Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet Reklama

Oszustwa z użyciem syntetycznej tożsamości – kradzież na miarę XXI wieku

podejrzane maile

Oszustwa dotyczące syntetycznej tożsamości, to problem, który staje się coraz bardziej intensywny i kosztowny dla poszkodowanych. Walka z nim to wyzwanie, ponieważ wskaźnik wzrostu tego przestępstwa jest w tym momencie jednym z najwyższych w historii. Przestępcy są coraz bardziej wyrafinowani w swoich działaniach, dywersyfikują swoje cele i nie przebierają w środkach. Jak więc zapobiegać takim oszustwom i czy istnieje rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw tak skomplikowanej kwestii jaką są syntetyczne tożsamości?

Nowe formy cyber ataków

Filmowe scenariusze przyzwyczaiły nas do wizerunku przestępców, którzy fizycznie obrabowują banki, kradną torebki, portfele lub włamują się do domów i mieszkań. Współczesność zweryfikowała ten obraz, ponieważ obecnie oszuści nie muszą już wykradać pieniędzy z banku włamując się do niego – mogą to zrobić online, co jest łatwiejsze, szybsze, a także trudniejsze do wytropienia przez odpowiednie służby. Technologia stara się przeciwdziałać takim atakom, jednak przestępcy ewoluują wraz z nią tworząc niekończący się cykl oszustw, z których narodziły się kradzieże wykorzystujące syntetyczne tożsamości.

Oszustwo z użyciem syntetycznej tożsamości – czym jest?

Oszustwo z użyciem syntetycznej tożsamości – nazywane również oszustwem patchworkowym lub oszustwem Frankensteina – to rodzaj przestępstwa, w którym tożsamość jest tworzona za pomocą połączenia prawdziwych i fałszywych informacji utrudniających identyfikację danej osoby. Powstały w ten sposób zlepek danych z różnych źródeł wykorzystywany jest do popełnienia przestępstwa. Nazwiska, adresy, numery PESEL, daty urodzenia lub numery telefonu przestępcy łatwo mogą znaleźć w nielegalnym dark webie, czyli ukrytej części internetu, do której dostęp możemy uzyskać poprzez specjalne oprogramowanie. Na kradzież danych szczególnie narażone są dzieci, seniorzy oraz osoby, które już kiedyś padły ofiarą takiego przestępstwa. Badania przeprowadzone przez Center for Victims w Stanach Zjednoczonych wskazują, że rocznie od 7-10% Amerykanów pada ofiarą kradzieży tożsamości, a 21% tych przypadków to osoby, które zostały poszkodowane w ten sposób wielokrotnie.

Po skompletowaniu idealnej syntetycznej tożsamości przestępcy mogą otwierać konta w bankach, pracować nad autentycznością swojej zdolności kredytowej w celu zaciągania pożyczek, składania fałszywych zeznań podatkowych, a także są w stanie okradać instytucje zajmujące się sprzedażą detaliczną, zarządzające majątkiem czy placówki zdrowotne. Jednym z czynników, które utrudniają wykrycie takiego przestępstwa jest to, że oszuści przez długi czas zachowują się jak zwyczajni klienci – dokonują normalnych zakupów, spłacają swoje rachunki i karty w terminie, nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Nie wykonują wielkich przestępczych działań od razu, a specjaliści od bezpieczeństwa, którzy monitorują tego rodzaju anomalie nie są w stanie ich wychwycić. Prowadzi to do tego, że oszuści dojrzewają i budują lepsze wyniki kredytowe. Oszustwo wykorzystujące syntetyczną tożsamość może zostać popełnione nawet kilka miesięcy później. W połączeniu z faktem, że często nie można zidentyfikować ofiary oszustwa (bo nie istnieje albo mamy ich kilka), instytucje dowiadują się o popełnieniu przestępstwa w momencie, w którym jest już za późno.

Skoro wiemy czym są oszustwa wykorzystujące syntetyczną tożsamość, warto wiedzieć co robić, aby nie paść ich ofiarą. Jak instytucje mogą się bronić przed tego rodzaju nadużyciami i oszustwami? Czy da się je wyeliminować?

Jak nie paść ofiarą oszustwa wykorzystującego syntetyczną tożsamość?

