Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu dla WooCommerce?

Idealny sklep internetowy powinien działać szybko i sprawnie. Według najnowszych badań około 40% klientów odchodzi z witryny, gdy jej czas załadowania jest dłuższy niż trzy sekundy. Jak więc zapobiec temu, by klienci nie uciekali z naszego sklepu i pogodzić to jednocześnie z jakością serwisu hostingowego? Jednym z rozwiązań jest darmowy WordPress oraz wtyczka WooCommerce, która pozwala tworzyć oraz obsługiwać strony internetowe, oraz wiele innych opcji dostarczanych do serwisów e-commerce. Jaki hosting będzie najlepszy dla tej wtyczki?

Rodzaje hostingów

Na rynku hostingów obecnie wyróżnić można cztery główne typy. Są to hosting współdzielony, serwer dedykowany, VPS oaz hosting w chmurze. Hosting pod WordPress w pierwszym rozwiązaniu bierze pod uwagę moc procesora pamięć czy prędkość łącza. Są one dzielone na wszystkich użytkowników w zakresie danego hostingu. To tanie rozwiązanie odpowiednie dla małych sklepów z niewielkim ruchem. VPS działa na podobnej zasadzie jak hosting współdzielony, lecz ma osobny wirtualny serwer. Hosting dedykowany to własne fizyczne urządzenie z serwerem wyłącznie dla danego sklepu. Hostingi w chmurze nie wykorzystują mocy komputerów, przez co ładowanie danych jest szybsze, a strona może się wczytać nawet bez dostępu do danych – wyjaśnia Adrian Biernacki, przedstawiciel firmy reklamowej z Łodzi.

Jak wybrać odpowiedni hosting dla WooCommerce?

Przy wyborze hostingu pod WordPress kluczowe jest ocenienie własnych potrzeb i wymagań. Jeśli dopiero rozpoczyna się działalność w e-handlu wystarczy hosting współdzielony. Niezależnie od potrzeb wybór hostingu można podzielić na kilka czynników. Po pierwsze rodzaj dysku i powierzchnia. Im większa, tym wzrasta liczba klientów, jaką obsłuży sklep. Tam też znajdują się m.in. kopie zapasowe czy bazy danych. Inne ważne aspekty będące znacznym wyznacznikiem działań w SEO są transfer i szybkość hostingu, rodzaj dysku (SSD szybszy od HD) oraz obsługa poczty, certyfikaty SSL oraz backup danych i wykorzystanie pamięci RAM.

Hostingi pod WooCommerce

Obecnie za najlepszych dostawców hostingów pod WordPress uznaje się trzech dostawców usług oferujących porównywalne usługi:

1. LiquidWeb

Istnieje od ponad dekady i przez ten czas dostawca zyskał reputację serwerów solidnej wydajności oraz wsparcia. Płynna sieć dostarcza także plany hostingowe w tym również specjalnie dopasowany pod hosting WooCommerce. Inne zalety ich serwerów to bezpłatna migracja oraz aktualizacja, a szeroki wybór planów hostingowe obejmuje szybkie serwery oraz specjalnie dopasowane do potrzeb bazy danych. W skład oferty LiquidWeb wchodzą także testy wydajności, wsparcie 24/H przez telefon lub czat. To także 14-dniowy okres próbny oraz darmowy certyfikat SSL. W testach wydajności i szybkości serwerów wczytywanie stron następowało o około 91% szybciej niż na innych serwerach przy jednoczesnej obsłudze wielu klientów, oraz dostępnej lokalizacji do usługi ze wszystkich krajów gdzie było połączenie.

2. Inmotion hosting

Drugi pod względem oferowanych usług dla SEO czy pozycjonowania jest Inmotion. Firma nie oferuje jednak dedykowanych planów pod wtyczkę WooCommerce. Jednak dostępne są inne plany hostingowe ułożone pod WordPress oraz ścieżka rozwoju wraz z hostingiem VPS. Plusem korzystania z tego hostingu jest wysoki poziom bezpieczeństwa gromadzonych danych jak i rozszerzone wsparcie oraz zoptymalizowane serwery. Domena jest w pełni darmowa, a 90-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy to duże atuty. Minusem mogą być wysokie ceny dla VPS oraz koszty obsługi. Inmotion ładuje strony o porównywalnym wyniku co LiquidWeb, lecz z nieznacznym opóźnieniem.

3. SiteGround

SiteGround to przede wszystkim solidne znane ze swojego profesjonalizmu wsparcie oraz dedykowany hosting dla WooCommerce z trzema planami. Są to odpowiednio StartUp, GrowBig oraz GoGeek. SiteGround zapewnia wsparcie 24/7 oraz przygotowany pod WooCommerce plan, oraz wstępną instalację certyfikatu SSL. SiteGround to także automatyczne kopie zapasowe czy buforowanie, Minusem jest brak darmowej domeny oraz problemy podczas łączenia się z użytkownikami z Azji i Australii.