Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Czy opłaca się sprzedawać złoto?

Czy opłaca się sprzedawać złoto

Obrót złotem stanowi jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych form handlu, ponieważ kruszec ten od wieków utrzymuje względnie stałą wartość na tle wciąż zmieniających się warunków gospodarczych. Z tego też powodu postrzega się go jako safe haven, czyli bezpieczną przystań w trudnych, niestabilnych finansowo czasach, i nabywa w celu zabezpieczenia portfela inwestycyjnego. Nawet początkujący inwestorzy nie mają wątpliwości, że opłaca się kupować złoto. A co z jego sprzedażą?

Kiedy warto sprzedawać złoto?

Sprzedaż złota to bardzo dobry pomysł, ale tylko w określonych okolicznościach. Najlepiej zdecydować się na spieniężenie tego kruszcu w momencie, gdy rynek oferuje ku temu korzystne warunki, to znaczy relatywnie wysokie ceny, zapewniające maksymalną wartość inwestycji. Wtedy możemy liczyć na optymalne zyski z transakcji. Dlatego zanim zdecydujemy się na sprzedaż złota, musimy dobrze przemyśleć tę decyzję i rozważyć wszystkie za i przeciw, a przede wszystkim wybrać odpowiedni moment na ten krok. W tym celu warto bacznie obserwować zmiany na rynku i śledzić prognozy kolejnych wahań, by dokładnie ocenić wartość złota i oszacować potencjalne zyski z jego sprzedaży w wybranym czasie. Nie zaszkodzi też skonsultować się z ekspertem. Jego wiedza i umiejętności analityczne dadzą nam większy wgląd w aktualną i prognozowaną sytuację rynkową oraz pozwolą opracować najlepszą, najbardziej opłacalną strategię inwestycyjną, a następnie podjąć zgodną z nią decyzję dotyczącą sprzedaży złota.

Gdzie można sprzedać złoto?

Złoto w każdej formie i postaci można sprzedać u certyfikowanych przez NBP dilerów jak zlotagotowka.pl, specjalizujących się w handlu metalami szlachetnymi. Wielu z nich prowadzi nie tylko sprzedaż, ale też skup złota i przyjmuje zarówno monety, jak i sztabki, a niekiedy nawet biżuterię (po wcześniejszym usunięciu z niej kamieni i innych niemetalicznych elementów). Poza tym skup złota oferują także lombardy oraz sklepy jubilerskie i numizmatyczne. Istnieje też oczywiście możliwość sprzedaży złota osobie prywatnej, jednak tej opcji nie polecamy, ponieważ nie daje ona gwarancji co do uczciwości drugiej strony transakcji.