak dobry kreator stron WWW wcale nie musisz jednak spędzić wielu godzin na nauce lub też zdobywać doświadczenia, żeby postawić ciekawą, spersonalizowaną i unikalną witrynę.

Kreator WWW jest narzędziem przeznaczonym do tworzenia stron internetowych. Opracowany przez specjalistów, to właśnie im pozostawia odpowiedzialność za prawidłowe działanie najbardziej zaawansowanych elementów witryny, użytkownikom pozostawiając proste zadania. To właśnie jednak te łatwe czynności w największym stopniu personalizują stronę pod względem prezentacji oraz zawartości.

Jak działa kreator stron WWW?

Kreator WWW nie wymaga instalacji oprogramowania na komputerze, a edycja tworzonej witryny odbywa się bezpośrednio w przeglądarce. Nie oznacza to jednak, że każda zmiana, której dokonujemy, widoczna jest online. Przeciwnie. Możemy stworzyć całą stronę, nie publikując jej na żadnym etapie naszych prac, i zaprezentować witrynę dopiero po ich zakończeniu.

Tworząc stronę w kreatorze mamy do dyspozycji intuicyjne menu, dzięki któremu w łatwy sposób składamy tekst, grafikę i wideo w jedną, spójną całość.

Warto podkreślić, że określenie kreator stron WWW obejmuje całą grupę narzędzi, które mogą dość znacznie różnić się między sobą. Najczęstszą praktyką jest oferowanie kreatora przez dostawcę usług internetowych – jeśli zdecydujemy się na połączenie usług, w najszybszy i najłatwiejszy sposób opublikujemy swoją witrynę. Jeśli zatem planujemy korzystać z kreatora, powinniśmy zapoznać się z jego możliwościami już na etapie wyboru dostawcy hostingu.

Dlaczego tworzenie stron z kreatorem WWW jest szybkie, łatwe i tanie?

Kreator stron internetowych opiera się na szablonach i funkcjach stworzonych wcześniej przez profesjonalistów. Szablony możesz modyfikować wstawiając własne treści i grafikę, a także dobierając odpowiadającą ci kolorystykę, wielkość czcionki, jej krój itp.

Tworząc stronę, składasz ją z gotowych elementów jak z klocków, dzięki czemu w prosty i przyjemny sposób, szybko uzyskasz pożądany efekt. Potraktowanie procesu kreacji witryny jako kombinacji szablonów i funkcji, z których użytkownik korzysta według własnego uznania ma jeszcze jedną zaletę – pozwala stworzyć profesjonalną stronę za ułamek kwoty, którą trzeba by wydać na projekt indywidualny.

Dostawcy usług internetowych zwykle proponują korzystanie z kreatora w formie abonamentu opłacanego na określony czas. Dzięki temu, w danym okresie użytkownik może dowolnie modyfikować witrynę, a nawet całkowicie ją zmienić, nie ponosząc dodatkowych opłat.

Dobry kreator stron WWW, czyli jaki? Ważna cecha – modułowość

Najlepszymi dostępnymi obecnie w ofercie rynkowej narzędziami do tworzenia stron internetowych są kreatory modułowe. Tworzenie witryn opiera się w ich przypadku na wyborze odpowiadającego użytkownikowi szablonu, a następnie umieszczaniu w nim modułów, czyli gotowych elementów znajdujących się w bazie usługodawcy. Do wyboru może być nawet kilkaset modułów zawierających:

  • tekst,
  • grafikę,
  • nagłówki,
  • przyciski,
  • formularze,
  • mapy.

Dodatkowym ułatwieniem w tworzeniu strony jest oferowana przez niektórych usługodawców uproszczona metodą umieszczania modułów w layoucie witryny. Gotowe elementy po prostu przeciąga się z bazy i upuszcza w wybrane miejsce, a następnie dopasowuje do własnych potrzeb wstawiając odpowiedni tekst i własną grafikę. Jeśli rezultat jest niezadowalający, równie łatwo można „poukładać” stronę na nowo – zmienić rozmieszczenie modułów, usunąć niektóre z nich czy umieścić nowe.

Jakie parametry kreatora stron WWW wziąć pod uwagę wybierając narzędzie?

Modułowość jest cechą ważną, ponieważ ułatwia I przyspiesza tworzenie strony. Równie istotne są jednak inne kwestie, jak choćby zróżnicowana oferta. Innej wersji kreatora będzie potrzebował użytkownik, który tworzy prostą stronę z kilkoma podstronami, a innej ktoś, kto stawia sklep online. Stopień zaawansowania usługi przekłada się wprost na cenę. W pierwszym przypadku na początek nie powinna być ona wyższa niż 150 zł rocznie, natomiast w drugim może osiągnąć pułap nawet kilkuset złotych na rok.

Niezależnie od wersji kreatora, każda z nich powinna zapewnić użytkownikowi:

  • responsywność strony – dobry kreator zapewnia automatyczne dopasowanie witryny nie tylko do formatu ekranu komputera, ale również do formatu wyświetlacza dowolnego tabletu oraz smartfona. Obecnie większość osób przegląda internet za pomocą telefonu, dlatego responsywność jest bardzo istotną cechą kreatora,
  • możliwość łatwego i szybkiego połączenia strony z twoim profilem w popularnych mediach społecznościowych,
  • dostępność bloga. Warto wiedzieć, że blog przyda ci się nawet jeśli nie jesteś blogerem. To doskonałe narzędzie służące do wypozycjonowania strony w przeglądarkach internetowych,
  • formularz kontaktowy – przydatna funkcja kontaktu, zwłaszcza w biznesie online,
  • edytor zdjęć – adaptacja „surowych” zdjęć na potrzeby strony to istotna funkcja,
  • bogata paleta kolorów – możliwość dużego wyboru ułatwia indywidualizację strony internetowej,
  • możliwość wyboru spośród dostępnych szablonów takiego, żeby nie trzeba było go modyfikować w znaczny sposób,
  • duża liczba dostępnych modułów – w przypadku kreatorów modułowych,
  • możliwość dokonania zmian w kodzie html.

Powyższe parametry nie wyczerpują wszystkich możliwości kreatora stron. Istotną cechą dobrego narzędzia jest też np. SLA, czyli współczynnik określający ciągłość dostępu do usług. Poziom SLA wynoszący 99% w skali miesiąca wskazuje na ich wysoką jakość.

Sklep online z kreatorem WWW? To możliwe!

Założenie sklepu online nie jest łatwym przedsięwzięciem. Trzeba zadbać nie tylko o kwestie związane z prezentacją towaru czy responsywnością stron, ale również o możliwość dokonania płatności przez klientów oraz wysyłkę. Wydawać by się mogło, że uniwersalne narzędzie nie podoła tak skomplikowanemu zadaniu, jednak okazuje się, że można na rynku znaleźć kreatory e-commerce.

Warto rozpatrzyć tę opcję szczególnie jeśli rozpoczynasz dopiero działalność i nie wiesz jeszcze, czy przyniesie ci ona spodziewane dochody. W tej sytuacji, przyjazny w obsłudze, stosunkowo niedrogi kreator to znacznie lepsze rozwiązanie niż inwestycja kilku tys. złotych w stawiany na indywidualne zlecenie sklep internetowy.

Decydując się na kreator e-commerce, wybierasz odpowiadający ci szablon, a następnie wstawiasz zdjęcia i opisy produktów. Kolejno konfigurujesz opcje płatności oraz dostępne formy wysyłki i już możesz zacząć sprzedawać we własnym e-sklepie.