Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Sklepy internetowe w Polsce – wzrost w branży e-commerce

e-commerce

W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła ilość sklepów internetowych. Jak podaje „Kurier Poranny”, tylko do końca września b.r. ilość sklepów internetowych wzrosła aż o 22 procent względem grudnia zeszłego roku.  Według statystyk,  w całym kraju możemy znaleźć takich e-sklepów około 51 tysięcy.

Mimo tego, że w Polsce sklepy internetowe cieszą się bardzo dużą popularnością, to jednak wiele z nich musi zostać zamknięte. Składa się na to wiele czynników, a do najważniejszych z nich może należeć:

  • wysokie podatki i składki zdrowotne
  • coraz trudniejsza promocja e-sklepów w Internecie, ze względu na przybywającą konkurencję, a także trudność pozycjonowania
  • mało intuicyjna strona internetowa
  • źle zdefiniowana grupa odbiorców
  • zbyt wysokie ceny (także wysyłki)

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Poniżej przedstawimy sposoby na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym, z których skorzystają zarówno początkujący jak i wieloletni specjaliści w tej branży:

Płatne reklamy czy pozycjonowanie sklepu internetowego?

Większość osób zajmujących się zawodowo e-commerce, zanim utworzymy sklep internetowy, poleca skorzystanie z popularnych platform sprzedażowych. Pozwalają one poznać rynek i konkurencję oraz określić potencjalne silne i słabe strony sklepu.

Pozycjonowanie sklepu może odbywać się równocześnie z wykupionymi reklamami. Zajmuje ono nieco więcej czasu, ale z perspektywy czasu przynosi większe oszczędności.

Usługa marketingowa, czy samodzielne działanie?

Jeśli nie mamy doświadczenia w handlu internetowym, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług agencji SEO. Wybór odpowiedniej firmy przyśpieszy sprzedaż, a także pozwoli zminimalizować straty związane z „przepalanym” budżetem.

Techniczne aspekty strony

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednio skonfigurowana strona sklepu. W tym celu także należy rozważyć zatrudnienie specjalistycznej firmy, lub samodzielne stworzenie serwisu. Strona musi być dostosowana do urządzeń mobilnych.

Narzędzia Google Search Console i Google Analytics

Bezpłatne narzędzie analityczne udostępniane przez Google, pozwala nie tylko sprawdzać ruch organiczny na stronie, ale również podstawowe elementy techniczne na stronie. Za pomocą takich narzędzi jak Google Search Console i Google Analytics możemy zobaczyć po jakich frazach nasz potencjalny klient trafia na stronę, lub pod jakie słowa kluczowe należy wypozycjonować sklep.

Wzrost w branży e-commerce

W Polsce – podobnie jak na całym świecie – gwałtowny wzrost w branży e-commerce zanotowaliśmy podczas wybuchu pandemii koronawirusa. Jak się okazuje, wiele osób pozostało przy tej formie robienia zakupów, nawet tych spożywczych.

Pomocne w tym celu są aplikacje mobilne, zbierające dane o sklepach, restauracjach i barach znajdujących się w pobliżu użytkownika. Do najpopularniejszych z nich należą takie aplikacje jak Glovo, Pyszne.pl i Głodny.pl.

Istnieją także sklepy mające własną aplikację i oferujące produkty powszechnie  niedostępne w sklepach stacjonarnych. Ciekawym przykładem może być sklep internetowy Foodex24.pl.

Za pomocą strony internetowej, lub aplikacji mobilnej, klienci mogą dokonać zakupów produktów ze wschodu, a dokładnie z Ukrainy.  To jeden z nielicznych sklepów oferujących takie usługi w Polsce. Co ciekawe sprzedawca zaznacza, że na towar poczekamy do 2 dni roboczych.