Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej firmie podczas pracy zdalnej?

praca zdalna a bezpieczeństwo

Praca w tzw. trybie home office to dla wielu pracowników bardzo wygodne rozwiązanie. Jednak z punktu widzenia pracodawców, często wymaga podjęcia dodatkowych działań, dzięki którym podwładni będą mogli korzystać z zasobów firmy w bezpieczny sposób.

Praca zdalna — jak zadbać o bezpieczeństwo danych firmy?

Pandemia sprawiła, że w ciągu ostatnich dwóch lat część firm postanowiła wdrożyć hybrydowy lub całkowicie zdalny tryb pracy. Jak dostosować się do nowej rzeczywistości i zadbać o bezpieczeństwo firmowych danych? Chcąc zapewnić bezpieczne połączenie między domem a firmą, warto zacząć korzystać z sieci VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej, która chroni komputery służbowe przed cyberatakami i wyciekiem krytycznych dla firmy danych. Wskazana jest konfiguracja oddzielnego połączenia do pracy, łączenie się tylko przez VPN i szyfrowanie poufnych danych przesyłanych między siecią domową a firmową.

Warto zwrócić też uwagę na ofertę internetu, z jakiego korzystają pracownicy. Przykładowo, w abonamencie internetu do domowego biura od UPC możesz przez miesiąc bezpłatnie korzystać z Pakietu Bezpieczeństwa, który zapewnia ochronę danych firmowych nawet na 5 urządzeniach jednocześnie, co stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. 

Jak bezpiecznie korzystać z firmowego komputera? Szkolenia dla pracowników

Dobrą praktyką jest przeszkolenie pracowników z cyberhigieny i bezpieczeństwa w sieci. Bez względu na stanowisko, jakie obejmują podwładni, powinni oni doskonale wiedzieć, jak aktualizować firmowy laptop, szybko rozpoznawać próby phishingu i wiedzieć, jak postępować w razie odkrycia naruszeń bezpieczeństwa. Znajomość procedur i najpopularniejszych socjotechnik, jakimi posługują się hakerzy, pozwoli podwładnym korzystać z internetu w bardziej świadomy i rozważniejszy sposób. Dotyczy to zarówno większych, jak i mniejszych organizacji. Wbrew pozorom małe firmy coraz częściej są na celowniku cyberprzestępców i warto uczulić na tę kwestię każdego pracownika. 

Jak powinna wyglądać strategia ochrony przed cyberprzestępacami? 

Oto kilka prostych kroków, które powinien wdrożyć w swojej firmie każdy przedsiębiorca świadomy współczesnych cyberzagrożeń:

  • silne hasła 

Trudne do złamania hasła mają fundamentalne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa podczas pracy zdalnej. Jak utrudnić działania cyberprzestępców i przejęcie ważnych haseł dostępu? Dobrym nawykiem jest niekorzystanie więcej niż raz z tego samego hasła. Jak to zrobić? Świetnym narzędziem jest menedżer haseł, który generuje unikalne hasła i regularnie je zmienia (pracownik musi pamiętać jedynie hasło główne).

  • ograniczenie uprawnień dostępu

Podstawowym środkiem ochrony może być ograniczenie uprawnień dostępu do plików i aplikacji, które są współdzielone. Dostęp do danych wrażliwych powinni mieć jedynie ci pracownicy, którzy faktycznie potrzebują go do wykonywania swoich codziennych obowiązków. Warto stosować regułę ograniczonego zaufania i w przypadku pozostałych osób w firmie, dostęp powinien zostać cofnięty.

  • regularne tworzenie kopii zapasowych danych

Kolejny ważny punkt to systematyczne tworzenie kopii zapasowych danych, dzięki czemu w razie ataku ransomeware firma nie będzie musiała płacić okupu lub bezpowrotnie stracić danych w razie szantażu ze strony hakerów, którzy przechwycili strategiczne pliki. Warto korzystać np. z usługi w chmurze.

  • zapora sieciowa

Osoby, które pracują zdalnie, powinny bezwzględnie korzystać z zapory sieciowej, która stanowi tzw. pierwszą linię obrony. Warto korzystać z niej zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych konfiguracjach.

  • aktualizacje antywirusów

Oprogramowanie antywirusowe musi być regularnie aktualizowane m.in. po to, by mogło rozpoznać nowe typy ataków. Każde firmowe urządzenie powinno być regularnie aktualizowane (nie tylko firmowy laptop, lecz także smartfon, tablet, drukarka).

Stosując się do powyższych zasad, możesz być pewny, że Twoje zasoby firmowe będą odpowiednio chronione.