Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Plik tylko do odczytu – jak zmienić i czym jest?

rozszerzenia plików

Pliki tylko do odczytu to takie pliki, które można otwierać, ale nie można ich edytować. Są zwykle używane jako szablony do tworzenia nowych plików. Ponieważ plików tylko do odczytu nie można modyfikować, często służą one jako model lub plan tworzenia kilku podobnych plików. Zarówno Windows, jak i Mac OS X obsługują pliki tylko do odczytu. Bardzo często zdarza się, że otrzymujemy dokument tekstowy w formacie doc, a jego edycja jest niemożliwa.

Jak zmienić plik tylko do odczytu w Windowsie

Jeżeli plik jest tylko do odczytu nie możemy go edytować. Jak zmienić taki plik?

Aby plik był „tylko do odczytu” w systemie Windows, najpierw kliknij go prawym przyciskiem myszy , a następnie wybierz „ Właściwości ”. W dolnej części okna Właściwości znajduje się sekcja „Atrybuty”. Po prostu zaznacz pole „ Tylko do odczytu i klikamy przycisk Zastosuj.
Po ustawieniu pliku jako „tylko do odczytu” nie będzie można go zastąpić. Podczas gdy będziesz mógł otworzyć plik, będziesz mógł go zapisać tylko pod inną nazwą.
W celu zamiany pliku tylko do odczytu, na taki który możemy edytować, należy odznaczyć powyższą opcję.

pliki do odczytu

Pliki tylko do odczyty w systemie Mac OS X

Użytkownicy komputerów Mac mogą także tworzyć dokumenty tylko do odczytu. Aby plik był „tylko do odczytu” w systemie Mac OS X, kliknij plik prawym przyciskiem myszy (lub z wciśniętym klawiszem Control) i wybierz „Uzyskaj informacje”. W górnej części okna Informacje znajduje się pole wyboru „Stationery Pad. Zaznaczając to pole, plik jest konwertowany na szablon tylko do odczytu. Po każdym otwarciu podkładki papierniczej tworzona jest kopia pliku.

Powiązane artykuły

Co to są pliki tymczasowe TMP i jak je usunąć?

teoriabiznesu.pl

Co to jest rozszerzenie pliku?

teoriabiznesu.pl

Co to są pliki RAW i jak je otworzyć?

teoriabiznesu.pl