Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

UX experience. Jak nim zostać?

UX experience

UX experience to termin, który odnosi się do ogółu wrażeń pojawiających się w użytkowniku na skutek kontaktu z produktem bądź usługą. Pojęcie to jest obecnie bardzo modne i wykorzystywane naprawdę często. Wynika to między innymi z tego, że konkurencja na rynku jest bardzo duża, co sprawia, że pozyskanie i utrzymanie klientów nie jest proste. Zasady UX sprawiają, że o wiele łatwiej jest przyciągnąć klientów. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że zawód UX experience cieszy się coraz większą popularnością. Jak zostać specjalistą w tej dziedzinie?

Za co odpowiada Ux Experience?

User Experience to zawód, który polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika. Wykonując ten zawód, wykonuje się coś, co określić można jako pracę u podstaw. Osoba na tym stanowisku musi zatroszczyć się o wykonanie produktu tak, aby wzbudzał w odbiorcy jedynie pozytywne odczucia. Obecnie UX najczęściej odnosi się do:

  • stron internetowych;
  • aplikacji mobilnych;
  • aplikacji desktopowych.

Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę termin jest bardzo szeroki, co sprawia, że z powodzeniem mogą odnieść go również do fizycznych produktów, a także świadczonych w przestrzeni rzeczywistej usług. Dobrze wykonana praca UX Experience to gwarancja większej satysfakcji klienta. Produkt jest bowiem wówczas bardziej funkcjonalny i bardziej użyteczny, jego obsługa jest zdecydowanie prostsza, a podejmowane interakcje wywołują przyjemne emocje.

Jak zostać UX Experience?

Najprostszym sposobem, aby rozpocząć swoją przygodę z projektowaniem wrażeń użytkownika, jest ukończenie specjalistycznego kursu w tym zakresie. Obecnie takie szkolenia odbywają się nie tylko w formie stacjonarnej, ale również online. Te drugie to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mają mniejszą mobilność bądź mieszkają zbyt daleko miejsca, w którym odbywają się takie szkolenia. Plusem szkoleń internetowych jest jakość równie wysoka, jak tych odbywających się stacjonarnie. Oznacza to, że na takie szkolenia można decydować się śmiało. Po odbytym szkoleniu warto zatroszczyć się o przygotowanie portfolio. Osoby niemające doświadczeń zawodowych w tym zakresie mogą pokusić się o wybranie jakiejś popularnej aplikacji bądź strony internetowej i przeanalizowanie jej pod kątem tego, co należy zmienić, aby wzbudzała ona bardziej pozytywne emocje. Warto przy tym pamiętać, aby uzasadnić swój wybór. W przypadku tego zawodu liczy się nie tylko posiadane już doświadczenie, ale przede wszystkim:

  • kreatywność;
  • otwartość na doświadczenia;
  • umiejętność wyciągania wniosków.

Umiejętności te są niezbędne, aby zajmować się UX Experience i tworzyć projekty na najwyższym poziomie.

Zawód UX Experience cieszy się coraz większą popularnością. Aby zacząć z nim swoją przygodę, koniecznie trzeba zdobyć wiele informacji i umiejętności praktycznych. Na szczęście dzisiaj dobry kurs w tym zakresie nie jest rzadkością, a jego ukończenie stanowi dobry początek drogi w projektowaniu ukierunkowanym na doświadczenia użytkownika. Warto pamiętać, że praca w branży UX gwarantuje naprawdę dobre zarobki. Jest ciekawa, pełna wyzwań i na pewno nikt nie będzie się w niej nudził. To praca odpowiednia dla osób lubiących wyzwania.