W walce z oszustwami dotyczącymi syntetycznej tożsamości warto pamiętać o tym, że najważniejsze i najskuteczniejsze są metody prewencyjne, zapobiegające oszustwom. Istnieje wiele różnego rodzaju narzędzi do weryfikacji tożsamości online, których firmy mogą używać w celu zapobiegania oszustwom. Przykładowo, weryfikacja tożsamości dostarczana przez Fully-Verified pozwala kompleksowo sprawdzić tożsamość danej osoby, potwierdzić autentyczność jej dokumentów, a także przy pomocy technologii dokonać rozpoznania rysów twarzy i ich zgodności z dokumentami. Poza tym istotny jest też aspekt obecności w danym procesie człowieka – specjalisty, który na bieżąco jest w stanie współpracować ze sztuczną inteligencją i podejmować decyzje dotyczące finalizacji procesu. Rozwiązania oparte tylko na algorytmach i sztucznej inteligencji mogą być zawodne, a w przypadku oszustw wykorzystujących syntetyczne tożsamości mogą mieć  w tej materii szczególne problemy. Sytuacja jest dynamiczna, pojawiają się coraz nowsze i bardziej wymyślne rodzaje przestępstw, na które technologia nie jest w stanie reagować z wymaganą szybkością. Ludzki pierwiastek w takich weryfikacjach gwarantuje dodatkową pewność i poczucie bezpieczeństwa – wiemy, że po drugiej stronie zawsze znajduje się ktoś, kto jest wyszkolony w rozpoznawaniu deep fake’ów, masek 2D lub 3D albo rozmaitych anomalii w zachowaniu osoby weryfikowanej.

Weryfikacja tożsamości

Weryfikacja tożsamości sprawia, że zdecydowana większość oszustów rezygnuje już na samym początku. Perspektywa zrobienia im zdjęć czy procesu przeprowadzanego na wideo podczas, którego muszą być ciągle w widoku kamery jest czynnikiem zniechęcającym. Co więcej, zdecydowana większość oszustów nie chce używać własnych zdjęć do popełnienia przestępstwa. W Fully-Verified zarówno proces Self-Verify jak i Live-Verify gwarantują rejestrację przeprowadzonej weryfikacji na wideo, dokładne sprawdzenie dokumentów za pomocą technologii OCR, a także rozpoznanie i weryfikację twarzy wykonywaną przez sztuczną inteligencję w oparciu o sieć neuronową. Rejestracja całego procesu na wideo jest bardzo istotna w eliminowaniu syntetycznych tożsamości. Nagranie pozwala nam zobaczyć cały proces weryfikacji, a nie tylko wykonane przez potencjalnego oszusta zdjęcia. Nawet przy użyciu maski, podrobionego dokumentu lub zdjęcia zweryfikowanie się byłoby trudne, a wsparcie w postaci wideo sprawia, że wykrycie takiej próby oszustwa jest bardzo proste.

Według statystyk 85% – 95% wnioskodawców, którzy zostali zidentyfikowani jako potencjalne syntetyczne tożsamości nie zostali wykryci za pomocą tradycyjnych metod wykrywania oszustw. Standardowe procedury to dzisiaj już za mało, aby móc czuć się całkowicie bezpiecznym. Fully-Verified poza wyżej wymienionymi metodami gwarantuje dodatkowe kontrole dokumentów pod kątem bezpieczeństwa i zgodności, a także spełnia najbardziej rygorystyczne regulacje dotyczące ochrony danych. Podsumowując, połączenie rejestrowanego na wideo procesu weryfikacji tożsamości z programem do rozpoznawania twarzy i dokumentów oraz człowiek – specjalista, który czuwa nad całym procesem i podejmuje odpowiednie decyzje to gwarancja najwyższego bezpieczeństwa. Przebicie takiego muru zabezpieczeń przez oszustów posługujących się syntetyczną tożsamością graniczy z cudem.

Ważna jest edukacja

Proaktywne działanie i edukacja są kluczowe w walce z oszustami wykorzystującymi syntetyczne tożsamości, samo reagowanie na próby oszustw to w dobie dzisiejszych możliwości i okazji zdecydowanie za mało. Oszustwa opierające się na syntetycznych tożsamościach to – tak jak większość kradzieży – oszustwa szansy. Na szansy te wpływa wiele czynników. U osób prywatnych jest to np. niewystarczające monitorowanie stanu swoich kont, proste hasła czy udostępnianie zbyt dużej ilości swoich danych w internecie. W przypadku instytucji może to być np. nieograniczone zaufanie i poleganie na technologii, rezygnowanie z pracy ludzi – specjalistów czy metody weryfikacji, które nie są rygorystyczne już od samego początku. Tak czy inaczej, lepiej nie dawać oszustom szans do wykorzystania tylko wytrącić im je z ręki używając przeznaczonych do tego specjalistycznych narzędzi i usług.

Artykuł przesyłany przez naszego partnera: Firmę Fully-Verified

Powiązane artykuły

Jedynie 33% firm nadaje priorytet cyberbezpieczeństwu

teoriabiznesu.pl

Atak hackerski na Virgin Mobile – wyciekły dane klientów

teoriabiznesu.pl

Pranie pieniędzy – czym jest i na czym polega?

teoriabiznesu.pl