Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Tani papier do tachografu

tani papier do tachografu

W tachografie cyfrowym zapisywane są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pracy kierowcy m.in.: aktywność, przebyty dystans oraz czas przejazdu. Zdarza się jednak, że w trakcie transportu kierowca musi wykonać wydruk z urządzenia, używając do tego odpowiedniego papieru. Gdzie kupić papier do tachografu w dobrej cenie?

Brak papieru w tachografie – co na to przepisy?

Kierowca, który musi korzystać z urządzenia monitorującego jazdę, zawsze powinien mieć przy sobie zapasową rolkę papieru termicznego (oprócz tej zainstalowanej w urządzeniu). Chodzi o to, aby można było w każdej chwili wykonać wydruk z tachografu, np. na żądanie uprawnionych służb kontrolnych. Za brak papieru do tachografu kierowca może zostać ukarany grzywną, dlatego zawsze warto pamiętać o dodatkowej rolce. Co ważne, należy używać papieru z homologacją i odpowiedniego do rodzaju tachografu.

W jakich przypadkach trzeba wykonać wydruk z tachografu?

Dlaczego kierowca ciężarówki czy autokaru zawsze musi mieć papier do tachografu? Otóż zdarza się, że karta chipowa kierowcy zostanie uszkodzona, zgubiona lub skradziona – jednym słowem, nie będzie można jej użyć. W tej sytuacji kierowca musi bezwzględnie wykonać wydruk 24-godzinny w celu udokumentowania przebiegu jazdy. Taki wydruk trzeba przechowywać jeszcze przez 28 dni od dnia wykonania na wypadek kontroli służb.

Wydruk należy sporządzić przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy, uwzględniając takie elementy jak:

  • dane kierowcy: nazwisko, numer karty lub prawa jazdy, własnoręczny podpis;
  • aktywność kierowcy: wypoczynek, przerwy w pracy, gotowość do pracy, czynności wykonywane w ramach „innej pracy”.

Dodatkowo kierowca zobowiązany jest do wykonywania wydruków w zdarzeniach nadzwyczajnych, tj. gdy nie zostaną spełnione normy wskazane w Rozporządzeniu (WE) nr 561/2006 dotyczące czasu prowadzenia pojazdu, przerw w pracy i odpoczynku.

Co jeszcze można wydrukować na tachografie?

Tachograf to swoisty „dziennik kierowcy”, który rejestruje wszystkie najpotrzebniejsze dane i informacje dotyczące przebiegu jazdy. Poza kierowcą wydruk z tachografu może wykonać także właściciel samochodu, funkcjonariusz uprawnionych służb, a także osoba dokonująca kalibracji urządzenia. Poza raportami z karty kierowcy można również wydrukować inne dane, w tym:

  • raport 24-godzinny z pojazdu;
  • raport zakłóceń z pojazdu;
  • raport dotyczący prędkości;
  • parametry

Żeby wykonywane wydruki były czytelne i nie wyblakły zbyt szybko, warto zainwestować w dobrej jakości papier do tachografu z homologacją. Na ogół papier potrafi przetrwać w dobrym stanie kilka lat, jednak nie każdy jest równie odporny na zaplamienie, wysoką temperaturę czy promienie słoneczne. Warto przy tym mieć na uwadze, że wydruki z tachografu powinny być przechowywane przez co najmniej 12 miesięcy od dnia pobrania danych. Jeżeli natomiast wydruki są jedyną formą ewidencji czasu pracy kierowcy, wówczas trzeba przechowywać je dłużej (do 2 lub 3 lat).

Gdzie kupić tani papier do tachografu?

Rolki z papierem do tachografu często pakowane są po trzy sztuki – tak, aby można było zainstalować jedną w urządzeniu, a dwie trzymać w zapasie. Papier można zamówić przez internet, na przykład w serwisie woopauto.com. Jest to platforma zrzeszająca producentów, importerów oraz dystrybutorów z branży automotive. Jednym słowem, można tu znaleźć wszystko do samochodów osobowych i ciężarowych, w tym także rolki z papierem do tachografu niezbędne w każdej firmie, gdzie wykorzystuje się transport samochodami ciężarowymi lub autokarowy. Właściciel takiej firmy może również zaopatrzyć się tutaj w inne produkty, np. części samochodowe, chemię warsztatową czy opony. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu, ale i pieniędzy, ponieważ wiele produktów można kupić z pominięciem pośredników.

Wszelkie pytania związane z produktami lub funkcjonowaniem serwisu można zadawać mailowo na adres: info@woopauto.com lub telefonicznie pod numerem +48 504 846 776