Użytkownicy komputerów stacjonarnych i laptopów narażenie są na niebezpieczeństwa spowodowane działaniem wirusów. Mogą one spowodować kradzież danych osobowych, lub wykonywać złośliwe zadania.
- Jak sprawdzić czy komputer jest zainfekowany?
- Co może spowodować taki wirus?
- Jak się chronić przed złośliwym oprogramowanie?
- Jakie programy antywirusowe pomogą w walce z wirusem komputerowym?
- Jak sprawdzić czy komputer ma wirusa?
Komputer który został zainfekowany wirusem zaczyna działać powolnie i jest narażony na kradzież naszych danych. Jest to znak rozpoznawczy, dzięki któremu poznajemy, że zainstalowane programy nie do końca działają pozytywnie na nasz sprzęt, Wirus komputerowy może znajdować się w jednym z plików już istniejącym, lub mieć postać osobnego pliku.
Najlepszym sposobem ustalenia, czy plik zawiera wirusa, jest przeskanowanie komputera za pomocą oprogramowania antywirusowego.
W związku z tym, że korzystanie z internetu stało się bardzo powszechne, oszuści próbują to wykorzystać, wymyślając coraz to nowe programy szpiegujące. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka programów antywirusowych , które rozpoznają, poddają kwarantannie i eliminują wirusy. Programy te zawierają listę „definicji wirusów”, które są sygnaturami lub kodami używanymi do rozpoznawania wzorców wirusów w plikach.
Podczas skanowania pliku programem antywirusowym i ewentualnym wykryci zagrożenia, użytkownik otrzymuje powiadomienie o wykryciu złośliwego oprogramowania i zaleca się mu, podjęcie odpowiednich działań. Zainfekowane pliki mogą zostać poddane kwarantannie ( próba wyleczenia ) lub całkowicie usunięte.
Programy antywirusowe w Polsce
W Polsce najczęściej używanymi programami antywirusowymi są:
- AVG AntiVirus
- Kaspersky
- Panda
- Avira
- Windows Defender
- NOD
- Avast
Podczas korzystania z programu antywirusowego, należy upewnić się, czy zainstalowana została najnowsza baza definicji wirusów. W związku z pojawianiem się coraz nowszych wirusów, należy regularnie aktualizować bazę. Większość programów antywirusowych ma funkcję automatycznej aktualizacji, którą można ustawić na okresowe uruchamianie, na przykład raz dziennie lub raz w tygodniu. Dzięki automatycznej aktualizacji oprogramowanie antywirusowe automatycznie pobierze najnowsze definicje wirusów i uwzględni je podczas skanowania plików.
Po skanowaniu oprogramowanie zwykle udostępnia raport z datą skanowania, statusem pliku, typem wirusa (jeśli został znaleziony) i wszelkimi działaniami naprawczymi podjętymi w celu usunięcia wirusa.
Usuwanie wirusa ze strony internetowej nie jest już takie łatwe. Zapraszamy do przeczytania wpisu Jak usunąć wirusa rogueads.unwanted_ads? z WordPress?