Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Bitcoin a konwencjonalne systemy płatności

bitcoiny

Bitcoin to cyfrowe aktywo, które funkcjonuje jak tradycyjne pieniądze i może służyć jako środek wymiany. Zazwyczaj ludzie kupują tę wirtualną walutę na platformie giełdowej i przechowują ją bezpiecznie w cyfrowym portfelu. Ta wirtualna waluta jest zdecentralizowana i działa bezpieczniej przy minimalnej lub żadnej ingerencji człowieka. Zarejestruj się aby poczuć dreszczyk emocji związany z handlem jak nigdy dotąd!

Posiada ona wbudowaną infrastrukturę znaną jako blockchain, która umożliwia transakcje peer-to-peer między ludźmi. Ta wirtualna waluta ma aspekt anonimowości i przejrzystości, dzięki czemu wielu uważa, że jest to przyszłość finansów.

Z drugiej strony, banki są obecnymi systemami finansowymi na świecie i są jedynymi depozytariuszami walut fiat. Banki te oferują wsparcie finansowe, takie jak pożyczki i oszczędności. Jednak banki mają znaczne wady, ponieważ są scentralizowane i podlegają stronniczości. W porównaniu do tej wirtualnej waluty, transakcje bankowe są wolniejsze i droższe.

Wady tradycyjnych systemów płatności

Poniżej przedstawiamy główne wady konwencjonalnych systemów płatności.

Brak lepszej integracji finansowej

Banki nie są dostępne dla wszystkich, zwłaszcza dla osób z krajów słabo rozwiniętych. Przy zakładaniu konta bankowego trzeba być fizycznie obecnym, aby uzupełnić niezbędne dane osobowe. Również założenie konta bankowego wymaga wpłacenia pewnych środków. Ponadto, banki te odkładają projekty dla wybranych grup ludzi, które nie mogą być dostępne dla innych.

Grupy te otrzymują pewne korzyści, takie jak miękkie pożyczki o niższym oprocentowaniu. Jednak niektórzy ludzie nie mają dostępu do kredytu bankowego, ponieważ nie mają historii kredytowej. Dlatego też banki tworzą populację osób nieubankowionych i w ten sposób nie promują włączenia finansowego.

Bardziej stronniczy

Transakcje bankowe i inne usługi finansowe zależą od numerów kont i nazwisk, dlatego mogą być stronnicze. Na przykład, jeśli ktoś ma zatarg z danym bankiem, kierownik lub inny dostawca usług finansowych może celowo opóźnić transakcje lub nawet odrzucić wniosek o kredyt preferencyjny.

Wysokie opłaty transakcyjne i wolne transakcje

Banki pełnią rolę pośredników pomiędzy dwoma osobami, które dokonują transakcji przy użyciu fiat money. Ponadto, transakcje z użyciem fiat money przechodzą przez kilku pośredników, z których każdy wymaga opłaty transakcyjnej. W związku z tym, w okresach transakcyjnych, banki wiążą się z dodatkowymi płatnościami i podatkami. Ponadto, ze względu na zaangażowanie wielu pośredników, transakcje trwają dość długo, zwłaszcza w przypadku dużych sum pieniędzy.

Jak Bitcoin może zaoferować lepszy system transakcyjny

Satoshi Nakamoto stworzył Bitcoina w odpowiedzi na kryzys finansowy z lat 2008/2009. Ta cyfrowa waluta pojawiła się zatem, aby rozwiązać problemy obecnego systemu bankowego. Oto jak ta cyfrowa waluta oferuje lepszy system niż system bankowy.

Brak organu regulacyjnego

Ta elektroniczna waluta jest całkowicie zdecentralizowana, a więc wolna od ingerencji banków i innych instytucji finansowych. Z powodu jej zdecentralizowanej natury, ten cyfrowy pieniądz cechuje się minimalną ingerencją człowieka. Ponadto, ta cyfrowa waluta jest bezpieczniejsza, ponieważ ma bazową technologię znaną jako blockchain. Technologia blockchain pomaga publicznie rejestrować transakcje i oferuje anonimowość swoim użytkownikom.

Lepsza integracja finansowa

Ta wirtualna waluta ma minimalne bariery wejścia. Niezbędny jest również dostęp do sieci i smartfonu. Innymi słowy, ta wirtualna waluta jest bardzo dostępna dla ludzi niezależnie od ich statusu.

Lepsze bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest największym problemem otaczającym systemy finansowe. Ta cyfrowa waluta jest bardziej bezpieczna, ponieważ działa na technologii blockchain. Ponadto, dość trudno jest zmienić lub zakłócić technologię blockchain, ponieważ posiada ona tysiące węzłów, które weryfikują transakcje.

Konkluzja

Ta cyfrowa waluta ma mnóstwo zalet, które przebijają banki. Jednak należy zrobić więcej, aby banki i Bitcoiny pozostały w mocy przez długi czas. Tak więc, zbadaj obie opcje dokładnie, aby określić tę, która Ci odpowiada.