Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Zagrożenia dla firm w dobie nowoczesnych technologii

Zagrożenia dla firm w dobie nowoczesnych technologii (1)-min

Coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna funkcjonować w przestrzeni cyfrowej. Komputeryzacja, prowadzenie sprzedaży on-line i korzystanie ze zdigitalizowanych baz danych jest korzystne, a nawet konieczne, lecz niesie ze sobą ryzyko. Jakie niebezpieczeństwa grożą nowoczesnym firmom? Jak można sobie z nimi radzić?

Awarie

Elektronika i Internet bywają zawodne. Problemy mogą zdarzyć się w każdej chwili i wcale nie muszą być spowodowane czyimś celowym działaniem. Większość firm używa urządzeń elektronicznych oraz Internetu w celu przetwarzania płatności, gromadzenia danych o klientach, komunikacji, a w końcu także świadczenia swoich usług. Aby zabezpieczyć się przed destrukcyjnymi konsekwencjami awarii, przedsiębiorcy podejmują różne działania prewencyjne. Na przykład firmy polegające na ciągłości dostawy energii elektrycznej często decydują się na dodatkowe źródło zasilania pozostające w gotowości na wypadek kłopotów. Możliwych scenariuszy niepowodzenia jest wiele, a im większe przedsiębiorstwo, tym większe grożą mu straty. Należy przygotować się także na awarie używanego oprogramowania. Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady u specjalisty, który zaproponuje holistyczną strategię ochronną szytą na miarę.

Ataki

Hakerzy, oszuści i inni cyberprzestępcy często obierają sobie za cel przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia atakujących, firmy stanowią łakomy kąsek. Gromadzą cenne dane, posiadają pieniądze i wywierają realny wpływ na otoczenie. Do najczęstszych cyberzagrożeń zalicza się:

  • użycie złośliwego oprogramowania,
  • phishing, czyli wyłudzanie prywatnych informacji z użyciem oprogramowania,
  • ataki na strony i aplikacje internetowe,
  • ataki typu DdoS, czyli sztuczne generowanie ruchu w celu blokowania dostępu,
  • kradzież tożsamości,
  • Botnety, czyli sieci komputerów przejęte przez hakerów.

Na rynku nie brakuje rozwiązań umożliwiających ochronę przed atakami. Oczywiście zatrzymanie ich nie zawsze jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że nie warto zabezpieczać swojej firmy. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak to zrobić.

Jak chronić firmę przed hakerami?

Aby zabezpieczyć swoją firmę, należy działać jednocześnie na wielu frontach. Przede wszystkim warto zadbać o szczegóły, takie jak silne i unikalne hasła lub odpowiednie przechowywanie danych. Bardzo ważny jest także otwarty i rzeczowy dialog na ten temat z pracownikami. Mają oni ogromny wpływ na funkcjonowanie firmy, w związku z czym powinni być świadomi zagrożeń. Warto wyposażyć się również w odpowiednie oprogramowanie, takie jak programy antywirusowe lub zapory sieciowe. Słabym punktem wielu przedsiębiorstw są strony internetowe, w związku z czym należy poświęcić należytą uwagę ich zabezpieczeniu. Co więcej, zaleca się praktykowanie backupów, archiwów oraz przygotowanie strategii disaster recovery. Wprowadzenie rozwiązań chmurowych bez wsparcia ekspertów może być jednak trudne. Warto zapoznać się z ofertami firm takich jak https://cloud4you.pl/. Dzięki specjalistycznej pomocy skutecznie zabezpieczysz swoją firmę!