Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Kierowco, planujesz zakup pierwszego ubezpieczenia OC? Sprawdź, od czego zależy cena

zakup pierwszego ubezpieczenia OC

To, że OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu, nie oznacza, że musisz za nie przepłacać. Na rynku można znaleźć i porównać oferty wielu towarzystw. Co się okazuje? Że wysokość składek nie jest stała, lecz zmienia się w zależności od kilku czynników. Oto, co wpływa na ofertę OC.

Zanim poprosisz o ofertę ubezpieczenia OC przygotuj się na to, że do wyceny będziesz musiał udostępnić dane na swój temat (jako kierowcy i właściciela auta), jak również samego pojazdu. Na tej podstawie, ale też bazując na aktualnych stawkach rynkowych, specjalista https://tr.gorlice.pl przygotuje dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

Rodzaj samochodu

Bazując na danych z dowodu rejestracyjnego, przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego ustali, jaką wysokość składki przyjdzie Ci zapłacić. Liczy się tutaj marka i model pojazdu, którym jeździsz oraz rok jego produkcji. Oprócz tych podstawowych czynników ważna jest też pojemność silnika, czyli jego moc. Dlaczego jest to istotne? Zachodzi ryzyko, że jeżdżąc z dużą prędkością staniesz się sprawcą kolizji drogowej. Zatem w oczach ubezpieczyciela szybki wóz niekoniecznie przemówi na Twoją korzyść. 

Przy obliczaniu wysokości składki OC ubezpieczyciel poprosi też o informację o aktualnym przebiegu samochodu. W ten sposób oszacuje jego stan techniczny (im więcej przejechanych kilometrów w krótkim czasie, tym ryzyko awarii wzrasta). 

Twoja historia jako kierowcy

Oprócz parametrów technicznych samego samochodu, na ofertę OC wpływa też wiek i historia kierowcy. Im młodsza i mniej doświadczona osoba, tym wyższa składka. Tak samo wygląda to w kwestii Twojego stażu. Zazwyczaj młodzi kierowcy, którzy niedawno odebrali prawo jazdy i teraz chcą ubezpieczyć samochód, są traktowani gorzej niż kierowcy doświadczeni. Jednak i tutaj nie jest to jedyny aspekt – możesz jeździć długo, ale mieć na koncie kilka stłuczek czy drogowych kolizji. Nie przemawia to oczywiście za obniżeniem składki OC, a wręcz prowadzi do jej podniesienia.

Co może być zaskakujące dla niektórych osób to fakt, że ubezpieczyciel zwraca też uwagę na to, jaki jest stan cywilny klienta, czy ma dzieci, gdzie mieszka. Jeżeli w Twoim rejonie dochodzi do wielu wypadków, to jest to wskazówką dla ubezpieczyciela, żeby podnieść cenę za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. 

Co obniża wartość OC? Jeśli masz zniżki lub do ubezpieczenia przystępujesz z bardziej doświadczonym kierowcą, którego zniżki przechodzą na Ciebie. Pozwala to zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent rocznie!