Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Internet

Kto to jest Scrum Master i jakie wymagania stawia mu pracodawca

scrum master

Scrum Master to określenie stanowiska pracy, o którym jeszcze nie tak dawno nikt nie słyszał. Funkcje jakie sprawuje osoba na tym stanowisku jeszcze kiedyś rozkładały się na innych pracowników, lub miały inne określenia. Kim jest Scrum Master? Jakie obowiązki ciążą na osobie zatrudnionej na tym stanowisku? I w końcu jak nim zostać? Na to pytanie odpowiemy poprzez analizę ogłoszeń o pracę, w których nakreślono warunki zatrudnienia i wymagania stawiane kandydatom.

Kto to jest Scrum Master?

Scrum Master to osoba odpowiedzialna za tworzenie danego produktu, którym może być na przykład oprogramowanie czy aplikacja mobilna. Funkcje jakie pełni Scrum Master nie sprowadzają tylko do branży IT. Obecnie taka osoba może być odpowiedzialna za stworzenie nowego produktu lub przeprowadzenie kampanii reklamowej. Pracownik zatrudniony na tym stanowisku musi doskonale współpracować z zespołem odpowiedzialnym za poszczególne działy ( programiści, graficy itp )
O tym kim jest Scrum Master możemy wyczytać z ofert pracy, w których wyraźnie nakreślono obowiązki i wymagania stawiane kandydatom.

Praca na stanowisku Scrum Mastera

Warto zauważyć, że oferty pracy dotyczące stanowiska Scrum Mastera w większości są zamieszczone w języku angielskim. Jakie wymagania stawia się kandydatowi na to stanowisko składającemu podanie o pracę?

W jednym z ogłoszeń, pracodawca zaznacza, że Scrum Master będzie odpowiedzialny za wdrażanie elementów Scrum do procesu wytwórczego. Dodatkowo poprowadzi i zorganizuje pracę zespołowi, na przykład deweloperskiemu składającemu się z kilkunastu osób. Osoba taka będzie odpowiedzialna także za edukację innych, wyjaśniając czym jest i jak działa Scrum. Jak wspomniano już wcześniej obowiązkiem Scrum Mastera jest raportowanie i monitorowanie prac zespołu, a także realizacja zadań projektowych.

Zobacz także: Rynek pracy na przełomie lat

Współpraca z zespołem

Scrum Master musi przestrzegać przyjętych zasad współpracy, ponieważ to właśnie ona przyczynia do efektywnego i sprawnego przebiegu całego projektu. Do ważnych zadań należny także tworzenie harmonogramów, wykrywanie i raportowanie ryzyka związanego z prowadzonym projektem.

Wymagania stawiane Scrum Masterowi

Jakie wymagania stawi się osobie ubiegającej się o stanowisko Scrum Mastera? Na podstawie oferty pracy wnioskujemy, że taka osoba może ubiegać się o to stanowisko, jeżeli spełniamy wymagania takie jak: Ukończone odpowiednie studia ( wykształcenie wyższe ), doskonała znajomość języka angielskiego ( lub dodatkowo innego języka ). Pracodawcy szukający osoby na stanowisku Scrum Master, mogą oczekiwać dwuletniego doświadczenia w branży. Od kandydata oczekuje się także umiejętności planowania dla zespołu twórców, monitorowania prac i umiejętności zarządzania zespołem w wypadku pojawienia się konfliktów lub problemów związanych z danym projektem.