Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Zarządzanie flotą z poziomu dedykowanego oprogramowania: co trzeba wiedzieć?

flota

W większości przedsiębiorstw flota samochodowa w firmie odgrywa ważną rolę, niezależnie od tego, w jakim sektorze dany podmiot funkcjonuje. Warto uprościć sobie to zadanie, zaopatrując się w kompleksowe oprogramowanie do zarządzania flotą aut w czasie rzeczywistym, które zadba o każdy szczegół.

Zarządzanie flotą aut dzięki nowym technologiom

Przedsiębiorcy coraz częściej i coraz chętniej decydują się na zarządzanie flotą samochodową w swoich firmach za pomocą dedykowanych narzędzi informatycznych. Systemy takie opierają się na monitoringu GPS i dzięki temu m.in. pozwalają lokalizować i kontrolować pojazdy w czasie rzeczywistym.

Oferują również wiele możliwości optymalizacji kosztów przejazdów i oszczędzania czasu, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa. Przykładem takiego kompleksowego rozwiązania może być platforma do zarządzania flotą Navifleet, która w połączeniu z aplikacją mobilną pozwoli na pełną kontrolę spedycji.

Co to jest flota samochodowa?

Flota samochodowa to zespół pojazdów należących do danego przedsiębiorstwa i wykorzystywanych do realizacji jego działalności. W podstawowym ujęciu dzieli się ona na flotę osobową i ciężarową. Wskazuje się też podział ze względu na jej zastosowanie wynikające z typu działalności firmy – wtedy wyróżnić możemy transport przedmiotów lub przewóz osób.

W szerszym kontekście flota samochodowa to jednak nie tylko pojazdy. To rozbudowany system, dzięki któremu firma może efektywnie funkcjonować, jeśli ważną jej częścią jest transport, niezależnie od branży. Szczególnie jeśli przedsiębiorstwo dysponuje flotą liczącą dziesiątki czy setki samochodów.

Zarządzanie pojazdami — co trzeba wiedzieć?

Żeby skutecznie zarządzać flotą samochodów, trzeba skupić się na wielu czynnościach związanych z jej posiadaniem. Analiza potrzeb i skompletowanie na jej podstawie floty dostosowanej do oczekiwań firmy to dopiero początek.

Istotne są jeszcze stała kontrola nad stanem pojazdów, wymiana ich na nowe i lepsze dopasowanie do potrzeb naszej organizacji, a także utrzymywanie optymalnej liczby aut, kierując się w tym celu kryterium ekonomicznym.

Do tego dochodzi jeszcze kontrola liczników aut, rozliczanie kilometrówek kierowców, a z rzeczy mniej przyjemnych – oględziny, zgłaszanie i rozliczanie ewentualnych szkód i nadzorowanie procesu naprawy. Widać więc dość wyraźnie, że zarządzanie flotą samochodową w firmie to duże wyzwanie.

Monitoring floty samochodowej w firmie

Profesjonalny monitoring pojazdów GPS umożliwia dostęp do szeregu informacji aktualizowanych na żywo, dzięki którym użytkownik przede wszystkim zobaczy, gdzie w danym momencie znajdują się poszczególne pojazdy oraz jakie trasy pokonują.

Inne ważne funkcje to interaktywna mapa oraz raporty, które pokażą dokładną historię aktywności pojazdu (przebyty dystans, zużyte paliwo, postoje itd.). Monitoring GPS to również rozbudowane dane dotyczące kierowców – ich identyfikacja, czas pracy, pozostały czas jazdy, liczba odpoczynków, a także możliwość wykrycia, czy kierowca użytkuje samochód wyłącznie do celów służbowych.

Inne zalety posiadania platformy do zarządzania flotą

Profesjonalna platforma zarządzająca pojazdami w firmie pozwala na dokładne i szybkie planowanie tras, optymalizację kosztów przejazdów, a także pokazuje informacje o dopuszczalnym tonażu i opłatach za przejazdy. Łączy też w sobie funkcjonalności kalendarza i książki serwisowej, przypominając o ważnych terminach, np. przeglądów, wymian oleju czy odnowieniu polis.