Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Opony całoroczne – czy warto zdecydować się na ich zakup?

opony całoroczne czy-warto kupić

Statystyki sprzedaży ogumienia wskazują na znaczący wzrost popularności opon całorocznych w ostatnich latach. Wielu właścicieli samochodów zastanawia się zatem, czy warto podążyć za trendem i zrezygnować z opon sezonowych na rzecz tego uniwersalnego rozwiązania? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista.

Rosnąca popularność opon całorocznych w Polsce

Nie ma wątpliwości, że rynek opon całorocznych w ostatnich latach znacznie rozwinął się w Polsce, o czym świadczyć może bogata oferta sklepów oponiarskich: https://www.sklepopon.com/opony/caloroczne. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka, a jako jeden z najważniejszych wskazać można obserwowane w ostatnich latach zmiany pogodowe. Zimy stały się mniej surowe niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, a sporadycznie występujące opady śniegu czy niskie temperatury nie powodują już komunikacyjnych paraliżów. Warto zwrócić uwagę także na rozwój infrastruktury drogowej w Polsce oraz… wzrost jakości opon dostępnych na rynku, także tych całorocznych. 

Argumenty na tak – zalety opon całorocznych

Główną cechą opon całorocznych jest uniwersalność. Są projektowane po to, by dobrze radzić sobie w różnorodnych warunkach pogodowych – zarówno w miesiącach ciepłych, jak i chłodnych. Muszą być zatem przygotowane zarówno na pracę na rozgrzanym słońcem asfalcie, jak i podczas opadów deszczu, śniegu czy w czasie gołoledzi. Kompromisowy charakter tych opon wymaga zastosowania specjalnej mieszanki gumowej i wzoru bieżnika, posiadającego rozwiązania znane z opon letnich, jak i zimowych. Teoretycznie zatem w jednym produkcie otrzymujemy swego rodzaju „kombajn” do wszelakich zastosowań. 

Trudno nie wspomnieć także o użytkowych zaletach opon całorocznych. Z perspektywy właściciela samochodu możliwość posiadania jednego kompletu ogumienia zamiast dwóch jest opcją niezwykle komfortową. Eliminuje bowiem konieczność dokonywania sezonowej wymiany opon dwa razy do roku. Jest także tańsza, co wynika z oczywistego porównania kosztów zakupu czterech oraz ośmiu opon.

Argumenty na nie – wady opon całorocznych

Mówiąc tylko o zaletach opon całorocznych, kreujemy piękny, jednak nie do końca prawdziwy obraz tego produktu. Przymierzając się do zakupu takiego ogumienia, musimy być świadomi także pewnych mankamentów. Wspomniana wcześniej uniwersalność opon całorocznych jest zarazem ich zaletą, jak i wadą. W związku z koniecznością osiągnięcia kompromisu opony te radzą sobie gorzej niż sezonowe (letnie i zimowe) w skrajnych warunkach pogodowych.

Przykładowo mieszanka opon zimowych formułowana jest w taki sposób, by zachować miękkość  gwarantującą przyczepność nawet w skrajnie niskiej temperaturze. Opona całoroczna nie może posiadać aż tak miękkiej mieszanki, jak to jest w przypadku opon zimowych. Zużyłaby się ona bowiem bardzo szybko w okresie letnim, kiedy temperatura powietrza jest wysoka i asfalt jest rozgrzany. Podobnie jest w kwestii rozwiązań technicznych, zapewniających bezpieczeństwo jazdy. Bieżnik opony całorocznej posiada większość cech opony letniej, jednak musi posiadać także rozwiązania typowo zimowe (np. lamele śnieżne). Oczywistym ograniczeniem jest tutaj powierzchnia bieżnika, która jest taka sama w przypadku opon całorocznych i sezonowych.

Inne mankamenty opon całorocznych zależą w dużej mierze od jakości konkretnego produktu, a także sposobu eksploatacji. Chodzi o kwestię trwałości, która może być niższa niż w przypadku ogumienia sezonowego, zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji, także w trudnych warunkach pogodowych. 

Dla kogo zatem przeznaczone są opony całoroczne?

Opony całoroczne to rozwiązanie, które spełnia potrzeby bardzo dużej grupy kierowców. Są to przede wszystkim osoby, które jeżdżą umiarkowanie, pokonując niewielkie roczne dystanse. W skrajnych warunkach pogodowych są one w stanie zrezygnować z użycia samochodu na rzecz np. komunikacji miejskiej. Grupa ta jest gotowa na pewne kompromisy w zamian za komfort, jakim jest możliwość posiadania jednego kompletu opon i brak konieczności ich sezonowej wymiany. Natomiast osoby, które intensywnie korzystają z samochodu, powinny rozważać zakup opon sezonowych.