Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

W jakich przypadkach może się przydać ubezpieczenie szyb samochodu?

ubezpieczenie szyb

Coraz więcej właścicieli samochodów osobowych decyduje się na wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia szyb. Obejmuje ono kompleksową ochroną zamontowane w pojeździe okna — zarówno boczne, jak i czołowe oraz tylne. Dzięki jego posiadaniu w razie konieczności dokonania naprawy lub zakupu nowych elementów kierowca nie musi pokrywać kosztów z własnej kieszeni.

Ogólne warunki polisy

Na wstępie należy podkreślić, że cena ubezpieczenia szyb nie jest nadmiernie wysoka. Waha się bowiem w granicach 60-150 złotych — oczywiście w zależności od marki i modelu auta. Tego typu polisę można z powodzeniem dołączyć do głównego świadczenia OC, co jest rozwiązaniem wyjątkowo wygodnym. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami prawa to dana firma ubezpieczeniowa podejmuje zawsze ostateczną decyzję, czy lepiej naprawić uszkodzoną szybę, czy też zastąpić ją zupełnie nowym egzemplarzem spełniającym stosowne wymogi techniczne.

Pierwsza opcja okazuje się zazwyczaj opłacalna w przypadku zniszczeń punktowych (podatnych na technologiczną reperację), natomiast druga jest niezbędna w sytuacji, gdy zbiciu uległa znaczna powierzchnia szklanego materiału. Czynności regeneracyjne odbywają się w profesjonalnym warsztacie partnerskim, który ma podpisaną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. W każdym mieście działa kilka takich punktów usługowych.

Kto w szczególności powinien zadbać o ochronę?

Ubezpieczenie szyb jest przeznaczone przede wszystkim dla kierowców regularnie przemierzających długie trasy, poruszających się często w trudnym terenie, biorących udział w wyścigach, a także przechowujących samochód pod gołym niebem (np. z powodu braku garażu). Mamy tutaj do czynienia ze zwiększonym ryzykiem poważnego uszkodzenia szyb. Może ono wynikać choćby ze stłuczki drogowej (najechanie na inny pojazd), wypadku komunikacyjnego, padającego gradu, opadłej gałęzi drzewa, kamieni wydobywających się spod kół, a także działania osób trzecich (złodziei, dzieci grających w piłkę, wandali).

Polisa nie obejmuje natomiast szkód zaistniałych wskutek samodzielnego wymontowania okien, nieumiejętnego przeprowadzenia prac konserwacyjnych, działań wojennych, katastrofy naturalnej (np. trzęsienia ziemi) czy rażącego niedbalstwa.

Szczegółowe informacje na temat wyłączeń znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Zniszczona szyba stwarza spore zagrożenie, gdyż utrudnia widzenie drogi i może zranić postronną osobę. Dlatego zwlekanie z jej wymianą oznacza otrzymanie mandatu w wysokości 500 zł, a nawet utratę dowodu rejestracyjnego.

Kilka istotnych czynników wyboru

Wykupując ubezpieczenie szyb, w pierwszej kolejności warto zainteresować się jego sumą, czyli maksymalną kwotą, jaką firma przeznaczy na naprawę albo wymianę. Wynosi ona między 2000 a 6000 zł i jest z reguły pomniejszana o kwotę wypłaconych dotychczasowo odszkodowań. Drugi kluczowy parametr to udział własny — określona procentowo wartość szkody niezbędna do pokrycia z indywidualnych środków (10-40%). Dotyczy najczęściej szyby przedniej, która jest najbardziej narażona na uszkodzenie.

Dodatkowo zaleca się bardzo rzetelne zapoznanie z wszystkimi warunkami ochrony, zwracając szczególną uwagę na to, czy obejmuje również szyberdach, reflektory, lusterka i szyby pokryte folią przyciemniającą. Pozostałe czynniki to zakres terytorialny obowiązywania polisy oraz terminy napraw.

Dowiedz się więcej na https://www.dyktaubezpieczenia.pl/ubezpieczenie-szyb-samochodowych-co-obejmuje-i-jak-dziala,113,pl