Artykuł sponsorowany
Czy wiesz, że na umowach czasowych i cywilnoprawnych jest zatrudnionych ponad 1 mln Polaków ? Wiele z tych osób potrzebuje wsparcia finansowego przy realizacji swoich planów i marzeń. W związku z czym, jak bumerang, powraca temat „kredyt a umowa zlecenie”. Jakie są zatem szanse na uzyskanie dodatkowych środków przy takim źródle zarobków? Odpowiadamy.
Kredyt a umowa zlecenie: czy to w ogóle możliwe?
Rozwiejmy wątpliwości już na początku: tak, przy umowie zlecenie kredyt jest możliwy. Bank nie odrzuca na starcie osób, które nie mają umowy o pracę na czas nieokreślony. Zanim jednak pożyczy ci pieniądze, musi upewnić się, że zwrócisz je w terminie. Tylko wówczas udzielenie kredytu będzie dla niego opłacalne. Z tego powodu musisz bankowi udowodnić, że masz stałe, stabilne źródło dochodów. Przy umowie zlecenie może to być trudniejsze, ale nie zawsze tak jest.
Kredyt: umowa zlecenie z jednym zleceniodawcą to dobry prognostyk
Umowa (lub umowy) zlecenie od jednego stałego zleceniodawcy, podpisywana przez dłuższy czas, to dobry prognostyk dla banku. Może on uznać taką umowę za stabilne źródło dochodów. Jeśli je masz, w oczach banku stajesz się wiarygodniejszy – widać bowiem, że masz stałe dochody, więc jest wysokie prawdopodobieństwo, że będzie cię stać na spłacanie kolejnych rat.
Czy można to udowodnić, mając umowę zlecenie? Jak najbardziej tak. O ile część osób, które zarabiają na podstawie takiego kontraktu, wykonuje prace doraźne, o tyle wiele z nich współpracuje z jednym zleceniodawcą nawet przez wiele lat. Wynika to po prostu ze specyfiki zadań, które są im powierzane, które nie są typowym stosunkiem pracy.
Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, istnieje spora szansa, że bank zaakceptuje wniosek o kredyt. Szanse są wysokie, pod warunkiem że wykażesz ciągłość zatrudnienia przez dłuższy czas. Jak długi? Oczekiwane jest co najmniej 6 miesięcy. Warto to udokumentować, np.:
- wyciągiem z konta bankowego, na które co miesiąc spływa wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia;
- kopiami zawartych umów zlecenia z jednym zleceniodawcą na przestrzeni ostatniego roku.
Przedstawienie tych dokumentów może zwiększyć zaufanie banku i sprawić, że zostanie ci przyznany kredyt.
Umowa zlecenie a kredyt: forma zatrudnienia to nie wszystko
Przy omawianiu tematu „kredyt a umowa zlecenie” nie można pominąć bardzo istotnej kwestii: to, na jakiej podstawie jest się zatrudnionym, nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na decyzję banku.
Bank bierze pod uwagę również:
- wysokość zarobków a stałe koszty życia (np. opłaty za mieszkanie, inne zobowiązania finansowe) – te kwoty muszą wskazywać na to, że masz zdolność kredytową;
- historię kredytową – jeśli na przykład korzystasz z karty kredytowej i regularnie ją spłacasz, twoja wiarygodność w oczach banku wzrasta.
Wniosek jest więc prosty: nie bój się ubiegać o kredyt w banku nawet przy umowie zlecenie. Jeśli masz stałe dochody, zdolność kredytową i dobrą historię spłacania dotychczasowych zobowiązań, jest duża szansa, że otrzymasz potrzebne środki. Powodzenia.
[1] https://gov.legalis.pl/20-30-zatrudnionych-polakow-pracuje-na-umowach-czasowych-i-cywilnoprawnych/.