Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Czy można samemu postawić znak drogowy?

Kupione znaki drogowe można legalnie postawić na własną rękę, ale tylko na posesjach prywatnych, które nie łączą się z drogą publiczną. W takiej sytuacji niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia. Czy można samemu postawić znak drogowy na drodze publicznej? Zdecydowanie nie! Podjęcie się takiego działania bez uzgodnienia z zarządcą drogi może skutkować karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Kto i gdzie może postawić znaki drogowe?

Odpowiedzialność za ustawienie znaków drogowych spoczywa przede wszystkim na zarządcach oraz podmiotach publicznych zajmujących się dbaniem o porządek w wybranych regionach kraju. Obecny podział obowiązków za ustawianie znaków drogowych wygląda następująco:

  • drogi krajowe – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,
  • drogi wojewódzkie – Prezydent Miasta, Marszałek lub Zarząd Województwa,
  • drogi powiatowe – Starosta lub Zarząd Powiatu,
  • drogi gminne – Wójt, Burmistrz, Prezydent Miasta,
  • drogi wewnętrzne – zarząd osiedlowy, wspólnota, prywatny właściciel lub wynajęty zarządca.

Regulacje prawne w Polsce jasno określają, czy można samemu postawić znak drogowy i kto jest odpowiedzialny za organizację oznakowania na konkretnych odcinkach dróg. Dokładne przepisy na ten temat znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[1].

Czy można samemu postawić znak drogowy kupiony w internecie?

Oznakowanie drogowe, które jest zgodne z aktualnymi normami technicznymi i wymogami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku możesz zamówić w sklepie internetowym znakidrogowe24.pl. Przepisy nie zabraniają zakupu drogowskazów na własny użytek – to w pełni legalne!

Pamiętaj jednak, że kupiony znak drogowy możesz legalnie postawić tylko na prywatnej posesji z zachowaniem wymogów Prawa o ruchu drogowym. Na drogach publicznych nie możesz na własną rękę ustawić znaku. Za takie działanie grożą pewne konsekwencje prawne określone w Art. 85 § 1. Kodeksu wykroczeń.

Legalne postawienie znaku na drodze a obowiązki zarządcy

Podmioty zajmujące się organizacją i oznakowaniem dróg są zobowiązani do zakupu znaków drogowych, które spełniają techniczne warunki wynikające z aktualnych przepisów. Dopiero wtedy zarządca może realizować swoje zadania w 100% legalnie. Odpowiedzialność za rozmieszczenie oznakowania to niejedyne zadanie zarządcy. Do podstawowych obowiązków zaliczamy także: opracowywanie projektów rozwoju infrastruktury drogowej, utrzymanie nawierzchni drogi w należytym stanie, prowadzenie ewidencji dróg oraz przeprowadzanie okresowych kontroli.

Jeśli często poruszasz się po drogach publicznych i masz wątpliwości, czy znak drogowy jest postawiony legalnie, koniecznie dowiedz się, jak to sprawdzić. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule blogowym: https://znakidrogowe24.pl/pl/blog/6.

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20032202181