Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Czy monety mogą mieć dużą wartość? Sprawdź!

Czy monety mogą mieć dużą wartość? Sprawdź!

Zainteresowanie numizmatyką sięga jeszcze czasów renesansu, a co najważniejsze – osób, które decydują się kolekcjonować stare monety, wciąż przybywa. Dla wielu jest to dobry sposób na zarobek, jednak zdecydowana większość inwestuje w numizmaty także dlatego, że zbieranie dawnych pieniędzy jest jedną z ich pasji. Nasuwa się jednak pytanie: czy dawne nominały rzeczywiście mają dużą wartość? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu!

W jakie monety warto inwestować?

Zarówno początkujący kolekcjonerzy, jak i wieloletni zbieracze, stawiają przed sobą pytanie: które numizmaty są warte uwagi? Należy pamiętać, że choć kruszec sam w sobie nie traci na wartości, preferencje i potrzeby konsumentów na rynku kolekcjonerskim ulegają zmianie. Mimo że konkretne egzemplarze nie zawsze cieszą się taką samą popularnością, można wyróżnić kategorie monet, w które dobrze jest inwestować niezależnie od aktualnych trendów rynkowych. Dlaczego? Zawsze znajdzie się grono potencjalnych inwestorów, których zainteresuje kolekcja najchętniej pozyskiwanych okazów, o czym przeczytasz na stronie: https://aukcje.numimarket.pl/najczesciej-poszukiwane-monety-przez-kolekcjonerow/. Jakie kategorie monet dobrze mieć w swojej kolekcji? 

W jakie monety warto inwestować?

Monety bulionowe 

To inaczej monety inwestycyjne, które nie mają określonego nakładu, a tym samych o popycie na nie decyduje przede wszystkim zainteresowanie bulionówkami w danym roku. Ponadto ich wartość nie zależy od konkretnego nominału, a zawartości kruszcu. To właśnie w monetach bulionowych jest najłatwiej ulokować oszczędności, jako że ich znaczenie zawiera się przede wszystkim w metalach szlachetnych, a więc srebrze lub złocie. 

Monety numizmatyczne 

Zalicza się do nich medale lub monety, które cechują się wartością artystyczną, historyczną lub kolekcjonerską, przekraczającą wartość samego surowca. O popularności monet numizmatycznych świadczą m.in. ich limitowane ilości, czy stan zachowania, stąd ceny tego rodzaju numizmatów bywają różne. Ponadto trudno jest oszacować, w którym momencie monety numizmatyczne zaczną zyskiwać na swoim znaczeniu, jednak z reguły wraz z upływem czasu, stają się coraz bardziej wartościowe. 

Monety kolekcjonerskie

To rzadkie rodzaje numizmatów, o wartości zabytkowej. Z reguły powstają z myślą o prawdziwych kolekcjonerach, jednak zdarza się, że trafiają do obiegu razem z pieniędzmi, które są obecnym środkiem płatniczym. Monety kolekcjonerskie należy przechowywać ostrożnie, a ich autentyczność poświadcza przyznany certyfikat. Często wykonane są z kruszcu lub zdobione za pomocą szlachetnych materiałów, w dodatku do ich stworzenia nierzadko wykorzystuje się specjalne techniki jak np. tampodruk, czy nadruk hologramowy. Co warto zaznaczyć – monety kolekcjonerskie przeważnie mają ograniczone nakłady, a więc występują jako wyrób limitowany. Dlatego też ze względu na trudną dostępność i wysoką wartość numizmatów, są one droższe od zwykłych monet okolicznościowych lub tych, które wypadły bezpośrednio z obiegu (monet obiegowych). 

Co decyduje o wartości monety?

Wartość numizmatów zależy od kilku istotnych czynników, na które warto zwrócić uwagę jeszcze przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji. O znaczeniu monety świadczy przede wszystkim:

  • stan zachowania – wygląd monety jest istotny, stąd ważne jest właściwe dbanie i przechowywanie numizmatów,
  • występowanie – monety, występujące w mniejszym nakładzie, są tym bardziej pożądanym towarem na rynku numizmatycznym, co przekłada się także na ich wyższą cenę, 
  • okres historyczny – czas powstania pieniądza i moment historyczny, w którym obowiązywał on jako środek płatniczy, odgrywają istotną rolę,
  • pochodzenie – przed tworzeniem kolekcji dobrze jest określić, czy zbierane będą jedynie monety z danego kraju, czy grupy państw; kolekcjonowanie różnorodnych egzemplarzy przekłada się na atrakcyjność zbiorów, 
  • jakość wyrobu – znaczenie ma także rodzaj użytego kruszcu, zdobienia, czy dekoracyjne motywy monet.