Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Kto może starać się o kredyt dewizowy?

kredyt dewizowy

Kredyt dewizowy to inaczej nazwany kredyt walutowy. Od 1 lipca 2014 roku starać mogą się o niego tylko osoby, które otrzymują wynagrodzenie w walucie kredytu. Zmiany zostały wprowadzone, aby zapewnić realną obsługą oraz spłatę kredytu. 

Popularność kredytów walutowych

Największą popularnością kredyty walutowe cieszyły się w latach 2005 – 2008. To wtedy udzielano najwięcej kredytów walutowych we frankach szwajcarskich. Jednak, jak dziś powszechnie wiadomo, banki stosowały w tym czasie niedozwolone klauzule indeksacyjne w umowach kredytowych. 

Konsekwencją tego czynu było o wiele większe zadłużenie niż informował o tym bank. Wielu kredytobiorców popadło przez to w bardzo poważne problemy finansowe. Kredyty te były popularne, gdyż miały niższe oprocentowanie niż kredyty złotowe. Kolejnym ważnym aspektem była wyższa zdolność kredytowa osób starających się o to zobowiązanie, a co za tym idzie możliwość pożyczenia większej sumy pieniędzy. 

Problemy finansowe kredytobiorców

Osoby, które w latach 2005 – 2008 wzięły kredyt hipoteczny we frankach

szwajcarskich obecnie coraz częściej pozywają banki. W miejscach takich jak kancelaria Frankowa osoby te skorzystać mogą z bezpłatnej porady prawnej. 

Specjaliści zatrudnieni w kancelarii dokonają również dokładnej analizy umowy kredytowej. Po rozpoczęciu współpracy, umożliwiającej reprezentację klienta, prawnicy przygotowują odpowiednią strategię oraz rozpoczynają procedury sądowe. 

Kredyt dewizowy

O kredycie walutowym możemy mówić wtedy, gdy zobowiązanie ma zostać wypłacone w walucie innej, niż waluta obowiązująca w danym kraju. W Polsce kredyt walutowy można uzyskać w:

  • euro
  • dolarach amerykańskich
  • funtach brytyjskich
  • frankach szwajcarskich

Należy pamiętać, że nie każdy bank udziela kredytów walutowych. Dodatkowo oferta kredytów udzielanych w walucie obcej jest znacznie węższa niż oferta kredytów złotowych. 

Kredytobiorca

Zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) od 1 lipca 2014 

roku  kredyt walutowy może zostać przyznany wyłącznie osobom, które otrzymują dochody w walucie kredytu. KNF podkreśla, że jest to jedyny sposób, aby kredyt był regularnie obsługiwany i spłacany.

Ograniczenia te wprowadzono, aby ograniczyć praktyki powszechnie stosowane w latach 2005 – 2008. 

Dokumenty

Starając się o kredyt należy przedłożyć w banku odpowiednie dokumenty. Oprócz standardowych pism takich jak wniosek o kredyt, zeznanie podatkowe z ubiegłego roku czy okazanie dowodu tożsamości, bank może poprosić o przedłożenie dodatkowych dokumentów.

Należy pamiętać, że wszystkie dokumenty muszą zostać  dostarczone do banku w języku polskim. Tłumaczeniem powinien zająć się tłumacz przysięgły. Bank wymagać może okazania umowy o prace za granica lub kontraktu, zatrudnienie musi być dłuższe niż pół roku, zaświadczenie o wysokości dochodów, pozwolenie na pracę, pozwolenie na pobyt stały, potwierdzenie zameldowania w Polsce. 

Spłata kredytu

Dzięki ustawie antyspreadowej, która weszła w życie w 2011 roku, spłata kredytów walutowych stała się znacznie łatwiejsza. Pozwala ona na spłatę zobowiązania dewizami, które kredytobiorca może kupić samodzielnie. 

Najlepszą metodą spłaty kredytu walutowego, jest spłata go w walucie kredytu. Kredytobiorca nie traci wtedy pieniędzy na przewalutowaniu. Dodatkowo zakupić można dewizy, które umożliwiają spłatę kredytu. Dewizy te kupić można w kantorach internetowych. Aby móc spłacać kredyt w walucie obcej należy do umowy dołączyć odpowiedni aneks oraz otworzyć konto walutowe.