Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Kim jest dietetyk kliniczny i w czym może pomóc?

kim jest dietetyk-kliniczny i w czym może pomoc

„Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo – pożywieniem” – słowa przypisywane Hipokratesowi (IV-V w p.n.e.) nadal są aktualne i zyskują coraz większe znaczenie. Społeczeństwo ma świadomość, jak wiele zależy od jedzenia, jednak nie każdy potrafi odżywiać się prawidłowo bez pomocy specjalisty. Czym zajmuje się dietetyk kliniczny i kiedy warto się do niego zwrócić?

Czym dietetyk kliniczny różni się od dietetyka?

Obaj specjaliści zajmują się żywieniem człowieka, przy czym dietetyk skupia się na analizowaniu błędów żywieniowych oraz utrwalaniu prawidłowego sposobu odżywiania. Z kolei przedmiotem zainteresowania dietetyka klinicznego jest głównie żywienie w chorobie, leczenie dietą oraz zapobieganie chorobom dietozależnym. Niemniej w praktyce dietetycy kliniczni oferują swoją pomoc także w zakresie modyfikowania błędów żywieniowych oraz osiąganiu upragnionego celu sylwetkowego.

Czy dietetyk kliniczny to lekarz?

Żeby zdobyć niezbędne w tym zawodzie kwalifikacje, należy ukończyć studia wyższe na kierunku dietetyka, a w trakcie ich trwania wybrać specjalność, do której należy między innymi dietetyka kliniczna. Tak więc dietetyk kliniczny z reguły nie kończy kierunku lekarskiego i nie jest lekarzem, w związku z czym nie może wystawiać recept ani zwolnień lekarskich. Należy jednak pamiętać, że w trakcie nauki dietetyk zdobywa wiedzę z wielu dziedzin medycznych, takich jak: anatomia, fizjologia, genetyka, biochemia, mikrobiologia, alergologia, choroby wewnętrzne, pediatria czy onkologia.

Z jakimi problemami można zwrócić się do dietetyka klinicznego?

Dietetyk kliniczny specjalizuje się w żywieniu podczas choroby oraz profilaktyce chorób dietozależnych. Niemniej gabinet dietetyka klinicznego stoi otworem wobec każdego pacjenta, który ma problemy lub wątpliwości związane z odżywianiem. Dotyczy to także osób, które nie są zadowolone ze swojej sylwetki i chcą schudnąć bądź przybrać na wadze. Specjalista może pomóc także tym osobom, które odczuwają niepokój ze względu na swoje dolegliwości (np. problemy z trawieniem) lub złe wyniki badań.

Dietetyk kliniczny pomaga pacjentom cierpiącym na takie schorzenia jak:

  • cukrzyca, hipoglikemia, insulinooporność;
  • choroby tarczycy, np. niedoczynność, nadczynność, chorobę Hashimoto:
  • choroby dietozależne, np. otyłość, nadciśnienie, osteoporozę, dnę moczanową;
  • choroby układu pokarmowego, np. chorobę wrzodową, refluks żołądkowo-przełykowy, zespół jelita drażliwego (IBS);
  • choroby zapalne skóry, np. łuszczycę, atopowe zapalenie skóry;
  • anemia;
  • nowotwory;

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka klinicznego?

Przed udaniem się do dietetyka klinicznego warto zrobić podstawowe badania, na podstawie których specjalista będzie mógł ocenić ogólny stan zdrowia. Pomocne będą szczególnie morfologia, badanie stężenia glukozy, a także profil lipidowy. Po konsultacji dietetyk kliniczny może zalecić wykonanie dodatkowych badań, np. hormonalnych. Należy również przygotować się do szczerej rozmowy z dietetykiem. Można w tym celu wypisać na kartce problemy związane z odżywianiem, np. złe nawyki żywieniowe, nietolerancje pokarmowe. Warto również prowadzić dzienniczek żywieniowy, który pomoże w ustaleniu, jakie pokarmy szkodzą, a jakie są korzystne dla organizmu.

Do kogo się udać w przypadku problemów z odżywianiem?

Profesjonalnej pomocy z zakresu prawidłowego żywienia udziela dietetyk kliniczny Anna Wieja, absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej na kierunku dietetyka kliniczna i psychodietetyka. Więcej informacji na temat współpracy można uzyskać na stronie: https://dietetykannawieja.pl/

Dietetyk Anna Wieja przyjmuje pacjentów w gabinecie zlokalizowanym w miejscowości Górki Wielkie (okolice Bielska-Białej i Cieszyna). W celu umówienia konsultacji można zadzwonić pod numer +48 698 400 988 lub napisać e-mail na adres: kontakt@dietetykannawieja.pl

Pani Anna Wieja udziela porad również online za pośrednictwem komunikatorów internetowych oraz z dojazdem do pacjenta w odległości do 25 km od gabinetu.