Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

5 prostych sposobów na skuteczne odkładanie pieniędzy

5 prostych sposobów na skuteczne odkładanie pieniędzy

Kto nie próbował oszczędzać pieniędzy! Chyba każdy, kto podjął się tego trudu, spotkał się także z utratą motywacji czy brakiem konsekwencji. Gromadzenie środków okazuje się niebanalną sztuką. Dobra wiadomość jest taka, że nauczyć się jej może niemal każdy. Jak więc oszczędzać pieniądze skutecznie?

Czy wiesz, jak oszczędzać pieniądze?

Jak oszczędzać pieniądze? Odpowiedź wydaje się prosta, jednak z różnych powodów regularne odkładanie sum na realizację ambitnych planów nie zawsze nam wychodzi. Powodów może być wiele mimo rzecz jasna szczerych chęci. Tymczasem pieniądze powinniśmy gromadzić nie tylko po to, by kupić sobie wymarzony samochód czy udać się na zagraniczne wczasy. Środki z oszczędności mogą nam się przydać także w trudniejszych momentach. Jak zatem sprawić, aby więcej zostawało w naszych domowych budżetach?

1. Obierz jasny cel oszczędzania

Zacznijmy jednak od wspomnianych wakacji czy nowiutkiego auta. Jasno określony cel, który potrafimy sobie zwizualizować, to świetna motywacja do oszczędzania środków. Jeśli korzystamy z bankowości online, możemy utworzyć konta celowe, o ile nasz bank oferuje taką opcję. Wówczas określamy cel i definiujemy, jak duża suma będzie odkładać się co miesiąc np. na zagraniczny wyjazd lub remont mieszkania. Możemy także odkładać określony procent od każdej transakcji. Od nas już tylko zależy, jaka to będzie wartość.

2. Postaw na automatyzację

Konta celowe to dobry przykład automatyzacji w służbie oszczędzaniu pieniędzy. Na podobnej zasadzie mogą działać także wybrane konta oszczędnościowe. A jeśli nasz bank nie udostępnia takiej funkcji, zawsze możemy ustawić sobie w kalendarzu przypomnienie o przelaniu konkretnej sumy na konto oszczędnościowe. A jeśli mamy dużo na głowie i zdarza nam się zapominać o płatnościach, warto ustawić regularne polecenia przelewu, dzięki którym unikniemy np. karnych odsetek za opóźnienia w płatnościach rachunków. Zdecydowana większość banków udostępnia dziś takie opcje. Przed skorzystaniem z polecenia przelewu warto zapoznać się jednak z zasadami udostępniania usługi w danym banku.

3. Przyjrzyj się swoim zakupom

Każdy kto monitoruje swoje wydatki, wie jak dużo pieniędzy pochłaniają zakupy. Niewątpliwie zawsze znajdzie się wśród nich grupa produktów, które w gruncie rzeczy okazują się niepotrzebne i miesiącami zalegają w szafkach. Niektóre z nich ostatecznie musimy wyrzucać. Jest na to sposób. Do sklepu udawajmy się z przygotowaną wcześniej listą, na której warto zamieścić wyłącznie niezbędne produkty. Tak unikniemy niepotrzebnych wydatków, które mocno nadwyrężają nasz budżet.

4. Zlikwiduj długi

Jeśli posiadamy nieco więcej zobowiązań jak np. kredyty, abonamenty, raty zakupowe, łatwo utracić kontrolę nad regularnymi płatnościami. Wystarczy jeden niezapłacony rachunek czy niespłacona rata kredytu, aby pojawił się dług. Przez dłuższy czas może on narastać i nie dawać o sobie znać. Dobrze od czasu do czasu przejrzeć raport na swój temat w wybranym rejestrze dłużników. Dzięki temu unikniemy niemiłych finansowych niespodzianek, a przy okazji utwierdzimy się w przekonaniu, że posiadamy kontrolę nad swoimi finansami.

5. Notuj wydatki

Monitoring wydatków powinien być prowadzony nie tylko w każdej firmie, ale także w każdym domu. Notowanie wszystkich wydatków oraz zestawianie ich z przychodami to najlepszy sposób przekonania się, czy nasza sytuacja jest stabilna i czy generujemy jakiekolwiek oszczędności. Wszelkie nadwyżki w budżecie warto umieszczać na koncie oszczędnościowym. Może też okazać się, że uprawiamy konsumpcję powyżej naszych możliwości. Wówczas zyskujemy szansę na sprawdzenie, gdzie mamy pole do wprowadzenia cięć oraz szybkiego wyjścia na finansową prostą.