Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Internet Technologie

Specjaliści branży IT odpowiedzią na potrzeby przyspieszającej digitalizacji

it-leaders

Transformacja cyfrowa, której rozwój obserwowaliśmy już od dłuższego czasu, znacząco przybrała na sile za sprawą panującej epidemii koronawirusa. Ze względów bezpieczeństwa jak najwięcej możliwych obszarów naszego życia zostało przeniesione do strefy online. Sklepy, szkoły, urzędy oraz zdecydowana większość innych miejsc pracy musiała wyjść naprzeciw nowej rzeczywistości, by zapewnić nam ciągłość funkcjonowania w społeczeństwie.

Pandemia narzuca  tempo

Z badania Digital Transformation Index 2020 wynika, że dla 81% polskich organizacji (a 80% globalnych) programy cyfrowej transformacji są priorytetem.  Co więcej, w porównaniu do 2018 roku, DT Index odnotowuje wzrost liczby najbardziej dojrzałych cyfrowo organizacji (Digital Adopters) z poziomu 23% do 39% (w Polsce to zmiana z  24% na 43%). Spadkowi ulega również liczba najmniej zaawansowanych cyfrowo organizacji (Digital Laggards) oraz Digital Followers (drugiej od końca grupy), które przechodzą na bardziej zaawansowane poziomy.

Jak podają badania firmy doradczej EY Polska, pandemia przyspieszyła transformację cyfrową w ponad połowie firm w Polsce, a dla ponad 25% z nich była jedynym powodem jej przyspieszenia. Nie chodzi tu jednak o podstawowe narzędzia, ale o całą kulturę organizacji, by działy takie jak księgowość, sprzedaż, obsługa klienta czy HR były w stanie dostosować się do nowej rzeczywistości.

Powstał również raport Veeam Software „Data Protection Report 2021”, który przedstawia, jak firmy radziły sobie z cyfrową transformacją na początku pandemii – 91% respondentów rozszerzyło swoje usługi w chmurze w ciągu pierwszych miesięcy pandemii, a większość z nich wciąż kontynuuje ten proces.

IT-Leaders

Transformacja rynkowa w rękach IT

Rozwój procesu digitalizacji związany jest ściśle z branżą  IT i rosnącym zapotrzebowaniem na jej specjalistów, których i tak już bardzo rozwinięte zasięgi poszerzyły się o firmy i organizacje wymagające wdrożenia cyfrowych rozwiązań. Cloud developerzy, IT specjaliści czy UX i UI designerzy to tylko przykłady wielu informatycznych profesji, od których w dużej mierze zależy dalsza transformacja rynkowa.

Jednak zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów nie jest zadaniem łatwym. Z raportu DESI 2020 wynika, że w 2019 roku aż 64% dużych przedsiębiorstw i 56% MŚP napotkało trudności z rekrutacją specjalistów ICT. Jak podaje Kodilla.com, polski rynek odnotowuje brak ok. 50 tys. specjalistów IT i szacuje się, że przewaga popytu nad podażą utrzyma się przynajmniej do 2030 roku. Dla całej UE deficyt ten wynosi 600 tys. pracowników. – Mamy do czynienia z sytuacją, w której kandydaci są zasypywani ofertami pracy, a rekruterzy stają przed coraz trudniejszym zadaniem pozyskania wpisującego się w potrzeby firmy specjalisty – komentuje  Barbara Kowalewska, współzałożycielka i dyrektor generalna IT-Leaders.

Jak zaspokoić oczekiwania rynku?

Dane IT-Leaders wskazują na rosnące zainteresowanie platformą samych rekrutujących, którzy w nowej rzeczywistości potrzebują nowych narzędzi pracy. W porównaniu do 2018 roku, w którym rozwiązanie przekonało do siebie 192 firmy poszukujące pracowników, w roku 2020 skupiło ich aż 724. Specjaliści przewidują, że w 2022 roku na IT-Leaders pojawi się 1 800 pracodawców.

Jednak nie tylko rekruterzy potrzebują pomocy w usprawnieniu procesu zatrudniania specjalistów IT. Poszukujący pracy w tym sektorze, choć na brak ofert nie narzekają, skarżą się na trudności w znalezieniu ofert dopasowanych. Branża IT, mimo pandemii, jest nadal rynkiem pracownika. W 2020 roku start-up skupił 18 000 użytkowników poszukujących pracy, co w porównaniu do dwóch lat wstecz stanowi wzrost na poziomie 225%. Firma przewiduje utrzymanie tendencji wzrostowej i w 2022 roku spodziewa się 35 000 kandydatów.

Emisja akcji szansą na rozwój

6 kwietnia ruszyła emisja akcji spółki IT-Leaders przy współpracy z platformą Beesfund. Celem jest pozyskanie środków na dalszy rozwój platformy i wprowadzenie nowej funkcjonalności, dzięki której rosnąca społeczność freelancerów z branży IT będzie mogła skutecznie pozyskiwać i zarządzać nowymi zleceniami. – To pierwsza platforma rekrutacyjna w Polsce kojarząca kandydatów z firmami. Nasz serwis liczy już niemal 19 tysięcy specjalistów nowych technologii – mówi Barbara Kowalewska i dodaje: – Prognozujemy, że w ciągu najbliższych dwóch lat podwoimy tę liczbę. Branża IT okazała się też wyjątkowo odporna na negatywne skutki pandemii koronawirusa, która przyspieszyła postępujący proces transformacji cyfrowej i tym samym rosnącego popytu na ekspertów IT, których dostarczamy.

Powiązane artykuły

Czy Dyrektorzy Finansowi mogą być liderami cyfrowej transformacji?

teoriabiznesu.pl

Jak przeprowadzić procesy cyfrowej transformacji w firmie. Technologie robotyczne – jak zacząć z nich korzystać?

teoriabiznesu.pl

Cyfrowa transformacja – jakie pytania powinien zadać przedsiębiorca

teoriabiznesu.pl