Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Kombinezony motocyklowe – maksymalna ergonomia i całkowita ochrona

kombinezony motocyklowe

Każdy motocyklista powinien zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo, co zapewnia odpowiednio dobrany strój. Obowiązkowo więc trzeba zaopatrzyć się w kombinezon motocyklowy, który gwarantuje maksymalną ergonomię i całkowitą ochronę. Co powinniśmy wiedzieć na jego temat?

Przyjemność z jazdy, ale i bezpieczeństwo – kombinezon ma to zapewnić

Jazda na motorze to prawdziwa przyjemność, która zapewnia poczucie wolności, dlatego też zapaleni motocykliści nie mogą sobie nawet wyobrazić sytuacji, że musieliby z tej aktywności zrezygnować. A tak może się stać, jeśli przydarzy się nieprzyjemna kontuzja. Żeby zminimalizować ryzyko związane z jazdą na motocyklu, powinni więc koniecznie pamiętać o zakupie specjalistycznego stroju – kombinezonu motocyklowego. Aby wybrać odpowiedni strój, powinniśmy przemyśleć parę spraw, zastanawiając się przede wszystkim nad tym, jaki materiał będzie lepszy – skóra czy tekstylia. Dużo też zależy od warunków pogodowych, w jakich zamierzamy jeździć. Należy wziąć pod uwagę te czynniki, żeby dopasować idealny model do własnych potrzeb. 

 kombinezony motocyklowe

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Jest to niezwykle ważne, gdyż kombinezon motocyklowy odpowiedzialny jest za zapewnienie ochrony. Jest tak skonstruowany, by podczas upadku właściwie go zamortyzować, minimalizując uszkodzenia ciała. Nie ma przypadku w tym, że jedną z ważniejszych cech każdego kombinezonu jest jego trwałość. W tym przypadku więc zaleca się kombinezony skórzane. Są nie tylko trwalsze, ale i istnieje mniejsze ryzyko, że materiał się zetrze. Taką małą trwałością charakteryzuje się niestety kombinezon tekstylny. Kolejna ważna kwestia dotyczy doboru kombinezonu, gdyż powinien być dopasowany idealnie pod względem rozmiaru, żeby kierowca czuł się w nim pełni komfortowo. Kombinezon musi też być oczywiście przystosowany perfekcyjnie do warunków pogodowych, aby kierowca nie odczuwał dyskomfortu, gdy na zewnątrz jest za niska lub za wysoka temperatura. Ważne jest też to, żeby strój dokładnie przylegał do ciała, aby nie łopotał podczas szybkiej jazdy. Jednocześnie nie może też być za ciasny, więc najważniejsze to znaleźć tu złoty środek. 

Co jest dodatkowo istotne?

Kolejna ważna informacja dotyczy podziału kombinezonów na jednoczęściowe i dwuczęściowe. Ma to niezwykle istotne znaczenie, bo są przeznaczone do innego rodzaju jazdy. Pierwszy z wymienionych – jednoczęściowy jest idealny do szybkiej, wyczynowej jazdy, kolejny zaś dwuczęściowy do normalnej jazdy na co dzień. Tego rodzaju stroje są szyte najczęściej ze skóry bydlęcej lub świńskiej, ich grubość wynosi przeważnie 1,2 milimetra. Kluczowe jest też to, aby wybrać kombinezony motocyklowe sprawdzonych producentów, wśród których polecamy szczególnie Dainese Avro, 4SR RR Evo III, Shima STR 2.0. Można być pewnym, że modele tych firm są specjalnie wzmocnione zwłaszcza  w miejscach wyjątkowo podatnych na urazy, jak ramiona, przedramiona, łokcie, szyja, kręgosłup, miednica itp. W tych miejscach instaluje się przeważnie specjalne ochraniacze z kevlaru lub metalu. Trzeba też wiedzieć, że jednoczęściowy kombinezon zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, wyposażony jest też w doskonale zaprojektowaną wentylację. Jego prezencja zachwyca. Z drugiej strony to kombinezon dwuczęściowy jest praktyczniejszy.

Jak widać, kombinezon motocyklowy to absolutna podstawa, ale przed jego kupnem trzeba dobrze ocenić najważniejsze parametry!