Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Myślisz o karierze w IT? Zastanów się, czy to praca dla Ciebie

kariera it

Wiele osób chcących zapewnić sobie wyższe zarobki prędzej czy później rozważa karierę w branży IT. Kusi ona dość wysokim wynagrodzeniem, możliwością pracy zdalnej oraz hybrydowej, a także wieloma dobrymi ofertami zatrudnienia. Pracodawcy poszukują programistów na różnych poziomach zaawansowania, więc wydaje się, że nawet początkujący bez problemu znajdzie w tej dziedzinie miejsce dla siebie. Czy na pewno? Co warto wiedzieć o branży IT?

Praca informatyka inaczej wyglądała na początku pojawienia się na świecie komputerów, a zupełnie czego innego oczekuje się po pracownikach współcześnie. W ciągu kilkudziesięciu lat komputeryzacja rozpowszechniła się bardzo mocno, co doprowadziło do powstania wielu nowych zawodów specjalizujących się w konkretnej dziedzinie informatyki: programowanie, grafika czy tworzenie stron internetowych. Samo kodowanie odbywa się w różnych językach programowania i specjalista Java niekoniecznie będzie wiedział, jak poruszać się w systemie Python, PHP lub w aplikacjach mobilnych. Zastanów się dobrze, czy na pewno znajdziesz tutaj miejsce dla siebie.

Co może zaoferować branża IT?

Jednymi z kluczowych aspektów, które przekonują ludzi do pracy w branży IT są stosunkowo wysokie zarobki nawet na początku kariery, a także możliwość pracy z domu. Z tego względu, jak wspomina artykuł https://www.bankier.pl/wiadomosc/IT-to-wciaz-gwarancja-pracy-Programista-znajdzie-ja-od-reki-8422538.html, prawie ¼ Polaków chciałoby się przebranżowić i szukać pracy właśnie w dziedzinie IT. Skąd takie pragnienie? Okazuje się, że średnia zarobków dla juniora (programisty bez doświadczenia) według raportów z 2022 roku wynosi ponad 7000zł (jest to kwota netto przy współpracy typu B2B). Jest to kwota wyższa niż przeciętne wynagrodzenie w Polsce i w dodatku proponowana osobie, która dopiero stawia w tej branży swoje pierwsze kroki. Oprócz tego w IT nie brakuje regularnie pojawiających się ciekawych ofert zatrudnienia. Dość powszechna jest też możliwość pracy zdalnej – można więc dostać etat w innym mieście i nie być zmuszonym do zmiany miejsca zamieszkania. Taką możliwość oferuje prawie połowa pracodawców. Dodatkowym atutem pracy programistycznej jest dość szybka ścieżka kariery. Już po 2-4 latach doświadczenia można zostać awansowanym na stanowisko mid dewelopera, co wiąże się z dużym wzrostem płacy.

Jakie kierunki pracy są dostępne w branży IT?

Chcąc rozpocząć swoją przygodę w IT trzeba najpierw zastanowić się, jaki dokładnie kierunek będzie najbardziej interesujący. Kłamstwem byłoby powiedzenie, że jest to praca dla każdego. Niestety tak nie jest. Trzeba mieć ku temu pewne predyspozycje. Jeśli wybierze się programowanie, nie wystarczy podstawowa znajomość podstaw języka kodowania, ale ważne są również zdolności analityczne i logiczne myślenie. Dlatego w tej dziedzinie najlepiej odnajdą się umysły ścisłe. W zakresie grafiki komputerowej również trzeba wykazać się odpowiednimi umiejętnościami. I nie chodzi tu o ukończenie studiów kierunkowych, a doświadczenie w poruszaniu się w programach graficznych, kreatywność i umiejętności komunikacyjne, które ułatwiają zrozumienie, czego oczekuje klient. Natomiast decydując się na tworzenie stron internetowych należy znać programy ułatwiające pracę, mieć zmysł twórczy, który pomoże ułożyć różne funkcje na stronie oraz posiadać umiejętność kodowania treści właśnie w zakresie witryn www.

Konieczność ciągłego rozwoju

Praca w IT wymaga bezustannego rozwoju. Nie jest to dziedzina pracy, w której można szybko osiąść na laurach. Cały czas powstają nowe technologie, które wymagają ciągłego dokształcania i dostosowywania swoich umiejętności. Niektóre języki programowania wychodzą z obiegu i są zastępowane przez inne lub stają się bardzo niszowe. Wciąż powstają nowe środowiska i programy dostarczające coraz więcej funkcjonalności, więc niezależnie od tego, czy wybierzesz kodowanie, grafikę, tworzenie stron www, czy inną działkę w branży IT, czeka Cię ciągła nauka i dostosowywanie się do okoliczności.